משה כחלון - כמו אשה שחזרה אל הבעל המכה

עכשיו משה כחלון חוזר אל בנימין נתניהו חלש, מרוט נוצות, חסר כבוד עצמי – כאילו אינו יודע מה באמת חושב עליו נתניהו, כאילו אינו מבין ואינו זוכר שנתניהו מכבד אנשים חזקים ורומס את החלשים

29/05/2019
מוטי גילת קבלו עדכונים ממוטי
  • RSS

מתוך עמוד הפייסבוק של מוטי גילת, פורסם באתר תאגיד כאן

השר משה כחלון מזכיר לי אשה מוכה, חסרת דירה, שאיבדה את שיקול הדעת והחליטה לחזור אל בעלה המכה. היא החליטה לחזור אליו, אל מי שהתעלל בה שנים, כאילו האיש השתנה פתאום בגיל 70. היא חזרה לקן הקוקיה אחרי כמה שנים טובות בהן פרחה, נהנתה מחופש, והצליחה להשיב לעצמה את כבודה האבוד.

תור הזהב של כחלון החל לפני כחמש שנים כאשר נפרד מהליכוד ומבנימין נתניהו והקים את הרשימה העצמאית "כולנו". הוא הניף דגלים של ממלכתיות, של אחריות לאומית, של מלחמה בפערים חברתיים. בדרך הכריז: אני לא רוצה להיות שכיר של נתניהו. אני רוצה להיות עצמאי. אהיה מנהיג חברתי שיקבל החלטות על פי צו מצפונו.

רבים רבים האמינו לו, הצטרפו לשורותיו, ותלו בו תקוות גדולות. ההצלחה בקלפי היתה כצפוי גדולה: עשרה מנדטים!

עשרה, זו לא טעות, שהושגו באמצעות אמירות חד משמעיות והתחייבות לעצור החלטות הזויות של אנשי ימין חסרי בושה וערכים. ואכן, כחלון מנע את הרס מערכת האכיפה, סיכל את קשירת ידי שופטי בג"ץ - המבצר האחרון של שלטון החוק; פתח את הקופה הציבורית לטובת 80 ילדים חולי טרשת שנזקקו לתרופה מצילת חיים (מיליון שקל לילד); צירף לשירות המדינה אלפי עובדי קבלן שחיו עד אז מהיד לפה ללא הפרשות סוציאליות – ועוד ועוד.

משה כחלון (צילום: קובי גדעון)

את ההישגים האלה לא ניתן יהיה לקחת ממנו. הם שלו. כך גם כמה וכמה כישלונות צורבים שלו כשר אוצר. הוא בפירוש לא היה קוסם, אבל ברוב תקופת הכהונה שלו בממשלה האחרונה, הטביע חותם.

נתניהו לא אוהב לידו אנשים עצמאיים ומצליחים ולכן נאלץ כחלון להתעמת אתו קשות. דם רע היה בין השניים ואני נוקט כאן לשון המעטה. שר האוצר נשמע אומר על ראש הממשלה דברים קשים שלא הותירו ספק: הוא מתעב אותו, הוא מוטרד ממנו, הוא רואה בו סכנה ממשית למערכת השלטונית הנורמטיבית. הוא ספג ממנו עלבונות קשים שבין היתר גרמו לו לומר: לא אחזור לליכוד של נתניהו. עדיף להיות בעל בית עצמאי, לא שכיר של ראש הממשלה. אני לא מזוכיסט. אני לא רוצה להיות תלוי בו.

בנימין נתניהו בוושינגטון (צילום: Alex Wong/Getty Images)

עכשיו, אחרי שעשה כל טעות אפשרית לקראת הבחירות, אחרי שהבריח רבבות אזרחים שראו ושמעו אותו מקפל את דגל ההגנה על שלטון החוק, אחרי שעבר בקושי את אחוז החסימה והתחיל לחזר על הפתחים של החשוד בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים – חוזר הילד מגבעת אולגה אל זרועות האיש שכל כך סלד וסולד ממנו.

עכשיו הוא חוזר אליו חלש, מרוט נוצות, חסר כבוד עצמי – כאילו אינו יודע מה באמת חושב עליו נתניהו, כאילו אינו מבין ואינו זוכר שנתניהו מכבד אנשים חזקים ורומס את החלשים. כאילו אין לו שום בעיה להפר התחייבות ל-150 אלף בוחריו ולתמוך בחוק הכי מושחת שידעה המדינה: פסקת ההתגברות. חוק שתכליתו אחת: לחלץ את איש הפשע בנימין נתניהו, לפחות על פי כתב החשדות של היועמ"ש, מספסל הנאשמים. לפגוע בערך עליון ששמו בישראל ובעולם כולו: השוויון בפני החוק.

** הכותב הוא עיתונאי חוקר, פובליציסט, בעל טור, מרצה לתקשורת ישראלית וחתן "פרס סוקולוב" לעיתונות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה