חומצה היאלורונית - למה, כמה ואיך?

חומצה היאלורונית הפכה לאחד המושגים הכי מדוברים בעולם הטיפוח. למה היא כך כך חשובה לשמירה על העור ואיפה תוכלו למצוא אותה?

31/10/2018
אביגיל קדם קבלו עדכונים מאביגיל
  • RSS

את המושג 'חומצה היאלורונית' אנחנו שומעות לאחרונה כמעט בכל דיון הקשור לעולם הטיפוח, בעיקר בזכות יעילותה הרבה בטיפול בסימני הזדקנות העור. היא מוזכרת לא מעט בהקשרים של הוספת נפח ופיסול הפנים על ידי הזרקה לעומק העור שמתבצעת על ידי רופאים, אבל כדאי לדעת שהיא יכולה להיות יעילה גם במריחה חיצונית כשהיא משולבת בתכשירים קוסמטיים שונים.

אשה מול מראה shutterstock_By lenetstan

חומצה היאלורונית והזדקנות העור

"הזדקנות העור הוא תהליך המתקדם בשני מישורים: תהליך פנימי ותהליך חיצוני. חשיפה יומיומית לנזקי הסביבה ובעיקר לקרינת השמש יחד עם התבגרות העור וירידה בהורמוני המין כמו אסטרוגן, גורמים לירידה ביצירת גורמי לחות ולאיבוד תכולת המים בעור" מסבירה עינת ששון יועצת מדעית בחברת דוקטור עור "רכיב מפתח בכל הקשור ללחות העור הוא החומצה ההיאלורונית הנמצאת באופן טבעי בעור. לחומצה היאלורונית יש יכולת יוצאת דופן לקשור ולשמר מים אבל עם הגיל כמותה יורדת מאוד, דבר שגורם לאיבוד לחות ולמראה עור מתבגר אופייני"

ליז ביסמוט מנהלת הדרכה של מותג הקוסמטיקה הצרפתי PAYOT מדמה את החומצה ההיאלורונית לספוג רחצה "כשמניחים אותו מתחת למים זורמים הוא אוגר את המים ומתנפח, כך גם החומצה ההיאלרונית שמשמשת כספוג מולקולרי ומסוגלת לספוג עד פי 1000 ממשקלה בעור "

הזרקה או מריחה?

תפקידה של החומצה ההיאלורונית בשימור ותיקון מצב העור ברור, אבל בעבר נטען כי יעילותה (לאחר הידלדלות המאגר הטבעי), יכולה לבוא לידי ביטוי רק בהזרקה לעומק העור כיון שהמולקולות מהן היא בנויה גדולות מדי בשביל לחדור את שכבת האפידרמיס. היום, בזכות טכנולוגיות מתקדמות, ניתן לייצר חומצה היאלורונית בעלת משקל מולקולרי נמוך ושילובה בתכשירים קוסמטיים משפרת משמעותית את יכולתו של העור לספוג ולשמר מים ולחות.

"במחקרים נמצא כי חומצה היאלורונית במשקל מוליקולרי נמוך יכולה להיספג דרך העור, להקנות לו לחות ואף להפחית את מראה הקמטים והקמטוטים" מסבירה ז'אנה סנדיק, מנהלת ההדרכה של קליניק בישראל את הסיבה שהחומצה ההיאלרונית הפכה להיות רכיב מפתח של רבות מחברות הקוסמטיקה.

אשה מול מראה shutterstock By Image Point Fr

יהודית בלאווט, המדריכה הראשית של מותג היוקרה LA PRAIRIE בישראל, מוצאת יתרון גדול בשימוש בקרמים המכילים חומצה היאלורונית ומשולבים עם רכיבים פעילים נוספים המסייעים לחדירה אפקטיבית, בעיקר לאור העובדה שכך העור מקבל באופן קבוע ויומיומי חומצה יעילה זו שמשפרת באופן משמעותי את רמת הלחות וגם את הנפח ומרקם העור "זו אינה פעולה מקומית ולא זמנית" מסבירה בלאווט "הקפדה על שימוש קבוע ויומיומי תמנע את התייבשות העור ותוביל לשיפור ניכר במראהו".

עופר לוין, המדריך של גרלן מוסיף יתרון נוסף לשימוש בחומצה היאלורונית במריחה: "החומצות בקרמים עובדות על השכבות החיצוניות יותר של העור והשימוש בהן נעשה באופן עצמאי בבית, לעומת הזרקות שחייבות להתבצע תחת פיקוח של רופא ומתבצעות ישירות לתוך הקמט"

איך זה עובד?

ישנם ריכוזים שונים של חומצה היאלורונית שמשולבים היום בתכשירים קוסמטיים - הריכוז הנמוך והדליל יותר עובד בשכבה החיצונית על צמצום והתפחה של הקימטוטים הנראים לעין והחומצה המרוכזת יותר עובדת על השכבה היותר עמוקה בעור ומטרתה לעודד חידוש ועידוד ייצור קולגן ואלסטין שהם אבני היסוד של עור צעיר ורענן.

באילו תכשירים משולבים חומצה היאלורונית?

היום החומצה ההיאלורונית משולבת כמעט בכל תכשיר קוסמטי – תכשירי ניקוי, קרמים לפנים ולעיניים, סרומים, מסכות למריחה ומסכות נייר. לרוב היא תשולב בסדרות אנטי אייג'ינג עם רכיבים מלחחים, ויטמינים ואנטי אוקסידנטים נוספים. גם טווח המחירים של המוצרים המשלבים חומצה היאלורונית רחב ונע בין עשרות בודדות ועד מאות שקלים.

קבלו דוגמאות:

מוצרי טיפוח חומצה היאלרונית סופר פארם יח"צ קרם ג'ל מעורר לעיניים מסדרת hydro boost של ניוטרוג'ינה, מחיר: 81.90 שקל | סנסביו איי קרם במרקם ג'ל לעיניים של ביודרמה, מחיר: 124.90 שקל | SeboCalm פיטו סרום של סבוקאלם, מחיר:199.90 שקל | Age complex סרום רטינול נגד קמטים של דוקטור עור, מחיר: 200 שקל |

מוצרי טיפוח חומצה היאלרונית סופר פארם יח"צ Dramatically Different Hydrating Jelly של קליניק, מחיר: 220 שקל | תמצית לחות SKIN EBERGY AQUA RECHARGE ESSENCE של יובנה, מחיר: 185 שקל | בוסטר TECHNI LISS BOOSTER של פאיו, מחיר: 149 שקל |

מוצרי טיפוח חומצה היאלרונית סופר פארם יח"צ גרלן קרם יום מסדרת אביי רויאל של גרלן, מחיר: 681 שקל | קרם ג'ל עוצמתי לעיניים Advanced night repair eye supercharged complex, מחיר: 300 שקל | קרם לחות אנטי-אייג' לעור של קירינס, מחיר: 396.90 שקל |

מוצרי טיפוח חומצה היאלרונית סופר פארם יח"צ מסכה revitalift beeds mask של לוריאל פריז, מחיר: 89 שקל | מסכת הידרוג'ל עם חומצה היאלרונית של CETTUA מבית סופר-פארם, מחיר: 24.90 שקל |

מה כדאי לבדוק?

רשימת הרכיבים המופיעה על מוצרי הטיפוח שלכן מופיעה בסדר יורד, כלומר – הרכיב בעל הריכוז הגבוה ביותר יופיע ראשון ובעל הריכוז הנמוך ביותר יופיע אחרון. כשאתן קונות מוצר המכיל חומצה היאלורונית מומלץ לבדוק את מיקומה ברשימה ולהעדיף תכשירים שמכילים ריכוז גבוה יחסית שלה על מנת שהשפעתה תורגש על העור.

סייעו בהכנת הכתבה: עינת ששון, יועצת מדעית דוקטור עור/ ז'אנה סנדיק, מנהלת ההדרכה של קליניק ישראל/ יהודית בלוואט, מדריכה ראשית לה פררי LA PRAIRIE/ ליז ביסמוט מנהלת ההדרכה של פאיו PAYOT / עדי פרג'י, מנהלת ההדרכה של לוריאל פריז/ רונן שטיינר מנהל ההדרכה של יובנה בישראל
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה