מחיר הזלזול: 2.5 ש"ח

משרד העבודה והרווחה, קיצץ ב99% אחוזים (!) את היקף התמיכה השנתית במרכזי השיקום שמפעילה 'יד שרה' למאות נפגעי שבץ מוחי. לא תאמינו מה הסיבה שעומדת מאחורי צעד זה

17/07/2018
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • RSS

מאת: משה כהן

אחת התוצאות הראשונות שנוצרות בעקבות שבץ מוחי, היא פגיעה קשה ביכולת הדיבור, לכן אנסה אני להיות לפיהם של מאות האנשים המשתקמים משבץ מוחי במרכזי השיקום של יד שרה, שמבלי לדעת "זכו" השבוע מנה גדושה של אטימות בוטה ומזלזלת ממשרד הרווחה. לפני מספר ימים, נחתה על שולחני מעטפה רשמית של משרד העבודה והרווחה, המעוטר בלוגו חגיגי של 70 למדינה, ובסלוגן "חוסן חברתי לישראל".

המכתב בישר חגיגית, כי "במסגרת מבחן תמיכה במוסדות ציבור העסוקים בטיפול באנשים עם מוגבלויות ושיקומם, אישרה וועדת התמיכות ליד שרה, תמיכה שנתית בסך 1,065 ₪". לרגע לא הייתי בטוח שקראתי נכון. שפשפתי את עיני בתדהמה, לא כמטבע לשון שחוק – אלא בפועל ממש.

קראתי את המכתב עד לסופו, בו תואר בפרוטרוט ההליך הבירוקרטי הנדרש להגשת המסמכים עבור קבלת התמיכות, אבל כשהבטתי שוב בסכום התמיכה – הבנתי לצערי שלא טעיתי. משרד הרווחה מקצה תמיכה בסך אלף שישים וחמישה שקלים, לשנה. אם נחלק את הסכום במספר המטופלים במרכזי השיקום שלנו, נגיע לסכום של 2.5 שקלים לנפש מדי שנה.

יד שרה מפעילה ברחבי הארץ – מדרומה לצפונה – מעל מאה ועשר סניפים, ובחמישה מהם פועלים מרכזי שיקום לחולים פגועי ראש, בעיקר אלו שחוו שטף דם במוח. לאחר שבץ מוחי, מתמודדים המשתקמים עם קשיים מוטוריים והתנהגותיים, עם הפרעות קשות בדיבור, תהליכי חשיבה, זכרון ועוד.

המשתקמים מקבלים במקום טיפולי פיזיותרפיה, תרגילים קוגנטיביים, פעילות במחשב עם תוכנות מיוחדות, תרפיה קבוצתית ופרטנית ועוד. כמו כל השירותים שמעניקה יד שרה לקהילה, מרכזי השיקום שלנו פתוחים ומספקים שירות ללא הבדל דת, גזע ומין. רבים מהם אינם יכולים להגיע באופן עצמאי, ולכן אנו מביאים אותם עם בוקר למרכז השיקום, ומסיעים אותם בחזרה לביתם לאחר ארוחת צהרים, באמצעות ה"נכוניות" – שרות ההסעה למתקשים בתנועה, שמפעילה יד שרה לרשותם.

מנכ"ל יד שרה משה כהן צילום אלבום פרטי

העלויות של הפעלת מערך השיקום ביד שרה מסתכמים בקרוב לארבעה מיליון ₪ מידי שנה, סכומים שאותם מגייסת יד שרה מתרומות מאנשים טובים וקרנות שונות, בשנה האחרונה השתתף משרד העבודה והרווחה בכמאה אלף שקל, סכום זה הוא קצת יותר מ 2%, (שני אחוז!), מעלויות ההפעלה השנתית של מרכזי השיקום, אולם לפחות היה בתמיכה זו משום אמירה של הזדהות וסיוע סמלי.

השנה, כאמור, משרד הרווחה הודיע על התמיכה בסך אלף שישים וחמישה שקלים, לשנה. אתם אולי לא תאמינו, אבל הסיבה שבגינה נשלל התקציב ממרכזי השיקום, בקיצוץ כה משפיל, היא מקוממת ובלתי נתפסת: יד שרה מפעילה מגוון רחב של שירותים לקהילה, בהם נעזרים מדי שנה קרוב לחצי מיליון בני אדם.  באגף השיקום של משרד הרווחה ביצעו לנתונים אלו ניתוח חלמאי מאין כמוהו: מאחר ומאות החולים המשתקמים הם פחות מאחוז מכלל פעילות הסיוע שמעניקה יד שרה, יש סיבה טובה לקצץ בתמיכה הניתנת לארגון, לפחות מאחוז מהיקף התמיכה שניתן עד היום.

אבל בואו נראה רגע מהם אותם שירותים שלשיטת משרד הרווחה, מונעים את התמיכה בפגועי הראש: אלפי אמהות, לדוגמה, שואלות לאחר לידה ציוד כגון משאבות חלב, עריסות וכסאות בטיחות. אלפי אנשים שואלים קביים לאחר ששברו רגל. מוגבלי תנועה נעזרים בכסאות גלגלים ובציוד נלווה.

העובדה שחצי מיליון איש נעזרים ביד שרה מידי שנה, נחשבת בעיני משרד הרווחה כחיסרון משמעותי המונע ממנה את קבלת ההשתתפות בשירותי השיקום! אין צורך בכלל להכביר בהסברים על חוסר הקשר בין הדברים. כל מילה נוספת תגרע מהטיפשות שבהשוואה, ובהחלטה על שלילת התמיכה ממרכזי השיקום בגלל שירותים אחרים לחלוטין הניתנים לקהילה.

הרצון לנתינה וההתנדבות הינם ערכים נעלים שמניעים את פעילותם של אלפי ארגונים ועמותות בישראל, המנסים כל אחד בתחומו, להאיר קצת יותר את עולמם של אלו שחשך עליהם יומם. אין בכך כדי שמשרד הרווחה, שהוא הוא המחויב על פי חוק לתת מענה וטיפול – יסיר מעליו את האחריות. אין בכך כדי להצדיק את הזלזול במרכזי השיקום של יד שרה, ובעיקר לא באלו שעברו אירוע מוחי, ומנסים להשתקם ממנו, תוך התמודדות עם קשיים ומשוכות.

ביני לבין עצמי הרהרתי בצחוק מר, האם במשרד הרווחה, המתיימר "להגן, לשקם ולסייע לכל אדם, משפחה וקהילה הנתונים במצבי משבר זמני או מתמשך מפאת מוגבלות", מצפים שבסכום זה ניקח את המשתקמים למסע שופינג בחנות של "הכל בשקל". אבל לאחר שהתברר לי כי בסכום אותו מציע המשרד, אי אפשר לרכוש לכל משוקם אפילו שקית שוקו חד שנתית, הצעתי לפקידי הרווחה במכתב התשובה, לרכוש לעצמם בסכום זה גביע פלסטיק, כדי שיוכלו להרים גביע לציון הזלזול בכבוד האדם וחירותו.

 ** הכותב, משה כהן, הוא מנכ"ל יד שרה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה