מתי כדאי לאמא לעזוב?

הרבה אמהות מגיעות לנקודת שבר שבה אי אפשר להמשיך כך! לתמרן בין עבודה תובענית ואמהות; איך עושים שינוי?

17/07/2011
נירית גלר ג'מילי קבלו עדכונים מנירית
  • RSS
» נירית גלר ג'מילי

קשה לך מאוד לנהל את הבית והעבודה בו זמנית? הנה ארבע דרכים לטפל בבעיה:

אמהות רבות מגיעות לנקודת שבר בו הן מחליטות, ש"פשוט אי אפשר להמשיך כך!" או ש"לא נכון לי להמשיך כך!". הן מרגישות, שמשהו בבית מתנהל לא נכון, שקשה להן להמשיך באותו מקום עבודה ולנהל את הבית במקביל.
לפעמים התובנה הזו מכה בנו פתאום, והתובנה הזו עשויה להציף ולהטביע כל הגיון. מהן הסיבות שבגללן עוזבות אמהות עבודה? מהם השינויים שאפשר לעשות במצב הזה? ואיך לעשות את זה נכון?

לפוסט הקודם של נירית גלר ג'מילי: טיפים למחפשת עבודה בקיץ

רבות מגיעות לנקודה בה הן מרגישות שהן חייבות לשנות משהו. לעיתים הצורך משתקף דרך הילדים. לעיתים הבעיה משתקפת דרך בן הזוג. ולפעמים זה משתקף באמצעות  חוסר הערכה בעבודה, או חוסר הערכה שלנו מעצמנו: קשה לנו להגיע לתוצרים האיכותיים, שהתרגלנו לייצר טרום עידן האמהות, וזה מתסכל אותנו (למרות החיבוק והערכה בבית שמפצים קצת). לעיתים זה בא לידי ביטוי בחוסר הערכה כלפינו מהממונה שלנו ומסביבת העבודה שלנו.

ישנן שתי סיבות עיקריות שבגללן אמהות עוזבות:
1. כי "צריך" או "נכון" שנהיה יותר בבית.
2. כי אנחנו רוצות ובוחרות להיות יותר בבית.
כל אחת מהסיבות יכולה להיות גורם לשינוי, ולעיתים אנחנו עוזבות  בגלל שתי הסיבות יחד.

ארבע דרכים עיקריות לשנות את העיסוק כדי לשלב אמהות עם קריירה

נתחיל מהשינוי המינורי ביותר ועד למהותי ביותר:

שינוי תפקיד באותו מקום עבודה


פעמים רבות אנו מעדיפות להישאר במקום שבו יש לנו ניסיון, ידע, ומעריכים את הכישורים שלנו. לברות המזל קיימת אפשרות לבחור בתפקיד פחות תובעני, שקיים באותו ארגון בו הן עובדות, שכן, מעסיקים רבים בוחרים לא לוותר על עובדת ותיקה, מנוסה וטובה, ומוכנים להעביר אותה לתפקיד פחות תובעני.
גם את יכולה לפנות למעסיק ולבקש לעבור לתפקיד אחר. במקרה הפשוט - קיים תפקיד כזה ואף פנוי, ואפשרות "נועזת" יותר- להציע למעסיק לבנות תפקיד חדש, שלא קיים אך עשוי להיות בו תועלת.
דרך זו היא הקלה ביותר להתמודד עם "דילמת בית עבודה", שכן, השינוי הוא מינורי. אנחנו הרי כבר מכירות את היתרונות של מקום עבודתנו, את האנשים ואת התפקידים הקיימים.במקביל הממונים מכירים אותנו - את הכישורים, היכולות, הידע והניסיון  שלנו.
כך אנחנו מבצעות שינוי בעיסוק שלנו וממשיכות את הקריירה, במקביל להיותך אמא.

שינוי מקום עבודה


אמהות רבות בוחרות להמשיך לעבוד באותו עיסוק אך לשנות את מקום העבודה בלבד. לעיתים שינוי זה בלבד מיצר איכות חיים טובה יותר. מתי זה עשוי לקרות? כאשר אנו בוחרות במקום עבודה, שהממונים בו נעימים יותר, מכבדים יותר ומעריכים יותר.
זה יכול להיות במקום עבודה קטן יותר,או מסודר ומאורגן יותר, או כזה שמעסיק יותר אנשים. כשהעיסוק לא משתנה אנו חווים תחושה של ביטחון, למרות שבכל חברה אותו תפקיד יכול להראות קצת שונה.
השינוי בתפקיד הוא מינורי ונובע מלמידת התפקיד בארגון עצמו ולמידת הארגון עצמו אך גם בשינוי מינורי קיים קושי.
הקושי בשינוי מקום עבודה נובע מהלמידה הנדרשת של התפקיד וארגון –  מיהם אנשי הקשר הפנימיים והחיצוניים, נהלים חדשים, תחומי אחריות חדשים, למידת הקודים התרבותיים של החברה, למידת הפוליטיקה הארגונית, הכרת אנשים חדשים וההשתלבות ביניהם וכיו"ב.
אנחנו יכולים לשפר בצורה משמעותית את איכות חיינו כשאנחנו נשארים באותו עיסוק אך משנים מקום עבודה. זה יכול לבוא לידי ביטוי בהפחתה משמעותית בלחץ ובאינטנסיביות בעבודה, ו/ או בסביבת עבודה נעימה, מפרגנת ומכבדת.
במקום עבודה שכזה, אנחנו מסוגלות לתת תוצרת איכותית, וליהנות מאקלים סביבתי רגוע יותר.  החברה שקלטה אותך נהנית מעובדת מיומנת, ואת ממשיכה את הקריירה שלך במקביל להיותך אמא.

שינוי אמיתי
לעיתים את מרגישה שנכון לך לעשות שינוי מהותי באמת. זה קורה כאשר את מרגישה שאת לא רוצה או שלא נכון לך לעסוק באותו עיסוק שבו עבדת עד כה. אפשרות נוספת היא כשאת מחליטה שאת לא רוצה או שלא נכון לך לעבוד בכלל.
במקרה שכזה יש לך שתי אפשרויות –

  1. שינוי תעסוקתי
  2. הפסקת עבודה

הפסקת עבודה
חשוב לדעת שהפסקת העבודה יכולה להיות לפרק זמן מוגדר מראש, ותמיד ניתן לשנות את ההחלטה כאשר מרגישים שזה לא ממש מתאים לנו ולחזור לשוק העבודה. תזכרי שאמא תמיד עובדת – בעבודה אחת (בבית) או בשתי עבודות (בבית ובחוץ).
הרי כולנו יודעות שאמא שנמצאת בבית היא אמא שעובדת הכי קשה (עובדה היא, שרוב האמהות לא מסוגלות לעשות את זה!). לעיתים אפשר לצאת לחופשה ללא תשלום ולבחון את הנושא. רצוי לבחון היטב את ההשלכות הכלכליות של החלטה שכזו.
החלטה כזו, כדאי שתהיי מושכלת ומתוכננת.

שינוי תעסוקתי

נתון מדעי מוכח הוא, שנשים עושות הרבה יותר שינויים תעסוקתיים מגברים. אין ספק שזה בזכות הרצון שלנו להיות אמהות אך גם לעבוד במקביל. נשים רבות מעיזות להגשים את החלום שלהן דווקא בגלל האילוצים, בגלל האפליה של השכר שגורמת לרוב הנשים להשתכר פחות מבן זוגן, ובגלל האחריות שאנחנו לוקחות על הבית והילדים.
שינוי תעסוקתי הוא שינוי מאוד גדול ועשויים להיות לו הרבה השלכות על חיינו ועל חיי בני ביתנו. שינוי שכדאי לבצע אותו בצורה מושכלת, וללוות אותו בתהליך מסודר של אימון אישי וליווי תעסוקתי.
אמהות רבות עושות את התהליך הזה כשהן עדיין עובדות ומשתכרות.
בתהליך שכזה בודקים את כל האלטרנטיבות האפשריות, את הצרכים הנדרשים לשינוי, את הדרכים לביצוע השינוי ואת התקלות האפשריות.
במקרה שכזה ישנה תחושה של שליטה בתהליך, של הכנה נפשית ורגשית והצעד הדרסטי הופך לצעד שקול ומובנה, כאשר בסופו את מוצאת עבודה שונה לחלוטין, שאת אוהבת ושמתאימה לחייך.

התובנה על הצורך בשינוי יכולה להיגרם על ידי סערת רגשות (משהו שקרה בבית או בעבודה) או לגרום לסערת רגשות (מוליד רצון לעשות את השינוי עכשיו! ומיד!).
אל תמהרי לקבל החלטות כשאת נסערת או מוצפת רגשית. חשוב שההחלטה לשינוי תעסוקתי תהיה מושכלת ולא מושתתת על רגשות בלבד. עשי חשיבה מושכלת, בחני את האפשרויות השונות ובחרי את הדרך לעשות את השינוי בצורה שהכי נכונה עבורך ועבור בני ביתך.
אמא שעובדת ונהנית (גם אם זה עבודה רק בבית), היא אמא מאושרת יותר אשר מעניקה הרבה יותר שלווה לבני ביתה.

נירית גלר ג'מילי – יועצת ומאמנת תעסוקתית

IN&OUT - קידום אמהות במציאת עבודה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה