די לאכיפת לבוש על פי מגדר

הקיץ החזיר לכותרות את העיסוק באורך המכנסיים של הבנות בבתי הספר. ד"ר גלית שאול, ראשת המועצה האזורית עמק חפר, החליטה לנקוט עמדה ברורה

04/06/2019
ד''ר גלית שאול קבלו עדכונים מד''ר גלית
  • RSS

סוגיית הלבוש ומידת הצניעות מעולם לא הטרידו אותי בילדותי ובנעוריי.

אף אחד לא מדד את אורך המכנסיים שלבשתי, כשהסתובבתי בחוגים מאמינים יותר ומאמינים פחות. היה לי ברור כילדה מתי ראוי לכבד וללכת אפילו עם חצאית (כשביקרתי בבית כנסת של אבא או בבית סבא וסבתא המאמינים) ומתי אפשר ללכת עם מכנסיים קצרים - בצופים, אחר הצהרים, בטיולים ובשגרה. אני לא חושבת שסוגיית הלבוש קשורה בחילוניים ובדתיים, וסבורה כי תופעת מדידת אורך המכנסיים לבנות, שנפוצה בשנים האחרונות בבתי ספר חילוניים, צריכה להיפסק.

מחאת המכנסיים (צילום מסך)

כאם לארבעה ילדים - בת ושלושה בנים, נושא הלבוש השוויוני בבית נראה לנו מובן מאליו והעיסוק בו מיותר. הם והיא אותו דבר ואותו כלל חל על כולם. כשראוי להתלבש בצורה מסוימת - מתלבשים ומכבדים. ביתר הזמן, הולכים איך שנעים ונוח לנו.

עם כניסתי לתפקיד ראשת מועצה אזורית גדולה בישראל, היה לי ברור שבין היתר אדאג להוביל מהלכים של שוויון מגדרי וחיזוק ילדות, נערות ונשים בכל הגילים.

בשבוע שעבר, כשהתחילו להגיע אליי רחשים על העיסוק באורך המכנסיים של הבנות בבתי ספר, החלטתי מיד לנקוט עמדה. אני מאמינה כי כראשת מועצה יש לי תפקיד ואחריות מנהיגותית גם בהקשר זה, כדי לתת דוגמה לנערות ונשים אחרות.

בחורה במכנסיים קצרים shutterstock_485406814By Dean Drobot

ביחד עם מנהלת אגף החינוך במועצה, שרואה איתי עין בעין את הסוגיה, פרסמנו מכתב למנהלי בתי הספר במועצה בו ביקשנו לשתף אותם בעמדה שלנו, לספק להם מידע חשוב וזוויות הסתכלות. במכתב נכתב, בין היתר, כי "אכיפת כללי ההופעה בבית הספר מתרחשת בפועל בעיקר כלפי בנות, אשר מקבלות הערות לגבי הופעתן מצוותי ההוראה. בשל האכיפה הסלקטיבית והרצון לנהוג על פי הכללים, מגיעות ילדות רבות, גם בימי הקיץ החמים, במכנסיים ארוכים. התנהלות זאת גורמת לילדות להרגיש מופלות ומתוסכלות. בכדי למנוע את התחושה הזאת בבתי הספר שלנו, אנו פונות אליכן בבקשה לבחון את תקנון הלבוש של בית הספר ואת אופן האכיפה שלו".

במכתב נמנענו מלהתערב בקוד הלבוש שכל בית ספר ייבחר לעצמו, מתוך אמונה שאין זה מתפקידנו לקבוע את תקנוני הלבוש, אלא רק לחדד את נושא השוויון ודימוי הגוף שעלול להיפגע מאכיפה לא נכונה ויחס שגוי.

אני מסכימה שראוי לקבוע קוד לבוש בבתי הספר, אשר מתאים לרוח בית הספר ולקהילה שסביבו, ורואה את ההיגיון שבכך. כשילדיי למדו בבי"ס אמריקאי בשוויץ, עת גרתי שם בזמן כתיבת הדוקטורט שלי, הם לבשו תלבושת אחידה; תלבושת זו הייתה זהה באורך גם עבור הבנים וגם עבור הבנות, נאכפה עליהם באופן שיוויוני והתאימה לסגנון הלבוש באירופה.

ילדים רצים shutterstock_573801481By wavebreakmedia

כמנהיגים ומנהיגות ברשויות המקומיות, מתפקידנו להביע עמדה ולקבוע מדיניות בתחומי חיים רבים, גם במקומות שאליהם לממשלה ולמשרדים השונים יש פחות גישה. הקשר הישיר שלנו לבתי הספר וההיכרות עם המנהלים והמורים מאפשרת לנו להשפיע ולקדם ערכים ועמדות, ובעיניי חשוב שנשתמש בכך. ההצטרפות של ראשי רשויות לקמפיין תקנוני הלבוש מהווה מסר חשוב שאנחנו מעבירים למען דימוי גוף בריא אצל ילדים ובני נוער. זה אחד מהנושאים שיש לנו את האחריות להשפיע עליהם כמנהיגים מקומיים.

 .

היה לי חשוב להעביר מסר בנושא למחנכים ולמחנכות, להורים ולתלמידים, ואני שמחה על ההזדמנות הזאת. עוד כתבנו במכתב: "אכיפה על פי מגדר מטמיעה בקרב בנים ובנות, כבר בגיל צעיר, תפיסות מגדריות שגויות ומזיקות, וגופן של בנות הופך מרכז לעיסוק שלילי. דרישות המערכת מהילדות להסתיר ולכסות את גופן מקשרות אותו עם פיתוי ומיניות, אפילו בפעילויות בית-ספריות שגרתיות, כמו למשל שיעור ספורט או טיול, בהן לבוש כמו מכנסיים קצרים בגובה הירך הוא מקובל ונפוץ. התנהלות זו פוגעת בשוויון בין המינים ומחזקת סטריאוטיפים מגדריים פסולים, אשר הגיע הזמן כי יחלפו מהעולם" אין כמו לבוש קליל (ומכובד) כדי להתמודד עם הקיץ הישראלי החם. אופי הלבוש המסוים הזה מאפיין אותנו הישראלים גם כשאנחנו נפגשים אחד עם השני בחו"ל ויש לשמור עליו. אבל חשוב לזכור שלכולנו יש את הזכות לבחור בגדים קלים ונוחים ביום שרבי (או סתם ביום חם).

shutterstock_153744212By Antonio Guillem

והחשוב ביותר: ראוי שנפעל באותם קודים כלפי בנים ובנות. יחס שוויוני הוא לא משאלת לב, הוא הכרח לקיום חברה מתוקנת וראויה כיאה למדינת ישראל 2019.

עם פרסום המכתב הבנתי עד כמה נושא הלבוש בבתי הספר מעסיק את התלמידים, את המורים ואת ההורים. המכתב הגיע לעשרות אלפי אנשים בכל הארץ, זכה למאות שיתופים ותגובות והראה לי עד כמה מדובר בנושא חשוב ובוער. אני מקווה שבזכות הדיון הציבורי הרחב העיסוק באורך המכנסיים של בנות יחלוף מן העולם.

ד"ר גלית שאול, ראשת המועצה האזורית עמק חפר. אלבום פרטי

 ***
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה