ספר: ילדת פלא

טרנד הספרים הנורבגים כובש את מדפי הספרים, ציפי גוריון מורדי כותבת על אחד הטובים שבהם, ילדת פלא שמתנחלת בלב

09/08/2011
ציפי גוריון מורדי קבלו עדכונים מציפי
  • RSS
» עטיפת הספר

ילדת פלא

מאת רוי יקובסן

הוצאת עם עובד

איכשהו, הצלחתי לא לקרוא אף ספר נורווגי עד עכשיו. לפיכך, שמות המקומות שפין- המספר והגיבורשל "ילדת פלא"- מזכיר היו אקזוטיים עד בלי די. "טרוורוואין", "בירקה", מוסלונדן", כולם קשים להגייה וקסומים, אולם אפרוריות השיכונים של שנות ה-60 הכריחה אותי לצאת מהעולם הפנטסטי ולהכיר בכך שיותר מכל, נקודת המבט של פין מזכירה את גיבורו של נסים אלוני מ"רוץ חייל טורקי".

בשפה יפה ומזווית שלא מפחדת להיות לפעמים מטושטשת, פין מנסה נואשות להתבגר במשפחה מוזרה, שבתחילת הספר מונה רק את אמו ואותו. אביו של פין נהרג בתאונת עבודה כשפין היה ילד, לא לפני שעזב את הבית לטובת אישה אחרת.אנשי השיכון מקיפים אותם תמידית, אך אף אחד אינו מעורב ממש בחייהם. השכנים מרוחקים ומונים יותר מדי אנשים בשם פרדי (ופרדי 1 הוא היחיד שמקבל איזושהי דריסת רגל בחיי היומיום של פין, על אף היותו מגושם ולא חכם במיוחד), את המשפחה של האם רואים פעם בשנה, ובצדק. ההרכב המצומצם משתנה כשלצרכי פרנסה אמו של פין מחליטה להכניס דייר הביתה, וכריסטיאן, יורד-ים לשעבר, מצטרף. קצת לאחר מכן מגיעה לינדה, שהיא ביתו של האב המת של פין ושל אותה אישה אחרת.

כריסטיאן מנסה לשמש מעין דמות אב מסתורית ולא מאוד חינוכית, לינדה היא ילדה, ובכן, איטית. אף אחד לא מצליח להבין בדיוק מה יש לה, האם היא מפגרת או סתם לא מדברת ולא מבינה הכול. קורע לב במיוחד הוא הרגע שבו אמא של פין מגלה שלינדה בשום פנים ואופן לא יודעת מהי מתנה. איך מסבירים לילדה בת שש שמעולם לא קיבלה מתנה מהי מתנה, ומה זה אומר שהיא לא יודעת? על-פני השטח "ילדת פלא" הוא רומן התבגרות שמתאר את התבגרותו של פין, אולם אגב-כך ובאופן משכנע בהרבה פין הופך גם לאח גדול ללינדה ולאדם כותב.

השנה שבה אנו מתלווים לפין היא שנה מעצבת. אנחנו מתוודעים לשיכון, לחברים, לקיץ אחד חשוב מאוד על האי שבו הוא מבין לראשונה שלפעמים אמא שלו לא תהיה שם- לפעמים היא תפעל בניגוד לשיקול דעתו, לפעמים היא תיעלם למען בריאותה.וישנה גם טניה שהוא אוהב בסתר למרות שמעולם לא העז לדבר איתה יותר מכמה מלים וחשוב מכל, ישנו המכתב המעצב שהוא כותב לה: "שבתי וקראתי את שבעת העמודים הראשונים... כתבתי מכתב חשוב והרגשתי איך העצבנות הקודחת זורמת מבעד לאצבעותיי וחוד העט ונצמדת לנייר, כמו כתיבה תמה, תמונות מתוכי שלפתע היו פרושות מוחשיות כל כך על פיסת נייר ואפשר לקרוא אותן".

מה זה מתנה?

כך, מבעד למשחקי ילדות, עוני, התבגרות והזיות התבגרות בוקע מפין האיש הכותב שבו. הסיפורים הקטנים יותר והגדולים יותר המסופרים בזה אחר זה עלולים ליצור את הרושם שזו סיפורה של תקופה מבעד לעיניה של דמות אחת, אך סופו של הספר מאשר את מה שנבנה אט אט במקביל לסיפורים הקטנים: זהו סיפורו של פין ההופך להיות אמן. זה לא סיפור גדול במיוחד, זו לא יצירת מופת. הוא כתוב היטב ורוב הסיכויים הם שעד אמצע הספר תמצאו את עצמכן מוכנות לאמץ את פין ואת לינדה, אך גדולתו האמיתית, מבחינתי, היא בשיעור שהוא מעביר לקוראים באמידת מרחקים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • מחאה זה טעים « סוכר 13/08/2011

    [...] במה שקשור לנושאים חברתיים, עובדת במשרה מלאה וגם מחלטרת בכל מיני מקומות, ואין לה שום סיכוי לקנות דירה אם הדברים [...]

בחזרה למעלה