פיתוי הקרינולינה

תמיד רציתי קרינולינה, מתוודה דנה גילרמן, וחושבת שגברים המציאו אותה כדי שהנשים לא ינטשו. על עבודה חדשה ופמיניסטית

11/07/2011
דנה גילרמן קבלו עדכונים מדנה
  • RSS
» קרינולינה. צילום: דרורה דקל

תמיד רציתי לרכוש לעצמי קרינולינה - אותו אובייקט שחנט נשים במאה ה-17 מתחת לשמלות המפוארות כדי שיראו מהודרות ומנופחות במידה. תמיד רציתי קרינולינה ומצאתי כזו, מעשה ידיה של דרורה דקל, בתערוכה הקבוצתית "שמלה, מחשבות על כסות" בבית האמנים בירושלים. היא שכבה שם על הרצפה, עשויה בצבע אדום בוהק  ועליה שורת אבזמים שהזכירו במידה רבה אנקולים לתליית בשר.

במישור הטרווייאלי, זוהי עבודה פמיניסטית מוצלחת שמצביעה על האופן שבו נשים נאלצו להיענות לאופנות מדכאות שהוכתבו על ידי גברים. דקל עוד הקצינה את תחושת הכליאה בכך שיצרה את הקרינולינה שלה מפח מגוולן ומסמרה אותה לרצפה. ובכל זאת, אולי בגלל הצבע האדום והקימורים החלקים והבוהקים, אולי בגלל היותי חובבת פורנו (למרות שכפמיניסטית אסור לי להודות בכך) הפך האובייקט הזה בעיני לחפץ פטישיסטי ומפתה. לרגע אחד יכולתי לדמיין כיצד הוא הופך צעצוע למימוש פנטזיות מיניות, כיצד אוכל לכלוא בו נשים שאביא לביתי, אפשיט אותן ממלבושן, אנעל אותן תחתיו ואבצע בהן את תשוקותי.

למשל כך: “פני השתכשכו בתוך הפות הבשרנית שלה, מעולם לא גמעתי שפתיים כה נפוחות שמילאו את פי, ממש כמו משמש גדול. נדבקתי לשפתיה הגדולות כמו מוצצת דם, ולאחר מכן ליקקתי את הפרי כדי למתוח את הלשון ולחדור דרך המחסום, כשאני נהנית מרכות הכניסה, רכות שעולה לאין שיעור על זו של השדיים או הכתפיים. היא לא היתה מסוג הנשים שנעו בלי הרף, ומעת לעת נמלטו מגרונה אנקות קצרות, אף הן ענוגות כמו שאר חלקי אישיותה. איך התחלתי לינוק את זיז הבשר הבולט, איך התמסרתי לקולות עילפון החושים!" (מתוך "חיי המין של קתרין מ.", מאת קתרין מילה). תמיד רציתי לדעת לנסח תשוקה באופן הזה.

אך בעודי כותבת הבנתי דבר נוסף: הגברים שהמציאו את אותם מכשירי כליאה ועינויים ושכללו את זה למנגנון של שליטה לא עשו זאת לשם ההנאה. גם לא למען תחושת הכוח והעליונות, אלא מתוך חרדת נטישה גדולה. הם יצרו מערכת שתכבול אליהן את הנשים, תהפוך אותן לתלותיות ונזקקות, רק כדי שלא תעזובנה אותן. וגם אני הייתי רוצה מידי לכלוא את האישה שלי בקרינולינה בכל פעם שעולה בי החרדה שהנה היא עומדת לנטוש אותי.

ולכל מי שמעוניינת ביצירה "קרינולינה": מחירה 25 אלף שקל, גודלה 2.00x1.50x 80 מ', והיא מוצגת בבית האמנים (שמואל הנגיד 12, ירושלים) עד ה-20 באוגוסט.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך