8 סיבות טובות ללמוד לשחות חתירה דווקא בחורף

אלופה בתירוצים שמשאירים אותך על הספה? אז יש שיטה ללמוד לשחות חתירה למרחק, לעשות כושר, ליהנות ולחטב את הגוף לקראת הקיץ והכל ללא מאמץ וב-10 שיעורים בלבד

19/12/2019
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

הבריכה היא מקום אידאלי לכניסה לכושר (צילום: Shutterstock by Ermolaev Alexander)

את רוצה להתחיל לעשות כושר, אבל המוטיבציה להתחיל יורדת ביחס ישיר לרצון להישאר על הספה בבית ולהתפנק, בטח בחורף. אם תירוצים היו ענף ספורט אולימפי, סיכוי טוב שהיית זוכה במדליה. הבעיה היא שתמיד אחרי החורף מגיע הקיץ ואיתו הרצון להיכנס מחדש לבגדי הקיץ, להיות בכושר ושוב לטרוף את החיים ושני הדברים לא מסתדרים יחד. הדרך לקבל את הקיץ כמו שרוצים עוברת דרך שמירה על אורח חיים בריא וכושר לאורך כל השנה.

"שחיית חתירה היא הדרך הטובה ביותר להתחיל להיכנס לכושר ולאימוץ אורח חיים בריא," מספר גדי כץ, מייסד TI ישראל, בית הספר הגדול בעולם ללימוד שחייה והגדול בישראל. "במיוחד למי שלא עשה כושר כבר הרבה זמן, זוהי דרך מצוינת להתחיל מבלי להיפצע. העומס על המפרקים השרירים כשמתחילים לרוץ הוא גדול וכשהגוף לא רגיל, הפציעות מגיעות מהר. בשחייה זה פשוט לא קורה כיוון שהעומס על המפרקים והשרירים בתוך המים נמוך מאוד."

"מעבר לעובדה ששחיית חתירה עובדת על שרירים רבים, סיבולת לב ריאה ושריפה גבוהה של קלוריות, לשחייה יש יתרון נוסף, במים משקלנו המורגש הוא רק 10% ממשקלנו האמיתי וזה מקל משמעותית על היכולת שלנו לחזור לכושר ולחטב את הגוף גם עם יש לנו משקל יתר." למה דווקא חתירה? "מבין שני הסגנונות הנפוצים, חזה וחתירה, חתירה היא סגנון בריא יותר לגוף כיוון שבחזה קיימות תנועות בעיטה אלכסוניות ברגליים אשר מנוגדות לתנועת הגוף הטבעית ועלולות ליצור נזק למפרקים. בנוסף תנועות העלייה והירידה במים בשחיית חזה יוצרות לחץ מיותר על הגב התחתון כאשר לא מעט נשים סובלות מכאבי גב אחרי שנים של הריונות וסחיבת ילדים על הידיים", מסביר כץ.

אבל מה עושה מי שלא יודעת לשחות חתירה? "כאן בדיוק אנחנו נכנסים לתמונה" אומר כץ, "בשיטת TI כל אחת, ולא משנה מה רמת הכושר הגופני, המשקל או הגיל שלה, יכולה ללמוד לשחות חתירה למרחק וללא מאמץ, ב-10 שיעורים בלבד ואת זה אני אומר בהתחייבות".

 

 

אז מה עושים כדי לנטרל את התירוצים? כל התשובות לפניכן:

1. "מה לי ולשחייה?"

כדי ללמוד לשחות חתירה בשיטת TI צריך רק לדעת לשחות בריכה אחת בסגנון כלשהו, את כל השאר אנחנו מלמדים. אחרי 10 מפגשים של פעם בשבוע, שעה בכל פעם, כל אחת תהפוך לשחיינית חתירה למרחק וללא מאמץ.

2. "אני? אני בטטת כורסא, על כושר שמעתי לאחרונה בתיכון"

כדי ללמוד לשחות חתירה בשיטת TI לא צריך להיות בכושר ולגיל אין משמעות. אם את לא בכושר זה בהחלט לא תירוץ משום שכל השיעורים מבוצעים במאמץ נמוך ובדופק נמוך. הסיבה פשוטה - בפעילות בעצימות גבוהה קשה לקלוט מידע חדש, לכן הלמידה ב TI נעשית בנחת כך שכל אחת יכולה להצליח ולא משנה מתי עשית כושר בפעם האחרונה.

בחוץ קר ומחשיך מוקדם ובבית נעים: התירוצים להישאר הם build in (צילום: Shutterstock by Stock-Asso)

3. "אף פעם לא הצלחתי לשחות יותר מבריכה אחת של חתירה..." או "אני יודעת לשחות רק חזה"

ב-TI מלמדים לשחות חתירה בשיטה ייחודית המאפשרת לשחות בלי מאמץ ולכן ניתן לשחות למרחקים בלי להתעייף וגם ליהנות מזה. בשיטת הלימוד של TI מפרקים את סגנון החתירה לתנועות קטנות מה שמאפשר ללמוד במהירות ובקלות את הטכניקה. עובדתית לימדנו אלפי שחיינים בישראל ומיליונים בעולם, סימן שזה עובד.

4. "אני שונאת לעשות כושר..."

הסיבה שאנשים שונאים לעשות כושר נובעת בדרך כלל מכך שהם בוחרים בפעילות שקשה להם ולא נעימה - וקשה לנו מאוד להתמיד במשהו שאנחנו לא נהנים ממנו וצריכים להכריח את עצמנו לעשות. ב TI מלמדים לשחות חתירה בקלות, באלגנטיות וללא מאמץ כך שהשחייה הופכת נעימה ומהנה ואז כיף להתמיד ולהפוך אותה לחלק משגרת החיים. יתרון נוסף בשחייה – לא מזיעים...

5. "לא רק שאני לא בכושר, גם פדיחות ליד הרבה אנשים?"

השיעורים בקורסים של TI נערכים בקבוצות קטנות של עד 6 אנשים כאשר המדריך נמצא במים כל הזמן. כל התלמידים מתחילים באותה רמה כך שאין סיבה להרגיש לא בנוח. הלימוד מתבצע בקצב האישי של כל אחד ובהתאם לצרכים של כל תלמיד.

6. "אין לי זמן..."

הקורס נערך פעם בשבוע, שעה אחת בלבד ולמשך 10 שבועות בלבד. ל-TI 60 בריכות בפריסה ארצית כך שבטוח תמצאו בריכה הקרובה אליכם. הקורסים נערכים בשעות הערב (19:00 או 20:00) כדי להתאים לסדר היום של אנשים עובדים ובעלי משפחות.

7. אבל לא נעים לעשות כושר כשקר בחוץ

אין ספק שלא נעים לצאת החוצה לריצה כשיורד גשם. היתרון בלימוד ב TI הוא שכל הבריכות בהן נערך הקורס מקורות והמים מחוממים לטמפרטורה נעימה כך שאין משמעות למזג האוויר בחוץ.

שחיה בים למרחקים בהחלט יכולה להיות השלב הבא ביעדים (צילום: Shutterstock HuxleyMedia)

8. ומה אם אני לא אצליח?

"קודם כל אין דבר כזה "לא להצליח" ב TI " אומר כץ. "מניסיוננו בלימוד שחייה למבוגרים של עשרות אלפי תלמידים, הרוב המוחלט של מסיימי קורס שחייה למבוגרים אשר עשו את כל הנדרש כדי להצליח, ישחו בריכה אחת לפחות של חתירה בסיום הקורס בצורה חלקה וללא מאמץ. אבל כיוון שאנחנו רוצים שתצליחו ומתחייבים שתצאו שחייניות, אם אחרי 10 שיעורים עדיין לא תשחו בריכה אחת לפחות בשחיית חתירה נכונה לשביעות רצונכם, המדריך יפנה אליכם, ואם תרצו, נעניק לכם עוד 5 שיעורים במחיר מופחת מאוד עד שתשחו בהתאם לשביעות רצונכם. לא סתם אנחנו אומרים שתצאו שחייניות בהתחייבות! אנחנו באמת מתכוונים לזה"

"אני תמיד אומר לאנשים שמגיעים אלינו בלי לדעת לשחות חתירה: תנו לי עשר שעות, אני אתן לכם מתנה לחיים. כי לפני הכל זה משנה חיים. יוצאים מכאן עם סט כלים שאם מתמידים בהם שוחים טוב ונהנים מהשחייה. אבל זה יותר מזה - זה כלי לשינוי בחיים. מה שקורה לאנשים אחרי הקורס הוא לא פחות ממהפך. שינוי דרמטי באורח החיים שבא מבפנים ולכן גם מצליח. אני מגדיר את זה כקילר אפליקיישן לשינוי בחיים - ומי שמחפשת לעשות כזה חייבת לנסות," מסכם כץ.

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה