הקנוניה לכאורה שהרסה את חייו של נמרוד ברנע

חייו של פעיל מרצ, נמרוד ברנע, נהרסו כליל בעקבות האשמות בגין הטרדות מיניות שלא הוכחו ואף זכו לגיבוי מלא של יו"ר המפלגה, תמר זנדברג וח"כ מיכל רוזין, שעדיין לא מוכנות להודות אחרי תחקיר מקיף "טעינו"

17/06/2019
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

עדכון: תגובתה המלאה של אלישבע פלדמן, כפי שנשלחה למערכת סלונה ב-27/11/2019

בפרשת נמרוד ברנע, שקיבלה חשיפה בתחקיר של רביב דרוקר, הייתי הכי קולנית, אבל גם הכי לא יציבה. חוץ ממני היו עוד מתלוננות ופונות, אבל לצערי זה התאים לאנשים שונים להציג את הסיפור המאוד מורכב הזה דרך העיניים שלי. כיום, כשאני רגועה יותר, אני מתקשה להבין איך מצד הציגו אותי כמתלוננת שווא, ומצד שני, כבסיס לטענות של נמרוד ברנע על קנונייה פוליטית, תלונות שווא מרובות, וקשירת קשר פוליטי נגדו. זה כואב לי מאוד להבין שפרשה מורכבת כל כך הוצגה דרך הנקודת מבט שלי, כשהייתי במצב הכי לא יציב שהייתי בו בחיים שלי.

לצערי כל כך שמחתי שנמרוד בחר לבטל את התלונה ואת התביעה נגדי בעקבות הגישור, ששיתפתי פעולה עם הניסיון שלו להאשים אחרות במקומי. גם האמנתי לזה בזמנו, אבל אין לזה שום בסיס חוץ מהמצב הנפשי הלא יציב שהייתי בו.

מאז התחקיר, מאז שהבנתי שיש תלונות נגדו במשטרה ומאז שהתפכחתי, הורדתי את המכתב התנצלות שלי לנמרוד ברנע, שפרסמתי בעקבות הגישור בפייסבוק ובטוויטר. כמו כן, ניסיתי לבקש מעורכת הדין של נמרוד ברנע למחוק את השימוש בי לצרכים פוליטיים בטענות שלהם. ביקשתי שימחקו את ההתייחסות אלי במכתב הפומבי של נמרוד ברנע, שכתב פוסט ארוך אצלו בפייסבוק על הפרשה, שבו, בין השאר, הוא טוען ש"היום אנחנו כבר יודעים, כי אלישבע מספרת ופרסמה עדויות קשות שמי שעמד מאחורי הסחיטה באיומים היו שתי פעילות מרצ שתדרכו אותה, הפעילו אותה, תמרנו אותה, לחצו עליה, השתמשו בה וניצלו אותה לצרכים פוליטיים ציניים של מאבקים פנימיים בתוך מרצ." פניתי לרביב דרוקר לפרסם תיקון. רביב ענה לי באדיבות, אבל בחר לא לענות לבקשה שלי. התגובה של  נמרוד ברנע, היתה להתלונן נגדי במשטרה. הוא גם שלח לי מכתב התראה לפני תביעה.

בסופו של דבר, בגלל שהייתי שיכורה מדי על מנת להיזכר במה שקרה באותו מקרה שפורסם, רק נמרוד ברנע והבחור השני שהיה מעורב, שמסר תצהיר נגד נמרוד ברנע, יודעים מה באמת קרה אז ורק המתלוננות והפונות האחרות, יודעות מה הן חוו איתו. היום אני מזועזעת מכך שחשבתי שזה סביר להציג את התלונות שלהן בשמן, עם פרשנות מעוותת, במיוחד שבתחקיר התלונות הוצגו רק באופן חלקי ובצורה מאוד מזלזלת, בגלל איך שאני הצגתי אותן. יכול להיות שלא הייתי צריכה לפעול איך שפעלתי לאור האי וודאות שהייתי בו, אבל זה לא אומר שנמרוד חף מפשע, כפי שאין לי איך לדעת אם הוא אשם. כואב לי שהייתי חלק מניסיון להשתיק מתלוננות ספציפיות, לפגוע במי שעזר להן, ומתנועת נגד, שמחלישה נפגעי/ות פגיעה מינית.

כואב לי שהשתתפתי בתחקיר שמעבר להתייחסות לסיפור הספציפי הזה, החליט למסגר את הפרשה, כהוכחה לכך שתנועת מי טו כביכול הלכה רחוק מידי, שכביכול "קל להפיל כל גבר",  ושתלונות שווא הן כביכול תופעה חברתית רחבה. אני רוצה לבקש סליחה מכל מי שפגעתי בו כשהסכמתי לשתף פעולה עם הניסיון של נמרוד ברנע להשתיק את המתלוננות נגדו".

***

צפיתי בתחקיר המצוין של רביב דרוקר, ששודר בתוכנית "המקור", אשר עסק בפרשת נמרוד ברנע, פעיל מרצ שתבע אישה בשם אלישבע פלדמן, עימה ניהל מערכת יחסים אינטימית, לאחר שזו הפיצה עליו האשמות שהוא לכאורה הטריד אותה מינית. לאחר שברנע הגיש נגד פלדמן תביעה בגין לשון הרע. הסיפור התחיל כאשר ברנע קיבל טלפון מפלדמן, בחורה עמה היה בעבר במערכת יחסים מינית. בשיחה האשימה אותו כי פגע בה, ואיימה עליו: "אתה בדרך לסיום הקריירה הפוליטית שלך. אתה בן אדם אלים, רע, מסוכן. זה יהיה הסוף שלך בשמאל, זה יהיה הסוף שלך במעגלים החברתיים ואני אדאג לזה".

ברנע טוען שקיבל בהמשך הודעה מפלדמן שהתנצלה בפניו בסרט וטענה "אני חושבת שתימרנו אותי". ואף חשפה שהופעלו עליה לחצים כבדים מתוך מפלגת מרצ. פלדמן אף שלחה מייל, כפי שעולה מהתחקיר, לרוזין ולזנברג ובו כתבה: "אני מאוד מתנצלת. נמרוד אכן לא התייחס אלי בצורה טובה. אבל הפרשנות שלי היית מוגזמת מאוד". אחכ פלדמן חוזרת בה מהתנצלותה וכותבת ברשת:"הוא ניצל את זה שהייתי שיכורה וחסרת אונים על מנת לצרף חבר שלו". מפה הסיפור התלקח ברשת.

ברשתות החברתיות גולשים רבים כבר הפכו את ברנע ל"אנס סדרתי" כשהוא בחזקת חף מפשע. לדבריו, בתקשורת המיינסטרימית לא ממש ניתנה לברנע להביע את הצד שלו, כמו בתוכנית הרדיו הפופולארית של קרן נויבך, שכינתה את תביעתו "תביעת השתקה" (למרות שזו תביעה לגיטימית להוכחת חפותו ולא השתקה בשום צורה). בתוכנית הרדיו של נויבך, עלתה לאוויר אישה נוספת, בשם "אורלי" שטענה שברנע הטריד אותה מינית. לכאורה, אף אחד לא בדק את אמינותה. נויבך, עיתונאית לוחמנית, לקחה את צד המתלוננות בלי למצמץ. עלתה לאוויר גם יו"ר מרצ, תמר זנדברג, שהרסה את שמו הטוב של ברנע באותה תוכנית רדיו ובהזדמנות אחרת לקחה את צד המתלוננות באופן אוטומטי. בישיבת מפלגה אחת שנחקקה היטב אצל ברנע ועליה שוחחו בתחקיר, זנדברג השפילה אותו מול כולם. לאורך כל הדרך, זנדברג, ללא ראיות כלשהן המגבות את עמדתה לכאורה, הוקיעה את ברנע מבחינה ציבורית ולמעשה, הפכה אותו לפרסונה נון גרטה במפלגה.

נמרוד ברנע צילום מסך

פלדמן בסוף חזרה בה מהתלונה. בסוף ברנע משך את התביעה חזרה אך הנזק הרב כבר נעשה.

פרשה כה חמורה כזאת לא הייתה יכולה להתקיים ללא הרוח הגבית של תנועת מי טו, שסחפה את כל העולם ועוררה הדים גם בישראל. זנדברג יחד עם גורמים נוספים בעלי אינטרס כגון ח"כ מיכל רוזין, הציגו את ברנע כאשם, בלי חקירה, בלי משטרה ובלי בית המשפט. למעשה, נגזר על ברנע עונש ציבורי-חברתי-כלכלי מבלי שהתקיים הליך ענייני המבוסס על עובדות נטו.

להזכירכם, מפלגת מרצ חרטה על דגלה לייצג ולקדם שוויון זכויות לפני הכל ופועלת שנים למען צדק חברתי ודווקא בה, קרה דבר איום שכזה. ברנע, שהיה יועצו של אילן גלאון, התפטר מתפקידו כדי לא ליצור אי נוחות ונקלע למצוקה כלכלית. בכל התקופה הזאת הוא לא עבד ונשען על תמיכת זוגתו. הוא סיפר כיצד ספג איומים ואנשים אף ריססו מול ביתו "ברנע, שב בבית" וחייו הפכו לגיהנום. אתם יכולים לקרוא את הפוסט הארוך והמנומק שמופיע אצלו על הקיר ובו ברנע מתאר שלב אחר שלב את השתלשלות האירועים הקפקפאיים שהרסו את שמו הטוב ופגעו בקריירה ובחייו האישיים. נשארתי המומה ומזועזעת. אילו ברנע היה טיפוס חלש יותר היה יכול להתאבד בעקבות האירועים הקשים. עשו זאת לפניו. אבל ברנע השקול בחר להילחם על חפותו באמצעים המשפטיים שעמדו לרשותו כאשר יצאה לסייע לו ד"ר אורית קמיר שהתראיינה בתחקיר ולמעשה, כיכבה בו כקול ההיגיון.

אלישבע פלדמן. צילום מסך

במסגרת התחקיר, זנדברג ורוזין נשאלו שאלות רציניות אך הן לא העניקו לדרוקר שום תשובה סבירה לשאלותיו. למשל, ח"כ רוזין אף השוותה את המקרה באופן מסויים לזה של "יגאל עמיר", לא פחות. מול המצלמות היא טענה שלא השוותה אליו למרות שדרוקר הוכיח שכן. הן ניסחו כל מיני תשובות לא ברורות, נאחזו בעמדתן והיתתמו מול המצלמה כאילו היו בנות 13. שתיהן אמרו דבר אחד בעוד שדרוקר הוכיח, על ידי הקלטות, דבר אחר. אין דרך עדינה לומר זאת אבל שתיהן שיקרו לכאורה בלי בושה כשעל פניהן חיוך מדושן עונג. אי אפשר היה לשאת את זה.

ניכר על זנדברג ורוזין שהן לא ידעו איך לצאת מהפלונטרוהתעקשו לא לרדת מהעץ עליו טיפסו ולהודות "טעינו, פעלנו בזריזות ואימפולסיביות מבלי לרדת לחקר האמת ופגענו בפעיל נאמן שלנו. אנחנו מתנצלות ועל כולנו להפיק לקחים". אבל הן המשיכו בשלהן. מה עומד מאחורי התנהגות מקוממת ותמוהה זו? אולי אינטרס פוליטי מובהק לסלק לכאורה את מי שאיים על מעמדן ולנכס לעצמן כוח פנים מפלגתי.

רביב דרוקר. צילום מסך

התחקיר החשוב מציג את האפקט העגום שיכול להיווצר בעידן מי טו, תנועה חשובה שבאה במטרה ליצור צדק עבור נשים שהוטרדו מינית ופחדו לדבר על כך בציבור, כשנשים פועלות באוטומטיות פבלובית ורואות בכל מתלוננת דוברת אמת, מבלי להתייחס לגופו של עניין, מבלי לדרוש הוכחות, ראיות, ותימוכין להאשמות. נכון, כמות התלונות שווא על הטרדה מינית הן נמוכות ועדיין, כל אדם הוא עולם ומלואו. הסיפור הזה חושף את הנזק העצום שיוצרות הרשתות החברתיות, כאשר מספיק פוסט אחד כדי להרוס לבן אדם את החיים. מילים הפכו לנשק המסוכן מכל כבכל רגע נתון תולים אדם אחר בכיכר הפייסבוק.

לצערי, פעם אחר פעם, אני עדה לכך שליותר מדי אנשים לא אכפת מהאמת וכל מטרתם היא שהסיפור שלהם יוצג לפי השקפת עולמם. הם לא יתנו לעובדות לבלבל אותם. גם כעת, כאשר ברנע טיהר את שמו, זנדברג ורוזין ממשיכות בשלהן. האם ברנע יצליח לשקם את חייו בחזרה? ספק רב. לנצח בגוגל הוא יחקק בתור "האנס הסדרתי". יהיה לו קשה מאוד לחזור לפעילות פוליטית ולהתקדם במפלגה. עדיין יהיו אנשים שירימו גבה ויחשבו שהוא אשם, אנס או מטריד מינית.

תמר זנדברג (צילום מסך)

ברנע שילם מחיר עצום בקרב על שמו הטוב ותהיו בטוחים, מה שקרה לו יכול לקרות לכל אחת ואחד מאיתנו. ואף אחד לא חסין מפני האשמות שווא. זו הסיבה שבכל הנוגע לתלונות על הטרדות מיניות, אין תחליף להליך מוסדר, שמתחילה מהגשת תלונה במשטרה ומסתיימת, אם בכלל, בבית המשפט. לא יעלה על הדעת שאנחנו, כבני אדם רציונאליים, נקבע גורל של אדם בלי הוכחות ולא יעלה על הדעת שלאחר הפרשה המסריחה הזו, זנדברג תמשיך לעמוד בראש מפלגת מרצ. היא לא ראויה לשמש יו"ר לאור התנהלותה. נבחרי ציבור מוכרחים להפנים שהאמת אינה רק אופציה. האמת אינה בגדר המלצה. האמת היא חובה מוסרית ומי שלא מציגה יושרה לאורך כל הדרך ואחריות אישית, צריכה ללכת הביתה.

לתגובתה של תמר זנדברג, כפי שהעלתה לדף הפייסבוק שלה לחצו כאן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה