תהיי נמל ותשתקי

הילה אלפרט טסה לבטומי גיאורגיה, זו שרוב חייה אמרו לה תהיי נמל ותשתקי, ועכשיו היא פורחת תיירותית, ורק שישראלים לא יקלקלו

17/07/2011
הילה אלפרט קבלו עדכונים מהילה
  • RSS

אישה צורחת, מתעקשת להעלות את הוויסקי שלה לטיסה. קו שחור מזיע מדגיש את העיניים הפעורות, וליפסטיק באדום בוהק את כיעור המילים, את גסות נגינתן. היא קנתה את הבקבוק בדיוטי של ישראל ועכשיו, אחרי חופשה בת שמונה ימים, טיול מאורגן בבטומי וסביבותיה, היא רוצה לחזור איתו כשהוא בין ידיה.  בכל שדה תעופה בעולם לא היו מאפשרים לה לעשות את זה, אבל היא דופקת סצינה, כאילו זה היה ענין אישי ומי הם בכלל, "גרוזינים מסריחים", שיקבעו לה.

"בהמה מטומטמת" סינן האיש שעמד לפני, "סססססעמק. ישראלים. איזה בושות". רציתי להגיד לו שאולי  זהו צער הפרידה ששיגע אותה, שהקריעה מחופי הים השחור, מההרים שעולים לשמים בשלל גווני ירוק, היא ששיבשה את דעתה. היא בטח ביקרה גם בחבל סוונטי שם פסגת הר השחארה משגיחה בלבן על מרבדים של פרחי בר, על נהר האנגורי המתעקל בין סלעי צפחה, מוביל את הנוסעים בדרך לאושגולי מהגבוהים בכפרי אירופה.

השחארה היא הפסגה הכי גבוהה בגיאורגיה אבל לי היא נראית קצת מבואסת. השלג שעליה לעולם לא הפשיר, היא לעולם לא הצמיחה איזו חרצית, גרגיר יער, עשב או איזה משהו אחר שיקרא אליה את חיות הבר. את הדובים, השועלים והזאבים, את הפרות או החזירים שמהלכים משל היו אדוני האדמה הטובה של סוונטי.

רציתי להגיד לאדון הכועס שעיניים שראו את כל היופי הזה מבקשות לבכות, יודעות שהמילים דלות מדי לשמש להן עדות על שראו שם, שאולי מהתסכול עולה זעקת הוויסקי של הגברת, אבל במקום זה עזרתי לו לשלח חיוכים לעבר אנשי הבטחון ודיילות הקרקע שיראו שלא כולנו כאלה, ושבבקשה ימשיכו לחבב אותנו גם אחרי שתיגמר העונה ועשרות קבוצות מאורגנות יעברו בשערי השדה הקטן.

הקיץ הביא איתו קו טיסות חדש. בימי ראשון יוצאת טיסה ישירה מבן גוריון וכעבור שעתיים נוחתת בבטומי, עיר על ים שחור בקצה צינור היוצא מבאקו וריח הנפט שזורם בו מקבל את הבאים לאורך החוף, שודד מהאף את הזכות לריח ים.

לפוסט תמונות מרהיב של הצלמת לימור סידי מגיאורגיה

היוונים קראו לה בטוס, קיצור של "בטוס לימן" שפירושו נמל עמוק. כובשים רבים באו בה, והיא ידעה ביצורים וקרבות ורוב חייה אמרו לה תהיי נמל ותשתקי. בסוף המאה ה-19 בטומי הוכרזה כעיר וארכיטקטים הובאו לעשות בה מעשיי בניה וארמונות לקרוא אליה את שועיי ומתענגיי עולם. חלקם משופצים עכשיו והאחרים עדיין עומדים בלויים ודהויים, זכר לשנות הקומוניזם שהתייחסו בתיעוב לכל שריד של הדוניזם.

גיאורגיה משקיעה מאמצים גדולים בהחייאת העיר. מועדונים, מסעדות, מזרקות משחקות באור ומים, מוזיקה, מלונות פאר ומחירים נוחים. החוף מתעורר מאוחר, כמוהו גם הטיילת בשעת בוקר העיר חיה בשוק שלה. עשבי תבלין, אגוזים, גרגירי יער והמוני שזיפים, לימונים ומיני התה, הכל צומח בהרים שמסביב. במפלס העליון איכרים מוכרים גבינות מחלב בקר שהם שימרו במלח, וביצים טריות.  חלקן יגמרו את היום ביחד, בתוך חצ'פורי, לחם גבינה בתרגום חופשי והבורקס המקומי. בכל עיר ועיירה יש חצ'פורי המיוחד לה. בבטומי והסביבה מדובר בביצה מעורסלת בתוך קן גדול מבצק בו מבעבות גבינות וקוביות נדיבות של חמאה נמסות על הכל. שמחו בחצ'פורי, שמחו בו היטב כי את החינקלי, הכיסונים של גיאורגיה, לא תמצאו שם. זה לא האזור.

"באמת? עבריה? ברוכה הבאה". על פי המסורת יהודיה נתפסת כמביאת הנצרות לגיאורגיה, הדת שאיחדה שבטי רועים לאומה אחת. קראו לה צידוניה שהגיעה לגיאורגיה ובידה כנף הבגד שלבש ישו כשנצלב. בזכותה המקומיים מחבבים אותנו והתרגשות קטנה עוברת בעיניים שלהם כשהם שומעים את המילה ישראל ומיד שולפים איזה קשר משפחתי או אחר המקשר בין דוכן אגסים בבטומי לאשדוד או בת ים.

גברת וויסקי יקרה. רק רציתי שתדעי שאני מבינה לגמרי, מכירה את זה מהילדים שלי. רגע לפני שהם צריכים לעזוב בית של חברים הם מייצרים איתם מריבה. ובכל זאת, אם אפשר לבקש שתתאפקי. שלא נהרוס גם היעד הזה. כי גיאורגיה היא יפהפייה אמיתית שיודעת לבשל ובניה עדינים ומכניסי אורחים ובאמת שאישה עם ג'יימסון לא צריכה לקלקל את מה שהתחילה אישה עם כנף בגד. ואם לא קשה לך, דברי בבקשה גם עם האדונים מהקבוצה שלך. אלה שחוללו מהומה כי לא הרשו להם להשתין בביזנס. אני יודעת שזה נורא מעליב שחלק מקבלים והאחרים לא, ועוד מסמנים בין הקבוצות בוילון הפרדה, אבל ככה זה, ובשביל ביזנס משלמים יותר ובאמת שזו לא סיבה להוריד את כל האגו של העם היהודי באסלת מטוס ארורה.

הטיסות לבאטומי יוצאות אחת לשבוע, מדי יום א', והן צפויות להמשך עד סוף אוקטובר.

שעות הטיסה: יציאה מת"א ב 11:30, המראה מבטומי ב 16:00.מסוף יולי ועד סוף אוקטובר יתווספו גם טיסות בימי חמישי.

טיול מאורגן של 8 ימים, על בסיס חצי פנסיון, במלון 4* - 999$

טיול דומה, שכולל גם את סוונטי- 1199$

חבילת טוס וסע לשמונה ימים - 899$

טיסה בלבד - 699$
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה