הקנאה מחלישה

לראות את בן זוג יושב עם תחקירנית יפה ולסבול, או לגשת בביטחון ורוגע ולהציג את עצמך. שיר ביליה מתמודדת

12/06/2011
שיר ביליה קבלו עדכונים משיר
  • RSS
» "היום כשאני מסתכלת על החוויה אני רואה את עצמי ככל כך שבירה"

לפני עשר שנים בערך היתה לאלון פגישה עם איזו תחקירנית בקפה ביאליק. באותו זמן נפגשתי אני עם צלם שעבדתי איתו באותה תקופה, באותו המקום. הגעתי מוקדם וראיתי את האלון יושב עם אישה שניראתה יפה בעיניים שלי. במיוחד בתקופה ההיא כשהייתי אחרי איזו לידה והרגשתי לא משהו. הם ישבו אחד מול השני, מסתכלים בעיניים, מדברים ודפים לבנים  מפוזרים על שולחנם. ליבי קפץ. כל כך קפץ עד שלא אמרתי להם שלום. לא ניגשתי לשולחן ולא הצגתי את עצמי. כלום. הלכתי והתיישבתי בשולחן אחר ורחוק עם הגב אליהם. שלא אראה. שלא אכאב. קינאתי, הרגשתי שהיא יותר ממני ובלא מודע רציתי שהוא יחזר אחרי. ייצא מהמסע איתה ויעבור אל מסע איתי. או שרציתי להכאיב כי כאב לי. איבדתי שפיות ונפלתי לעולם לא קיים שהמצאתי בראש.

...
היום כשאני מסתכלת על החוויה, אני רואה את עצמי ככל כך שבירה וכל כך לא מאמינה שבאמת אוהבים אותי. נותנת את כל הכוחות בעולם לבנאדם תמים ויפה מראה שבסך הכל בא לעשות את העבודה שלו. שוב, לא במודע, גרמתי לבן זוגי צער במקום גאווה.

מחלישה את הגוף

אתמול בלילה נזכרתי בסיפור הזה. קמתי ושאלתי אותו "אתה זוכר בקפה ביאליק, שהיית לך פגישה עם טל ולא אמרתי לכם שלום?" בטח זוכר. שנינו זוכרים.  מוזר לי היום להסתכל על הסיטואציה ולראות איך לא יכולתי להמיר קנאה לאהבה. אם לא הייתי מרגישה מאוימת הרי, הייתי נכנסת נעמדת לידך, דופקת  נשיקה ושמה יד בגאווה על הכתף שלך. את היד השנייה הייתי מגישה לה ואומרת "נעים מאוד, אני שיר". אבל זאת הקנאה - היא מחלישה את הגוף.
...

אחרי המקרה הזה רבנו ולא דיברנו ימים ארוכים. סובבתי את גבי, גם בלילות ונשארתי עם המחשבות לבד. לא ידעתי אז להסביר את עצמי. למען האמת קנאתי. הרגשתי קטנה ולא ידעתי איך להתנהג. לא הייתי מחוברת ופחדתי מהאמת. חששתי שאם אומר אותה אני אחליש את עצמי ואראה קטנה. זו תהיה הודאה שיש מישהי יותר יפה, יותר חכמה, יותר ויותר.

קינאה תנ"כית מאכלת

חשבתי בהקשר הזה על  סיפור קין והבל. קין - איכר עובד אדמה והבל רועה צאן. יום אחד החליט קין להקריב מנחה מתנובת שדהו לאל והבל אחיו גם. הרי אחים קטנים מחקים לרוב את אחיהם הגדולים. אלוהים קיבל את מנחתו של הבל ולא את של קין. חז"ל מפרשים שהבל הביא את הכי-הכי משובח, וקין הביא מנחה לא משהו, אלא הקריב לאלוהים את מנחתו כדי לצאת לידי חובה. זה בעוד שהבל ביטה את יחסו אל אלוהי החסד במתן היקר והחביב עליו מפרי עמלו. המסר: כשאתה נותן, תן מכל הלב. שהיד והלב ביחד יהיו פתוחים לרווחה בלי לחשוב על החזר ובלי לחשוב על הפסד.
...

במיקרה התנ"כי קין נתמלא ברחמים עצמיים "ויפלו פניו", הוא נכנס לקנאה בלתי רציונלית באחיו ולא היה מסוגל לכבוש את יצרו. הוא נכנס לסרט עם עצמו והצדיק את רמייתו העצמית. בליבו הוא אמר "אני הרי יזמתי את המנחה הזאת הבל נתן בגללי את המנחה שלו  אני ....ואני".
...

קין ציפה שהאל ישמע את דבריו הפנימיים ויפייס אותו, אבל אסור להתבלבל. האמת תמיד נמצאת שם. רק צריך לדבר איתה. אם אתה מרמה את האמת שלך, אתה נכנס לעולם של קנאה, צרות, שנאה וחולי.
...

ה' ניסה לדבר על ליבו "למה חרה לך ולמה נפלו פניך? הלוא אם תיטיב שאת ואם לא תיטיב לפתח חטאת רבץ ואליך תשוקתו ואתה תמשל בו". כלומר: אם עשית שימוש נכון בשכלך, בכוחך לגבור על הסבך הרגשי-יצרי שאתה נתון בו. בתגובה קין שותק. אי אפשר לדעת מה התחולל בנפשו. כוחות משיכה מנוגדים היו בו "ויקם קין על הבל להרגו".

..

חוזק שווה יופי

אולי הרחקתי לכת עם סיפור קין והבל, אבל קנאה היא איבוד ההבחנה ואיבוד האהבה. היא מחלישה אותנו הסובבים והאוהבים אותנו. זו תחושה טבעית אבל כשהיא יוצאת מהסיפור האמיתי, היא הופכת ללא הגיונית והרסנית. בנינו אם הייתי באה בבית הקפה ואומרת שלום באהבה  עם הלב פתוח באמת, אז בדיוק אז, הייתי הכי יפה, והרבה יותר מזה.
//

לבלוג של שיר ביליה

צילומים: Thinkstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • תמונה אישית לייזה פאנלים 13/06/2011

    שיר ביליה, אני קוראת אותך וכל מילה שלך פוגעת לי בינגו בלבלב. היה לי את זה עם הבעש”ט שלי, מסכן ישב בים עם מישהי שלא ראה יובלות, מכעורה משהו אש, אבל מאיימת משהו אש על הגולש. ראיתי אותם מרחוק הייתי בשמיני עם הרביעית שלפתי את הילדים מהמים וטסתי משם. הוא לא דיבר איתי איזה שבועיים . הכוח שהענקתי לה , הדמיון שפוצץ לי את הראש..זוכרת זוכרת זה לא רק קנאה , זה גם קורבנות . בסיפור קין והבל. אני הקורבן שהעלו על המזבח..לא מכירה אותך , אבל אנחנו דומות. תודה

בחזרה למעלה