חבר הכנסת סמוטריץ', אתה מוזמן למאה ה-21

חה"כ סמוטריץ' תוקף מינוי נשים לתפקידים בכירים בצה"ל ומגלה שמרנות וניתוק מהמציאות המשתנה. הגיע הזמן להפנים שנשים יכולות לעשות הכל ולא, הן לא צריכות או רוצות להפוך לגברים

18/01/2018
תומר פלג קבלו עדכונים מתומר
  • RSS

שלשום התרחש אירוע מרגש והיסטורי. לראשונה בתולדות צה"ל, אישה מונתה למפקדת טייסת תעופה והוכיחה שהשמיים הם הגבול, במלוא מובן הביטוי.

רבים וטובים בירכו על המינוי ההיסטורי אך היה גם אחד שפחות התמוגג מהבשורה.

רס"ן ט' מפקדת טייבת תעופה (צילום: דובר צה"ל)

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), שידוע בגישתו הנאורה ומסבירת הפנים, אמר אתמול בבוקר בראיון לרשת ב' כי "יש מקצועות ותפקידים לגברים ויש תפקידים לנשים. כך הקב"ה ברא את העולם".

הח"כ מתקופת האבן המשיך ושטח את משנתו השוביניסטית: "אוי ואבוי אם נשים יהפכו לגברים. העולם חייב דמויות גבריות ונשיות ומי שמנסה לטשטש את ההבחנות הברורות האלה עושה עוול לעצמו ולעולם", אמר הפילוסוף הדגול.

צריך לומר לסמוטריץ' באופן חד וברור – יכול להיות שמישהו שכח לעדכן אותך אך השנה היא 2018 ונשים יכולות ואף ראויות לשמש בכל תפקיד שבו הן יחפצו.

זו לא רק "אג'נדה פמיניסטית מובהקת" אלא צורך מבצעי. נשים מהוות מחצית מאוכלוסיית המדינה ואין סיבה שצה"ל לא ישתמש בהון האנושי (והנשי) העומד לרשותו.

התזה של הח"כ החשוך לפיה ישנם "מקצועות גבריים בהגדרה" מול "מקצועות נשיים" היא תיאוריה הזויה ומופרכת, המתאימה לימי הביניים.

אישה יכולה לשמש כמפקדת טייסת, או כמפקדת טנק, לא פחות טוב – ואולי אף יותר- מעמיתיה הגברים. ייתכן שחבר הכנסת סמוטריץ', שמתעקש למצב את עצמו כשוביניסט חסר תקנה, מתגעגע לימים שבהם חיילות מוכשרות נדרשו להכין קפה תוך כדי הצדעה למפקדן הנערץ. למרבה המזל, הימים הללו חלפו בשלהי המאה הקודמת.

אך הביקורת שלי איננה מופנית לחה"כ סמוטריץ'. מהאיש הזה, שהוביל את "מצעד הבהמות" בתגובה למצד הגאווה, לא היו לי ציפיות. הכעס שלי הוא על יו"ר המפלגה של סמוטריץ' שממש במקרה מכהן גם כשר החינוך (על אף שגם ממנו הציפיות שלי די נמוכות).

נפתלי בנט אמנם התנער מדבריו של עמיתו המיזוגן ואמר כי הוא "בוטח בצה"ל" (בצה"ל, ולא בנשים), אך הגינוי הרפה הזה רחוק מלהיות מספק. משר החינוך, שאמור להוות מודל מוסרי וערכי (עם דגש על המילה "אמור"), היינו מצפים לשמוע הצהרה חד-משמעית בעד שילובן של נשים בכל שדרות הצבא ונגד האמירות הבזויות של חבר מפלגתו.

,duc,u ak cby )mhkuo nxl yuuhyr(

אבל אם שר החינוך אינו עומד בציפיות, מה תאמרו על האישה החזקה בממשלה, שרת המשפטים איילת שקד, שאינה פוצה בזמן שחבר מפלגתה מזלזל בכישוריהן של נשים ומנסה להפוך את ישראל לתואמת איראן?

אתמול העדיפה שקד להתנצח ברשתות החברתיות עם שרי המשפטים שקדמו לה (ציפי לבני ודן מרידור), במקום לגנות את האיש שלועג לנשים ומשווה למפלגתה דימוי של מפלגת אייתוללות.

לצד אלה, תגובתו של ראש הממשלה, השוהה בהודו, היתה דווקא מעודדת: "גאה על כך שיש לנו מפקדת ראשונה של טייסת תעופה. לא רק שאני לא אגנה את הרמטכ"ל, אני משבח אותו ואת מפקד חיל האוויר. אני מצפה לעוד מינויים כאלה".

בשנים האחרונות צה"ל עבר מהפך חיובי ביותר בכל הנודע לפתיחת תפקידים מגוונים לחיילות, כולל תפקידים בכירים ותפקידי לחימה. גם בטיפול בהטרדות חל שיפור. לצד השינוי החיובי, ישנם גם כוחות המנסים להדיר ולהגביל נשים וחשוב להיות ערים לכוחות אלה ולא לאפשר להם לעצור את ההתקדמות.

הגיע הזמן שגם במערכת הפוליטית ישתנו הנורמות ביחס לנשים. בעודנו מוקיעים את סמוטריץ', חשוב לזכור שרק אישה אחת (איילת שקד) נמצאת בקבינט המדיני-בטחוני וארבע נשים בלבד הן שרות בממשלת ישראל.

הסמוטריצי'ם והלוינשטיינים (הרב שיצא בעבר נגד שירות נשים) מנסים להחזיר את כולנו לתקופות אפלות בהיסטוריה שבהן הנשים התרכזו בגידול הילדים והופקדו על "ניהול הבית". בסתר ליבם הם יודעים שנשים יכולות לעשות הכל על הצד הטוב ביותר וכנראה שהם מפחדים מזה פחד מוות.

אם החברה בישראל רוצה להיות חלק מהעולם הנאור היא חייבת להקיא מתוכה נבחרי ציבור חשוכים, שמרנים ופרימטיביים, כמו בצלאל סמוטריץ'. אנשים שתפיסת עולמם עלולה לגרום לכך שהסלוגן "איראן זה כאן" יהפוך מאיום תלוש לחלק ממציאות חיינו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה