לקחת מהן עוד בית

משרד הרווחה עומד לסגור שבעה (מתוך 13) מקלטים לנשים מוכות ברחבי הארץ, מסיבות ביוקרטיות. נשים שאיבדו בית, עומדות לאבד את המקלט

28/06/2011
סמדר סלומון קבלו עדכונים מסמדר סלומון
  • RSS
»

בעוד מדינת ישראל נלחמת על הגבינה עם הבית, בפינה נסתרת בשולי החדשות נאבקות נשים מוכות שיצאו מבתיהן ושוהות במקלטים, על הבית היחיד שמגן עליהן כרגע – המקלטים לנשים מוכות.
...

השבוע הודיע משרד הרווחה כי ב- 7 מתוך 13 המקלטים לנשים מוכות ברחבי הארץ, הארגונים המפעילים אותם לא עמדו בתנאי המכרז שהוציא לניהול המקלטים. המשמעות הנגזרת היא אחת – אם לא תעמודנה העמותות בתנאי המכרז, יסגרו 7 מקלטים לנשים מוכות ברחבי הארץ.
...
למרות ההבטחה של משרד הרווחה כי אף אישה לא תיוותר ללא סידור וללא פיתרון, וכי כל רצונם הוא בעצם לייעל ולשפר את הטיפול לאותן נשים. קשה להתעלם מהלך המחשבה והפעולה החלמאית שמציג המשרד.

רוצים לייעל? תעזרו, תקצו משאבים, תתנו כתף, רק אל תקטעו את הענף היחיד שכרגע מחזיק בכל כובד המשקל הראוי את בעיית הנשים המוכות בישראל. אם אתם מתכוונים לספק יציבות אל תעשו מהלך שכולו חוסר יציבות אחד גדול.

מאבק בזירה הכלכלית

מדובר, בל נשכח, בשנה שבה האלימות עולה לגבהים חדשים. מתחילת השנה נרצחו בישראל  14 נשים ואנו רק בחצייה של השנה. רק לשם ההשוואה בשנה שעברה נרצחו 18 נשים וגם אז דובר על עלייה באלימות.
...
לפי נתוני עמותת ל"א הנלחמת באלימות נגד נשים, המחסור במקלטים לנשים מוכות הוא חמור ו- 70% מהנשים המתדפקות על דלתות המקלטים, נדחות מפאת מחסור מקום. דווקא בזמן הזה משרד הרווחה מקשיח עמדות ויוצר תנאים דרקוניים שלא ניתן לעמוד בהם ללא גב כלכלי מסחרי חזק. והשאלה המתבקשת היא האם באמת המשרד מבקש את טובתן של הנשים?

המאבק האמיתי מתרחש בזירה הכלכלית ולא הטיפולית. כי מי יודע לטפל בנשים מוכות טוב יותר מאלו שעושים זאת בחרדת קודש כבר שנים כמו רות רזניק כלת פרס ישראל? נשים שהפכו את התחום למקצוע? דווקא התנאים שמציב המשרד, הם כאלו שימשכו את בעלי הממון ולא את בעלי הניסיון. זהו האיום האמיתי על טיבו של הטיפול בנשים.

סמדר סלומון - פגיעות נגד נשים, המספרים

ביקור במקלט לנשים מוכות. שגית פסטמן

אלמנט האוטומט

כן. אתם צודקים. רבים אחרים, כולל אותי כתבו על נשים מוכות בעבר ועדיין, אנחנו מדשדשים באותה ביצה כבר יותר מדי זמן. הגיע זמן לשינוי. כשאירוע כזה עולה אני מרגישה כמו אוטומט. כאילו הפוסטים שלי מסודרים לפי תיקיות. נשים מוכות, פתח תיקייה, שלוף פוסט, פרסם. כי כמה מילים אני יכולה לחדש מתוך ארגז המילים הקשור לנושא? אבל כמו כל לייק שהפך את גרגירי הקוטג' לזהב הלבן, כך תפקידנו הוא לפמפם ולפמפם ולפמפם, עד אשר תבוא ההפנמה, שתשנה את התודעה, שתשנה את המציאות. אין לי, אין לנו פריבילגיה לעמוד מנגד ולשתוק.
...

יש עניינים שבאופן אוטומטי גורמים לנו להתייצב, כמו ביטחון המדינה והאיום האיראני. הגיע הזמן  שנדע שהמלחמה על המקלטים לנשים המוכות, היא גם מלחמה על מדינת ישראל וגם היא חייבת להפוך לאוטומט. אוטומט כזה שלא יציב אותנו שוב באותו מקום, שלא ישלח נשים לרחוב, שהנושא החברתי יהיה כל כך ברור ונחיצותו תהיה כל כך מובנת מאליה שאוכל למחוק את התיקייה מהראש.

מלחמה על הבית

עד שנוכל לנוח על זרי דפנה, גם זר אחד יספיק. בינתיים, אני מחפשת את המקום שבו למישהו שם למעלה יהיה לב מספיק גמיש שיכול להתרחב ולהבין שהמאבק הזה אינו מלחמת רשות אלא חובה, זהו מאבק על בית עבור נשים, אין להן פנים ואין להן שם והן אינן יכולות לזעוק את זעקתן כי הן הפכו נרדפות וחבולות בביתן שלהן, וכעת גם ביתן השני מט לנפול.
...

אני מחפשת מישהו שם למעלה שיבין שעבודה שכזו, היא עבודה מקצועית לעילא אבל יכולה לבוא ממקום אחד בלבד - מהנשמה. כי רק מי שיש בו נשמה שעובדת באלף כוחות סוס ומניעה את הדבר הזה שנקרא טיפול, תמיכה, הגנה, הבנה, יוכל באמת להיות עם הנשים הללו ולתמוך בהן.

אני מחפשת מישהו שם למעלה שיבין שאת זעקת הנשים המוכות הוא צריך לזעוק כי הן לא יכולות לזעוק אותו. הן נשים בלתי נראות. הן לא ידועניות המככבות בלב הפריים טיים.

אני מחפשת מישהו שם למעלה שיבין שההפרטה של ההפרטה אינה במקומה בתחום הזה שכולו זועק הצילו!

המלחמה על המקלטים לנשים מוכות היא בראש ובראשונה מלחמה על הבית אך גם על חברה שתבין שכוחה נמדד בחוסנה החברתי. על ההבנה שיש מאות נשים בארץ שאין להן בית להתעטף בו ותפקידנו לדאוג לרווחתן ולא להפקירן לגורלן.

לבלוג של סמדר סלומון

משרד הרווחה מוסר בתגובה לפניית סלונה: כל ששת המקלטים שלא נבחר בהם מפעיל, מופעלים על ידי הספק הנוכחי, ויש להם הארכה להפעיל אותם עד ליום 30.9.2011 ( היה אישור של החשכ"ל לכך), כך שהטענה כי המקלטים יסגרו אינה נכונה. אף מקלט לא ייסגר, יש תקופה של למעלה מ- 3 חודשים במהלכה המשרד ישקול את צעדיו על מנת למצוא פתרון לכל הנשים בכל המקלטים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה