הבדואים בישראל הם הבעיה של כולנו

אחרי שנים רבות של הזנחה, כיום פעורה תהום בין האוכלוסייה הבדואית לבין החברה הישראלית והמדינה. עדיין לא מאוחר לשנות את המצב, אבל יש להשקיע בכך זמן ומשאבים

28/05/2018
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

מאת: ד"ר חיה ג'משי

 אלימות בכבישי הנגב (צילום מסך)

כבר הרבה זמן שאנו עדים למאורעות ואלימות בחברה הבדואית. לאורך השנים, ממשלות ישראל העדיפו שלא לטפל באמת ב"תפוח האדמה" הלוהט הזה. לעיתים אף נדמה כי נוח לפוליטיקאים שלנו להשאיר את המצב כמו שהוא, מבלי לחתור לפיתרון אמיתי.

בעיקר בולטת העובדה כי לא קיים דיאלוג בגובה העיניים בין המנהיגות הבדואית לבין המדינה. בהעדר דיאלוג, נוצרה תהום שמלווה בכעס, סטריאוטיפים ואלימות לא מרוסנת שהביאו למצב בו, בסופו של דבר, איבדנו את האוכלוסייה הבדואית, הן כחברה והן כמדינה.

במדינה הנשענת על ערכים רב תרבותיים, בעלת חברה הטרוגנית המכבדת את כלל אזרחיה ורואה בשוויון כערך מפתח, לא הצלחנו להטמיע ערכים אלו ביחס לאוכלוסייה הבדואית.

ערכי השוויון לא הוטמעו כלפי האוכלוסייה הבדואית (צילום: לעמ)

האוכלוסייה הבדואית בנגב סובלת מהדרה משולשת: הן מהימצאותה בפריפריה הגיאוגרפית, הן מהיותה מיעוט והן מבחינת מקומה בתחתית הסולם של החברה בישראל.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, מנהיגי החברה הבדואית מודעים למצבה של החברה הבדואית בישראל וכן חשוב להם לחזק את האוכלוסייה הזו ולתת מקום רחב לעשייה. מנהיגות זו רוצה לשפר את איכות החיים, להניע תהליכים חברתיים, לשפר את החינוך, את התשתיות, לקדם מסגרות תרבות ופנאי, ולפעול למען שוויון הזדמנויות כך שילד שגדל בישוב בדואי יזכה לקבל את מה שמקבל הילד היהודי שמתגורר קילומטרים ספורים ממנו.

עדיין לא מאוחר לשנות את המצב, אך בכדי לעשות זאת יש להשקיע זמן ומשאבים ולטפל בבעיה בצורה נקודתית ולא כוללנית. קרן שח"ף למשל, פיתחה מודל ייחודי לפעילות עם האוכלוסייה הבדואית בישראל באמצעות קהילות צעירים משימתיות.

לא מאוחר מדי לשנות את המצב (צילום: לעמ)

בקהילות אלו חברים צעירים בדואים מצליחים וחדורי מוטיבציה, שהחליטו שהם רוצים לחזק את החברה הבדואית ממנה באו ולעשות שינוי חברתי אמיתי ומבפנים. כך למשל, במסגרת פעילותם בקהילות, הצעירים הללו דואגים לחלק אוכל וציוד למשפחות נזקקות באופן שוטף, מפעילים תוכנית העצמה לנערות, מפעילים פעילות בין-דורית בין נערות וסבתות, מנהלים חוגי העשרה לילדים, משפצים גינות ועוד.

הקהילות המשימתיות הן המפתח לשינוי גם בנושא של קיום משותף. אם אנחנו רוצים לקרב את החברה הבדואית, ולהטמיע אותה כחלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית, עלינו להשקיע בקהילות כשגרירים לקירוב בין שתי החברות. הן ההוכחה החברתית שעבודה משותפת, סולידריות וערבות הדדית הן המפתח.

 הגיע הזמן שממשלת ישראל, והתקשורת, ידעו להציג גם את התהליכים החיוביים הקורים בחברה הבדואית. אם אנחנו חפצים למצוא פתרונות שיביאו לסיום המשבר, עלינו לפעול בדרכים יישומיות לחיזוק האוכלוסייה והמנהיגות המקומית. רק אוכלוסייה מקומית שתהיה חזקה ומשמעותית, בעלת מנהיגות מקומית מפותחת תצליח לייצר את התשתית הנדרשת לפתרון כולל בעתיד. מדינת ישראל צריכה להשקיע את מאמציה והונה בפיתוח קהילות צעירים משימתיות, ומנהיגות צעירה שתסחוף אחריה את החברה הבדואית כולה, אחרת, האירועים הקשים של השבועות האחרונים יחזרו על עצמם במהרה.

ד"ר חיה ג'משי (אלבום פרטי)

** הכותבת היא מנכ"לית קרן שח"ף התומכת בקהילות צעירים משימתיות בפריפריה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה