המקום לילדים מושקעים

א-ב-גע-דע, מתחם חוויתי חדש בבית התפוצות, הוא אירוע חשוב בתרבות הבילוי המשפחתי. שתי אמהות מספרות איך הן עשו את זה

04/07/2011
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS
» רצינו לשנות את תרבות הבילוי של ילדים והורים. יח"צ

דרך אופטימית במיוחד מצאו מנהלי בית התפוצות בתל אביב לפתוח להורים וילדים את הקיץ - אמש הושק  "א-ב-גע-דע", מתחם חוויתי-לימודי לילדים והורים בתוך המוזיאון שממוקם באוניברסיטת ת"א. לאחר בילוי של מספר שעות עם חברה והילדים של שתינו, אני מרשה לעצמי לעבור לניו ג'ורנליזם בוטה ולהצהיר שמדובר בחדשות דרמטיות להורים וילדים; מדובר באירוע, ללא ספק, בתחום חיי הפנאי שלנו, לעומתם נראות כל המשחקיות כולן כמו מחסני גרוטאות. במתחם שמתפרס על 570 מטר, ואויר על ידי איתי רייכהארט, ישנו שילוב בין הפעלות לימודיות, חוויתיות ומשחקיות. חלקן נעזרות באלמנטים של חפצים, חלקן במסכי מגע, וחלקן בפעילויות פיזיות כמו טיפוס לגובה דרך זיזים, גלישה, ריצה על מעגל, וכל אלו סביב עולם מרכזי בחיינו, השפה והמילים.

תמר הדר ואפרת אדיב, שתי אמהות, הן החלוציות שחלמו, יזמו והקימו את המקום הזה, בעבודה של שנתיים, שכולה, כמה מפתיע, בהתנדבות. "רצינו להוכיח את הקונספט עצמו וזה באמת דבר שנורא חסר בארץ. מאוד האמנו במוצר. רצינו לשנות את תרבות הבילוי המשפחתית של הורים וילדים, להציג אפשרות אחרת שהיא לא קניון ולא משחקייה", הן אומרות, "היום לאן אפשר ללכת עם ילדים? או לקניון, או לג'ימבורי, רצינו שיהיה מקום שנותן יותר מזה, ומשלב את הלימוד עם המשחק".

שתיהן עבדו בשיווק, ובתחילה עוד ניסו לשלב את ההקמה עם עבודה נוספת, מהר מאוד עזבה הדר את עבודתה ושתיהן התמסרו למשימה, הקימו עמותה "כמותה", שייעודה להמשיך ולבנות מתחמי פנאי לימודיים, וכעת שתיהן מטפסות למעלה למיזם עוד יותר שאפתני; הקמת מוזיאון למשפחות שגודלו 4000 מ"ר בשרון: "במוזיאון החדש הנושא יהיה קיימות, כישורי חיים, אקולוגיה, תזונה", מוסרת הדר, "א-ב-גע-דע הוא אב טיפוס, הכל יעבוד ככה, ללמד את הילד תקציב, איך חוסכים בתקציב וירטואלי, לחשב קלוריות". תוך כדי ההקמה, חברו השתיים למנהלי בית התפוצות שידעו לזהות את ההזדמנות שלהם למיצוב חדשני בציבור, לא עוד מוזיאון שמתקשר לעבר מכביד, לשואה, לאובדן, אלא מקום חוויתי, אתר בילוי איכותי. המיקום באוניברסיטה  אורגני ואינטגרטיבי, וביציאה חיכו כרי דשא למתרוצצים ומתגלגלים.

אתן אומרות שהיוזמה שלכן אידיאולוגית, לשנות את תרבות הבילוי בקניון, להציע משהו אחר, אבל איך יגלו אתכם הורים שאינם קהל שבוי מהמרכז?

"אחד הדברים שאני שמחה שהתעקשתי עליו והצלחתי", אומרת אפרת אדיב, "הוא הכנסת המקום לסל תרבות של משרד החינוך למאות בתי ספר. אנחנו כבר רואים את התוצאה, כשילדים מספרים להורים על המקום. אני מאמינה שדרך החוויה של הילדים מבתי הספר והגנים הורים יגלו רצון לבוא ולגלות".

קשה לתפוס את ההיצע המציף של א-ב-גע-דע בביקור אחד, במיוחד לאור ההיצע הדל שהורגלנו אליו. לוקח זמן להבין שהגענו למעין וונדרלנד של אטרקציות אינטיליגנטיות, לשוחרי משחק וידע, ללא דחיפות גסות של משווקים חולבי ארנק. היזמים מצהירים שהמקום מיועד לגילאי 3-12. כשתי חברות שהגיעו עם ילדים בגיל 5 ו9 חווינו את הקטנים מתרוצצים באופוריה, בודקים את המתקנים הכיפיים ובחלק קטן מהזמן גם חווים את הצד הלימודי של המילים והאותיות. הגדולים כמובן, עשו את זה אחרת, התנפלו על מסכי המגע, התנסו במשחקי הידע באופן תחרותי, ושאבו המון הנאה מהאינטרקציה. צריך כמובן לקחת בחשבון שהבילוי שלנו היה במסגרת השקה מצומצמת, וכשהמקום יהיה גדוש ודחוס (מייעדים אותו ל220 איש בבת אחת מקסימום), והוא ודאי יהיה, החוויה תושפע מזה ותהיה קצת שונה, ועם זאת, האקסטטיות איתה יצאנו משם הבהירה לנו שאין ספק שנחזור, מהר. כרטיס למבוגר וילד עולה 40 ש"ח.

לסיום תפילה: מי ייתן והמבקרים יבינו את גודל הבשורה לכולנו, שלא כתמיד, יחוסו על המתקנים ויעניקו להם חיים ארוכים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה