עצמאים בתור?

הידיעה שהעלתה תקווה בקרב עצמאים, לפיה הם יוכלו בקרוב לקבל דמי אבטלה, היא למעשה פיסת דיסאינפורמציה

07/07/2011
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» אל תמהרו לעמוד בתור. Thinkstock

לפני מספר ימים נראה היה שלמרות הכל גם דברים טובים קורים בארץ. כותרות במוספים הכלכליים בישרו על 'מהפכה' במשק לעידוד פעילות עסקים קטנים ובינוניים. "הממשלה אישרה פה אחד את ההחלטה על דמי אבטלה לעצמאיים", נכתב בגאון ופוליטיקאים בכירים שדחפו את המהלך הזה כבר מיהרו לציין ש"החלטת הממשלה בנושא היא יום חג למגזר העצמאים".

האפיזודה הזאת מוכיחה שגם את העיתונים הכלכליים צריך לקרוא מאוד מאוד בזהירות ובחשדנות. ובמילים אחרות: לא חג, לא מהפכה ולא נעליים, כפי שרו"ח שוקי מיניביצקי, שותף בכיר במשרד "שיף הזנפרץ ושות' רואי חשבון" ויו"ר ועדת ביטוח לאומי ב"להב" (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל), מתנדב להסביר: "הופתעתי מהדיסאינפורמציה והפרשנות המהפכנית שניתנה בתקשורת למהלך הזה" הוא מודה, "הפרסומים על כך שבקרוב עצמאיים יקבלו דמי אבטלה הם ממש הטעיית הציבור".

לא דמי אבטלה- אלא פיצויים

מיניביצקי הינו מיוזמי ומנסחי ההצעה לעידוד עסקים קטנים ובינוניים בישראל, כך שאין ספק שהוא מכיר את הנושא מקרוב. "דמי אבטלה ניתנים על ידי המוסד לביטוח לאומי לשכירים בלבד. כך היה וכך – כנראה – יישאר", הוא מבהיר, "הצעת החוק שאושרה על ידי הממשלה לפני מספר ימים שוקלת לאפשר לעצמאיים לפתוח קופת פיצויים – בדומה לקרן השתלמות – שבה הם יוכלו להפקיד בכל חודש סכום מסוים כחלק מההוצאות השוטפות של העסק. במקרה שהעסק שלהם יפשוט את הרגל, הם יוכלו למשוך את הכספים ולהשתמש בהם כסוג של דמי פיצויים בדומה לשכירים במשק. חשוב להדגיש שאין כאן שום קשר למושג דמי אבטלה".

מה היתרון או הרווח בפתיחת קופת פיצויים שכזאת לעצמאיים?

מיניביצקי: "הכספים שיופקדו בקופה הזאת ייחשבו, בעצם,  כהוצאה עסקית. לכן אפשר יהיה להכיר בהם כחלק מהחזרי המס השנתיים של העסק".

מדובר ברווח משמעותי?

מיניביצקי: "אם להיות כנים, התשובה היא שלילית. מדובר בעצם בהעברה של כסף מכיס אחד לכיס שני. במיוחד כשמדובר בעסקים קטנים, שיעורי המס שלהם נמוכים מאוד במילא, כך שהרווח של ההכרה במס בכלל לא יבוא לידי ביטוי בחיסכון בקופה מהסוג הזה".

יש עוד זמן

צריך לזכור גם שרוב העסקים הקטנים בישראל עובדים על מתח רווחים נמוך. רובם לא יכולים להרשות לעצמם להפקיד כספים לקראת פרישה, אז לחסוך למקרה של נפילת העסק זאת בכלל פריווילגיה דמיונית. עוד עניין שצריך לקחת בחשבון, כפי שמבהיר גם רו"ח מיניביצקי, היא שלמרות שההחלטה המדוברת התקבלה פה אחד בישיבת הממשלה וקיבלה גב מצד רה"מ בנימין נתניהו, היא יותר בגדר החלטה עקרונית נטולת שיניים. ההצעה צריכה להגיע לוועדות השונות בכנסת, להתגבש לכדי חוק ולעבור להצבעה במליאת הכנסת. שר האוצר, יובל שטייניץ כבר הודיע בתוקף על התנגדותו ל'מהפכה', וכפי שאנחנו יודעים כשמשרד האוצר מחליט לקבור נושא מסוים – כמו ההכרה לצורכי מס בהוצאת גנים ומטפלות -  הוא מצליח בכך באופן מעורר השתאות ותסכול. מכאן, שרוב הסיכויים שבעלי אינטרסים שונים יטרפדו גם את ההצעה לעידוד עסקים קטנים ובינוניים עוד הרבה לפני שהיא תקרום עור וגידים.

אז בקיצור ולסיכום מדובר במהומה על לא מאומה?

מיניביצקי: "צריך להישאר אופטימיים. יש כאן גרעין חיובי בכך שהממשלה מכירה בכך שיש בעיה עם העצמאיים וצריך לעזור להם. מה יקרה הלאה? הייתה ישיבה חשובה, צוותים שונים קיבלו משימות ובעוד חודשיים נראה איך ממשיכים הלאה מכאן".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה