להיות אימא עצמאית ולשרוד כלכלית

להיות אישה, אימא ועצמאית משאיר לנו מעט מאוד זמן לעצמנו. רוזה רייך, בעלת משרד רו"ח ואימא, ריכזה מספר זכויות וטיפים שיעזרו לכן לדאוג לעסק שלכן ולעצמכן בו זמנית

25/12/2018
כסף וקריירה קבלו עדכונים מכסף וקריירה
  • RSS

מאת: רוזה רייך , בעלת משרד רואה חשבון, אימא לשניים

להיות אימא זה לדעת להכיל הכול ואת כולם. לתמרן בין קריירה, בין בית, ילדים, הורים, חברים ומשפחה. את יכולה להיות וונדר-וומן של כל הסובבים אותך, אבל לעתים אנחנו שוכחות את הדבר הכי חשוב- את עצמנו! כאימא בעצמי וכעצמאית, שנעה יחד עם מחוגי השעון- במרץ- אני יודעת שאין לנו דקה לנשום ושכמות המשימות שלנו היא אדירה, עד שאנחנו מוצאות את עצמנו ישנות פחות ועובדות יותר בשעות הקטנות של הלילה. בכדי להקל עליכן, ריכזתי עבורכן, נשים עצמאיות כמוני, מעט זכויות וטיפים לקראת שנת המס הקרובה, בתקווה שתצליחו לעצור ולדאוג גם לעצמכן ולעסק שלכן בו זמנית.

זה הזמן לדאוג לעצמכן ולעסק שלכן בו זמנית (שאטרסטוק / goodluz)

מענק מס הכנסה שלילי

נתחיל מהטוב, כי מי לא אוהבת לקבל כסף במקום לפזר? נשארו לנו מספר ימים אחרונים להגשת בקשה למענק מס הכנסה שלילי ואנחנו רק צריכות לוודא שגם לנו מגיע מהטוב הזה. אז, מי זכאית למענק?

נשים אימהות שהכנסותיהן אינן עולות לגובה ממוצע חודשי של 6,228 ₪. פשוט, לא? היכנסי עכשיו לאתר של רשות המסים ובדקי זכאותך.

דו"ח שנתי

בדקת שאת זכאית להחזר מהמדינה? עכשיו מתחילה קצת עבודה "מלוכלכת", אבל היא המפתח לתחילת שנה טובה והכי חשוב- מאוזנת. סוף שנה הגיע וזה הזמן להגיש את הדו"ח השנתי. מה זה אומר? פירוט של כל ההכנסות שלכן לצד ההוצאות. הדו"ח הזה חשוב ביותר כי על פיו נקבע לנו תשלום המס שיש לשלם על ההכנסות שלנו בכל השנה האחרונה.

מה נדרש? פשוט! קחו את כל ההוצאות הרלוונטיות שהיו לכם בעסק (בצירוף קבלות תשלום) והוסיפו לפירוט ההכנסות. זה יקטין לכן את גובה תשלום הרווח וכתוצאה מכך- את תשלום המס.

וכמובן, אני אוהבת לתת גם את הטוב: זכרו שלנו, כנשים ואימהות, יש נקודות זיכוי נוספות, נתון אשר מקטין לנו את גובה המס.

זה הזמן לעשות סדר בכסף (שאטרסטוק / Kinga)

תחילת שנה חדשה – זה הזמן לעשות סדר בכסף!

כמו שאת מקפידה שהילד שלך יכין מערכת לבית הספר למחרת ושאין סיכוי שהם יצאו מהבית בלי שיעורי בית, כדאי שגם את העסק שלך תנהלי באותה צורה- בסדר, ניקיון וארגון.

נהלי תזרים מזומנים, בחני לאן יוצא הכסף וכמה צורך העסק. לפעמים נגלה שהעסק שלנו מגלגל הרבה מאוד כספים, אבל, בפועל, לא משאיר לנו רווח.

טיפ: העלי את המספרים לטבלת אקסל מסודרת ותקבלי תמונת מצב מדויקת לאורך כל השנה.

דמי לידה

אחרי שסידרנו ואיזנו את הקבלות, מה עם הזכויות? כאישה עצמאית ובעלת משפחה, מגיע גם שלב של ההיריון. אז קודם כל- מזל טוב! דבר שני, מגיע לכן שתקבלו דמי לידה. אם שכירות מקבלות אז ברור שגם אתן.

כדי שנוכל לקבל את דמי הלידה ולצאת מעט לחופשה מהעסק, עלינו לשים לב לכל התנאים הבאים:

1. עצמאית שעונה להגדרה

2. משלמת לפחות 10 חודשים לפני הלידה דמי ביטוח לאומי (מקדמות ביטוח לאומי)

3. טרם ההגעה ללידה אין כל חוב לביטוח לאומי

ההמלצה – לבדוק הגדרות ברורות, לבצע הוראת קבע לתשלום המקדמות, ולבדוק את מצב החשבון העדכני בביטוח לאומי בחודשים הקרובים ללידה בכדי למנוע הפתעות לא נעימות בדרך להפתעה הכי נעימה- ילד או ילדה חדשים.

"אנחנו צריכות לדאוג לעצמנו" רוזה רייך (צילום: ריקי קנטרוביץ)

פנסיה לעצמאיים

אנחנו צריכות לדאוג לעצמנו, כי אין לנו ממש מעסיק שידאג ויפריש לנו כספים לפנסיה ולכן אני ממליצה בחום לדאוג לזה מול יועץ פנסיוני, רואה החשבון שלכן או חברת הביטוח. מעבר לזה כדאי שתדעו- החל מינואר 2019 חלה חובת הפרשה על כל עצמאי להפריש. חובה שהיא זכות.

שנת מס טובה לכולן.




מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה