מועדון ארוחת הבוקר

אנחנו אוכלים בה, מכינים בה שיעורים, יושבים סביבה כדי ליהנות מחברה ועורכים בה ישיבות משפחתיות. פינת האוכל- לא רק לאכילה

10/07/2011
אורית חן קבלו עדכונים מאורית
  • RSS
» ממלאת פונקציה משפחתית. צילום: שחר חן

לפני כמאה שנה, כשרוב האוכלוסיה יכלה להרשות לעצמה לפחות משרתת אחת בבית – גם אם שויכה למעמד הבינוני או אף לבינוני-נמוך – חדרי האוכל היו רחוקים מאוד מהמטבח. מי שעשה את רוב הריצות בין המטבח לאזור האכילה היה ה"היירד הלפ" של המשפחה. היום, בעידן המודרני, המרחב שבו אנחנו גרים מצומצם יותר ויש בו פחות מחיצות, ובייחוד אצל אלו הגרים בדירות. במקרים רבים אוחד איזור האכילה עם איזור העבודה במטבח מסיבות של נוחות לאוכלים, שכעת מגישים לעצמם את האוכל ועורכים ומפנים לעצמם את השולחן. בבתים גדולים מאוד עדיין מקובל לבנות חדר אוכל רשמי גדול עם מקום אחסון בתוכו לכל כלי האוכל המיועדים לאירוח רשמי, אך אצל רובנו אין חדר אוכל נפרד, אלא פינת אכילה המוצבת ליד המטבח או בתוכו.

דלפק האכילה

רוב האנשים העומדים בפני עיצוב ביתם מחדש או בפני בניה של בית מאפס, ניצבים בפני הדילמה התמידית של כפילות שולחנות האוכל: האחד- זה היומיומי המיועד לארוחות ה"קטנות" יותר בעלות פחות משתתפים, או (וכאן בא משפט ידוע לכל מעצב/ת) "רק לקפה של הבוקר עם העוגייה", או "כשהילדים אוכלים אחרי ביה"ס, כדי שלא ילכלכו את השולחן הגדול". והשני- זה המיועד לארוחות שבת וחג עם משתתפים רבים יותר. רוב האנשים, לפחות אלה שאני נתקלתי בהם במהלך עבודתי כמעצבת, נרתעים מאיחוד שולחנות ורואים בו חילול קודש. הם חולמים על שולחן אוכל רשמי, גם אם אין להם ממש מקום מיותר בבית, ובסופו של דבר שולחן זה בד"כ עומד מיותם רוב השנה, ותופס לא מעט מקום.

כאן בדיוק בא תפקידו של הדלפק במטבח. לעיתים הוא בגובה שולחן אוכל רגיל, 75 ס"מ, ולעיתים הוא המשך של המטבח והוא בגובה 90 ס"מ. במקרים אלה הוא אף עשוי שיש או שהוא חלק מאי עבודה במטבח ואז לעיתים הוא עשוי מעץ. המלצה חמה שלי: אם אתם מתעתדים לאכול את רוב ארוחותיכם על דלפק זה, השתדלו במידת האפשר לא לבנות אותו משיש. זה פחות נעים מאשר לאכול על עץ או על פורמייקה. הדלפק לרוב קטן יותר משולחן אוכל ותופס פחות מקום במרחב של המטבח. לעיתים תופס את מקומו של הדלפק שולחן קטן במיוחד המיועד ל- 2-3 אנשים.

שולחנות אוכל גדולים

אני, באופן אישי, חושבת שאם אזור האכילה אינו רחוק מהמטבח, רצוי להשתמש בשולחן אחד. אם החלל שלנו מוגבל בגודלו, רצוי לרכוש שולחן שיכול להיפתח לגודל הקרוב לכפול מגודלו המקורי. שולחן אוכל מעץ, בכל סגנון שהוא, בין אם הוא ישן יותר ובין אם מודרני, מהווה כור היתוך נהדר לכל משפחה בכל ארוחה. גם אם חלק מאיתנו רק שותים עליו קפה בבוקר, יש בו מקום גם לעיתון וגם למישהו שלא הספיק לגמור את שעורי הבית מאתמול. ברמה העיצובית, לרוב הוא מהווה השלמה עיצובית יפה למטבח ונותן לו את הטאץ' המשפחתי החם. פינת האוכל היא גם המקום להשתגע מעט ולתת דרור למאויינו העיצוביים: אם בחרנו, למשל, לעצב את המטבח שלנו באופן מאופק, כמו למשל בצבע אחיד ושקט, ניתן לשים לידו פינת אוכל אקלקטית, עתיקה או בסגנון רטרו, וכל אלו יתקבלו יפה מאוד. ניתן גם לשלב כסאות צבעוניים ליד שולחן שקט.

תאורה

לא לשכוח את הפרט החשוב הזה. תאורה טובה יכולה "להקפיץ" כל פינת אוכל. שולחן האוכל הוא אחד המקומות היחידים בבית שצריך שיהיה תלוי מעליו גוף תאורה בעל נוכחות, ושגובהו יהיה כגובה אדם בוגר ממוצע ולא גבוה מדי מעל לשולחן. רצוי מאוד לאחד סגנונות בין הריהוט לגוף התאורה על מנת שיתקבל מראה שלם בעל שפה משותפת לכל מרכיביו. רצוי שגוף תאורה זה יהיה מחובר ל"דימר" (עמעם) על מנת שאפשר יהיה לשנות את עוצמת התאורה בהתאם לצורך. למשל, ארוחת חג או שבת, רצוי שלא תהיה מוארת יתר על המידה, על מנת לתת לסועדים הרגשה חמימה ונעימה. לעומת זאת, אם אנחנו מקיימים ישיבה משפחתית או מכינים שיעורים על שולחן האוכל, רצוי שתהיה תאורה נאותה. גם הדלקת נרות על השולחן בעת ארוחה חגיגית תוסיף לאווירה, וניתן גם להוסיף נרות דולקים על רהיטים הקרובים לשולחן.

איחוד משפחתי

ואל לנו לשכוח את תפקידו העיקרי של השולחן המדובר: לקבץ סביבו את כל בני הבית ואת אורחיהם למפגש של סעודה ושל שיחת התעדכנות. לשם כך הוא צריך להיות נוח ולהכיל, באופן מרווח, לפחות את כל דיירי הבית. עלינו להוסיף לו כסאות נוחים: לא כבדים מדי להזזה, לא גדולים מדי, ובעלי משענת נוחה עם זווית המתאימה לגב של אדם בוגר. אם יש לנו תקציב לכיסאות מרופדים, אלה יהיו הנוחים ביותר לישיבה ממושכת. אם אנו נוהגים לשבת זמן רב ליד שולחן האוכל בארוחות המשפחתיות, או שאנו נוהגים לארח הרבה סביב פינת האוכל, עלינו להתחשב ביושבים ולבחור כסאות שיהיו נוחים מאוד. אם יש ילדים קטנים בבית אולי עדיף לוותר על הריפוד ולהוסיף במקומו כריות המיועדות לכיסאות אוכל ושגם ניתנות לכביסה במכונה. עשו הכל כדי שיהיה לכם נוח גם להשתמש ברהיטים שלכם וגם לתחזק אותם.

.

בתאבון!

אורית חן היא מעצבת פנים. [email protected]

מתוך הבלוג של אורית חן

צילומים:

שחר חן

מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה