ראשון לציון נאבקת באלימות כלפי נשים

אלימות פוגעת בביטחון הפיזי והנפשי, מפלה נשים ופוגעת בזכות לכבוד ובזכות לשוויון וכמובן גורמת לנזקים רגשיים, פיסיים, כלכליים וחברתיים. לרשות המקומית יש מקום חשוב במיגורה

09/12/2019
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

מאת: עו"ד דנה אייזנר-לביא, מ"מ יועצת ראש העיר לקידום מעמד הנשים ומנהלת מרכז זכויות נשים עירוני

 עו"ד דנה אייזנר-לביא (צילום: אורנית אלוני)

על פי מחקרים מהארץ והעולם, אחת מכל שלוש נשים ברחבי העולם סובלת מאלימות, לפחות פעם אחת בחייה, בדרך כלל מידי אדם קרוב ומוכר לה, אחת מכל ארבע נשים סובלת מאלימות מצד בן הזוג ואחת מכל שש ילדות עוברת גילוי עריות.

גם בעבודתנו במרכז זכויות נשים העירוני עם מאות נשים בכל חודש, אנחנו לומדות שהמקום הכי פחות בטוח לנשים רבות הוא דווקא הבית וכך נשים רבות שפונות לעזרתנו מדווחות על אלימות רגשית, כלכלית, פיסית או מינית.

רוב הנשים חוששות להתלונן מאחר שהן חוששות מתגובת בן הזוג או מתגובת הסביבה ואכן הניסיון מלמד שרגעי ההחלטה על פרידה הם גם הרגעים שבהם נשים נמצאות בסכנה במיוחד. גם כאשר נשים מצליחות לאזור אומץ ומתלוננות על האלימות ממנה הן סובלות גורמים להן לעיתים לחוש תחושת בושה ואשמה ומתייחסים לתלונה בחוסר אמון ובחשדנות וכך רוב התיקים נסגרים בשל חוסר ראיות. המסר החברתי כפול ומתעתע: באותה נשימה שבה מעודדים נשים להתלונן ולשבור את קשר השתיקה גם שואלים נשים למה התלוננת (דווקא עכשיו) ומטילים ספק במהימנות התלונה.

הדבר החשוב ביותר לכל אישה שמנסה לצאת ממעגל האלימות הוא שיאמינו לה.

אירוע יום המאבק באלימות בראשון לציון (צילום: ציפי דיק)

בנוסף, אישה שמצליחה לאסוף כוחות ותמיכה זקוקה לעזרה חומרית - לקורת גג, לעבודה שתאפשר לה לקיים את עצמה וילדיה בכבוד וללא תלות כלכלית ולעזרה משפטית במיצוי זכויותיה.

עיריית ראשון לציון עוטפת כל אישה שסובלת מאלימות במגוון שירותים ייחודים וקוראת לאפס סובלנות לאלימות.

 הועדה הבינמשרדית המליצה על שיתופי פעולה בין גורמי המקצוע הן בעניין העברת מידע והן בעניין תכלול הסיוע ברצף הטיפולי ומתן מענה רב מקצועי ומותאם לצרכים ולמאפיינים של כל אוכלוסייה.

בעיריית ראשון לציון זה כבר קורה, והמלצות הוועדה מיושמות הלכה למעשה באמצעות חזון ראש העירייה ,רז קינסטליך, הסגנית ומחזיקת תיק מעמד הנשים, ליאל אבן זהר, והנהלת העירייה וכך באמצעות המנהלים השונים אנו פועלים ופועלות בכל ימות השנה למיגור האלימות נגד נשים ולקידום שוויון מגדרי.

כך למשל, פועל בראשון לציון מודל ייחודי - מ.נ.ע- מרכז זכויות נשים עירוני שפועל במסגרת המשרד לקידום מעמד הנשים ומעניק ייעוץ משפטי והכוונה ללא תשלום במטרה לצמצם את אי השוויון המגדרי באמצעות הנגשת זכויות ומשאבים. אנו מסייעות לנשים במצבי אלימות וסיכון במצוי זכויות אל מול הרשויות לצורך קבלת סיוע בדיור, קצבאות קיום וקבלת ייצוג משפטי וכן מעניקות סיוע דחוף בבקשות לצווי הגנה, הסדרת חובות ועוד ובכך מעניקות לנשים כלים פרקטיים שמאפשרים להן לייצב את מצבן. בנוסף אנו מפעילות רשת תמיכה נשית שמלווה נשים במצבי משבר וכן מיזמים לקידום מנהיגות ושוויון הזדמנויות על מנת שנוכל ביחד לעצב מדיניות ציבורית שרגישה לצרכים מגדריים. כך גם, המנהל לשילוב חברתי מעניק תמיכה רגשית ועזרה טיפולית באמצעות לשכות הרווחה והמרכז לטיפול באלימות במשפחה וכן עזרה טיפולית במרכז לטיפול בנפגעות תקיפה מינית, ובנוסף ניתנים שירותי הכוונה תעסוקתית שמסייעים לנשים לפתח עצמאות כלכלית ועוד. לכך יש להוסיף עזרה משפטית ללא תשלום גם לגברים באמצעות ש.י.ל , פעולות מניעה והסברה שנעשות בשיתוף פעולה עם הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול וכן פעולות להעלאת המודעות באמצעות שיח חינוכי במוסדות החינוך בעיר ובאמצעות שיתופי פעולה עם ארגוני הנשים בעיר.

מתנדבות מ.נ.ע (צילום: ציפי דיק)

כחלק מהתפישה העירונית ההוליסטית למניעה ולטיפול במשפחות במצבי אלימות וסיכון פותחו בעיר מודלים ייחודיים נוספים להפחתת עוצמת הקונפליקט כמו שירות גישור עירוני שפועל בשיתוף עם מ.נ.ע ליישוב סכסוכים בין בני זוג בהסכמה ושירותים של תיאום הורי וטיפול זוגי במסגרת שרותי הרווחה, וכן מתקיימות סדנאות ייחודיות של "מבשלים זוגיות" בשיתוף עם אגף נוער וצעירים לבניית זוגיות שוויונית ומכבדת.

 השירותים העירונים נגישים בשפות שונות ומבחינת העלויות ובעיקר פועלים בסנכרון, ברגישות רב תרבותית ובשיתוף פעולה על מנת ליתן מענה למכלול הצרכים והאתגרים. כעת נותר רק לקוות שגם המדינה תרים את הכפפה ותקדם את מהלכי החקיקה הנדרשים שיגנו על נשים נפגעות אלימות הן מבחינת סל הזכויות והן מבחינת אמצעי ההגנה והמסגרת הנורמטיבית של עולם דיני המשפחה שמחייבת התבוננות הוליסטית על ההיסטוריה המשפחתית ואיזון פערי הכוחות המגדריים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה