הרגלים מלוכלכים

תעשיית הקוסמטיקה הרגילה אותנו להזליף על תינוקות כימיקלים לא נחוצים; אביבה משמרי בטור החיסכון, למען צריכה שפויה

07/08/2011
אביבית משמרי קבלו עדכונים מאביבית משמרי
  • RSS
» מקלחת לתינוק, ThinkStock

לפני שנים רבות טיפלתי בתינוקת חמודה, שלבשה בגדים מקושטים וגרה בבית מקושט עם זוג הורים מקושטים. האמא הדריכה אותי בנבכי הרחיצה, ההחתלה וההלבשה, ואז לקחה בקבוקון מקושט בצבע ורוד, והזליפה ממנו על דש הבגד של התינוקת. "זה בושם מיוחד לתינוקות", אמרה. "רק תשגיחי לא להזליף לה ישירות על העור".

נדהמתי: התינוקת היא הרי גולת הכותרת של כל הקישוט הזה, על עורה הצעיר וריחה המשכר. למה צריך להסתיר את הניחוח שלה? אז מעט מאוד אנשים משתמשים בבושם לתינוקות. אבל עדיין מקובל לחשוב כי סבון, שמפו וקרמים מיוחדים הם חלק מהטיפול האלמנטרי בתינוק.

ובכן, הורים יקרים, הנה דעתי: בתחום הטיפול בתינוקות, כל המוסיף גורע.

לא ארצה לכם על אקולוגיה, נזקים לעור או הכימיה של הריח. רק אומר שלתינוק בריא ובלי בעיות עור ממש חריפות, אין סיבה להניח על העור שום דבר.

את אמבטיות התינוק, ודאי עד גיל הזחילה שבו מתחילים להתלכלך באמת, אני עושה במים בלבד. ממש לא עם סבון תינוקות בבקבוק ורוד, חומר "עדין" לכאורה (נסו לקרוא את רשימת הרכיבים שלו. האם באמת יש הבדל גדול בינה לבין סבון נוזלי למבוגרים?). אני גם לא ממלאה לילדים את כל האמבט בקצף, מלבד בהזדמנויות מיוחדות. המים החמימים לבדם הם נחמה עצומה למי שרק לאחרונה יצא מהרחם. וגם בגילאי הגן, טיפת סבון טבעי עדין (רגיל, של מבוגרים) מספיקה לאמבט שלם. למעשה רק שמפו אני קונה במיוחד לילדים, וגם זה מפני שסוג השיער שלי שונה משלהם.

אם כבר יש צורך למרוח משהו על העור, די בשמן בסיסי טהור, חסר ריח, נניח שמן שקדים. בקבוק אחד כזה יעביר אתכם שנה שלמה. הלחיים יבשות מקור בחורף? מורחים טיפה אחרי האמבטיה. הטוסיק רגיש מהחתלה בקיץ? מורחים טיפה, ואפשר להוסיף טיפונת שמן לוונדר מרגיע (ואף להכין תערובת מוכנה, רבע כוס שמן שקדים וכמה טיפות לוונדר, בכלי זכוכית סגור). טוסיק מלוכלך? מים וסבון מתחת לברז.

אז מה, בלי מגבונים לחים? מודה שאני חוטאת בהם לפעמים, אבל רק מחוץ לבית, ורק לניגוב הטוסיק הקטן. החומר שיש במגבון פשוט מצחין, וכשמנקים איתו את הפנים או הידיים ממשיכים להריח את הבישום המלאכותי החריף שעות ארוכות. שטפו לילד פה וידיים בברזייה או במטלית טבולה במים. פירורי הארוחה שלו הם באמת לא פסולת אטומית.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה