הכירו את המיזם שמגדיר מחדש את משמעות העלייה

ארגון 'נפש בנפש' וקרן קימת לישראל חברו למיזם המלווה עולים חדשים משלב הרעיון לעלות לארץ ועד ההתאקלמות המוחלטת ביישובי הפריפריה. התוצאה: אחוזי קליטה מרהיבים, והתפתחות קהילות משגשגות בצפון הארץ ובדרומה

23/10/2018
מדור שיווקי קבלו עדכונים ממדור
  • RSS

יש משהו בעלייה לארץ, שדומה במובנים רבים ללידה מחדש. הכל מתחיל ברעיון שמבשיל בזהירות עד קבלת ההחלטה האמיצה, ממשיך בתהליך ביורוקרטי, בפרידה מחברים וממשפחה, ועד הרגע בו נפתחת דלת המטוס, והעולים החדשים, ממש כמו תינוק שלומד ללכת, עושים את הצעדים הראשונים בדרכם להפוך לישראלים, במדינה צעירה שעדיין נמצאת בתהליך התפתחות והתיישבות.

מי שראו את ההקבלה בין שני תהליכי הקליטה של העולים החדשים, מארה"ב, קנדה ובריטניה, לבין "גיל ההתבגרות" של אזור הצפון, ואזור הדרום, והבין שתהליך הקליטה ותהליך פיתוח הפריפריות יתמכו ויעצימו זה את זה, היו ארגון "נפש בנפש" וקק"ל.  בשנת 2012 החלו הארגונים לעבוד יחד, ובשנת 2017 "נולד" מיזם "זינוק בעלייה", שמעודד, תומך ומלווה עולים חדשים מהמדינות הללו, הבוחרים לגור בפריפריה.

העלייה החדשה מיזם זינוק בעלייה (צילום: יח"צ)

איך הכל התחיל

הרב ואיש החינוך יהושע פס - שבאותן שנים גר בבוקה רטון שבפלורידה ארצות הברית - יחד עם חברו, איש העסקים והפילנטרופ טוני גלברט, הקימו בשנת 2002 ארגון ללא מטרות רווח בשם "נפש בנפש", שמטרתו להחיות מחדש את העלייה מצפון אמריקה לארץ ישראל. היוזמה להקמת הארגון הגיעה לאחר פיגוע טרור בו נהרג הנער נפתלי לנצקורן (14) הי"ד, בן דודו של הרב פס שבעקבותיו  הבין פס שזו השעה "לעשות מעשה". הבשורה שבהקמת הארגון היא בהבנה עמוקה ויסודית של החסמים העומדים בפני עולים ממדינות מערביות ומצפון אמריקה בפרט: בירוקרטיה, תעסוקה, היבטים חברתיים ועוד. פס ובני משפחתו היו על הטיסה הראשונה של "נפש בנפש" שנחתה בישראל בקיץ 2002.

מאז, בשיתוף פעולה עם קרן קימת לישראל ושותפים נוספים, הם עושים הכול, ממש כמו הורים לילדים צעירים, כדי לפנות מדרכם של העולים כל מכשול אפשרי, ולהעניק להם בסיס יציב של ידע ויכולת כדי להתאקלם בארץ. למעלה מ-57,000 עולים הגיעו לישראל מאז 2002 בעזרת "נפש בנפש", קק"ל והשותפים לדרך.

ללמוד, להכיר ולבחור במדויק

שלא כמו בגלי העלייה בעבר, בהם על פי שיקולים שונים ומבלי לתאם במרבית המקרים עם משפחות העולים, וכן בגלל קוצר הזמן, נקלטו העולים ביישובים  בארץ, מיזם "זינוק בעלייה" חושף את העולים  לכל אינפורמציה רלוונטית שקשורה לקליטה וליישובי הפריפריה, על מנת שהבחירה ביעד תהייה מושכלת ומדויקת.

מה שמובן מאיליו לצברים, זר לעולים החדשים

 זו הסיבה לכך שבמסגרת המיזם מפיק ארגון "נפש בנפש" בארה"ב ובבריטניה בכל שנה 3,000 מפגשי הכוונה אישיים עם עולים פוטנציאליים, ועורך למעלה מ- 200  מפגשים ייעודיים לקידום העלייה אליהם מוזמנים צעירים, משפחות, ואזרחים ותיקים. אחת ממטרות המפגשים היא שהעולים הפוטנציאליים יכירו  את הקרן הקיימת לישראל, וייחשפו  לערכים המעודדים התיישבות בנגב ובגליל. המפגשים כוללים סדנאות הכנה לעלייה, שיעורים להיכרות של המוסדות בארץ, מפגשים עם יועצי תעסוקה ויועצים חינוכיים, ומפגשים אינטראקטיביים לייעוץ ותמיכה.

כל כך הרבה סיבות להשתקע בפריפריה (צילום: יח"צ)

ציונות היא לא מילה גסה

אנשי העלייה החדשה מגיעים אל יעד שאינו זר להם לחלוטין בזכות תהליך ההכנה לעלייה. רבים מהם בוחרים להתיישב בדרום, בידיעה שהגבול לא שקט, מתוך הכרה ורצון להוות חלק ממימוש החזון של הקרן הקיימת לישראל. בזכות המיזם שהפיח רוח ציונית רעננה בעולים הצעירים, הם מגיעים  מלאי מוטיבציה מצפון ארה"ב לדוגמה לבאר שבע, מתוך כוונה להשתקע בה ולתרום את שלהם להפיכתה של בירת הנגב לבירת הסייבר הישראלית. אפשרויות המגורים מגוונות, והעולים יכולים לבחור להשתקע בעיר, במושב או ביישוב קטן, על פי נטיית ליבם ורצונם.

חיבוק חם ונחיתה רכה בצפון ובדרום

הנופים הקסומים הן של הצפון והן של הדרום, הקהילות החמות שחלק משמעותי מחבריהן הם עולים ותיקים דוברי אנגלית, והאווירה הייחודית של קהילות מגובשות, מעודדים ממקום כן ואוהב את העולים להיקלט ביישובי הפריפריה. רשימת מתנדבים וצוות פרויקט "זינוק בעלייה" ממשיכים ללוות את העולים החדשים בארץ, ומציעים שירותי ייעוץ ותמיכה בכל תחום נדרש, במטרה  לאפשר להם  קליטה מיטבית. הם מסייעים לעולים להשתלב במקומות עבודה, להכיר את הקהילה שאליה הם מצטרפים ולהתאקלם.

להפוך לצבר לכל דבר (צילום: יח"צ)

מה בן גוריון היה אומר

את זה אפשר רק לדמיין, אבל אין ספק שלא היה מאושר ממנו לראות שיש מי שרוצה בכל מאודו להפריח את השממה, להצמיח את המדינה ולהפוך לצבר אמיתי .

*************

פרטים נוספים על מיזם זינוק בעלייה תוכלו למצוא כאן

.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה