פארוס שלי ובשבילי

את הברייק המושלם לגוף ולנפש מצאה רונית הבר בפארוס, קצת אי יווני, שמש, שמיים, ים, מדיטציות וגם מפגשים עם אנשים מהעולם שעשו לה תיאבון לחזור

12/06/2011
רונית הבר קבלו עדכונים מרונית
  • RSS
» פארוס. צילמה: רונית הבר

ערב הנסיעה לפארוס, פגשתי אשה שפערה זוג עיניים מופתעות: "לבד?", שאלה. לבד, עניתי, לגמרי לבד. אני חשבתי שזה בדיוק הענין עם הנסיעה שהזדמנה לי - הלבד, לגמרי לבד. כמה כבר יוצא לי ולאנשים כמותי – הורים שעובדים בפול גז – לעשות משהו לבד, פאוזה רגועה שכל כולה רק להיטיב עם עצמך? לא לדאוג, לא לנהל, לא להתייצב ליום הורים, לא לבשל, לא לעשות כלים ורק ליהנות מהזמן שהוא נטו שלי ובשבילי.

מבחינתי זה היה הברייק המושלם שהגיע ברגע הנכון. לא משהו גרנדיוזי: קצת אי יווני, שמש שמים, ים, קצת מדיטציה וצ'י קונג שבונים יפה תיאבון לארוחת בוקר, מסאז' יוצא דופן (תשאלו על פרם כשתגיעו לשם), כמה סשנים שפותחים את הראש והלב, פלוס מפגש עם אנשים מכל מיני מקומות בעולם ובעיקר שוטטות באי הבוהק ובהייה במים הצלולים. המינון המושלם.

פארוס הוא אי פשוט ויפהפה בקבוצת האיים הקיקלדיים וטאוס, המרכז הרוחני שאירח אותי, הוא מקום מרחיב נפש גם למי שרוחניות, פילוסופיה ומתודות שמקורן במזרח רחוקות ממנו, כמוני. אבל משהו באוירה הנונשלאנטית ובפניהם הקורנות של המארחים גורם לך לרצות לחזור לשם. לי לפחות.

רן ודפנה דגן, רונית וציקי בן סעדון,  – שתי משפחות של ישראלים שבחרו כבר לפני כעשור להתרחק מן ההמון הסוער – מצאו את הגבעה החשופה ועם הרבה סבלנות התגברו על הבירוקרטיה היוונית והקימו  יחד עם ניסים אמון את המרכז הזה המשקיף משני צידיו לנוף מהפנט של ים טורקיז. מניסים הם נפרדו בינתיים, המשפחות גדלו, הילדים מפטפטים יוונית שוטפת והמרכז, על שיעורי הצ'יקונג, היוגה, ההרצאות והסדנאות מושך אליו קהילה בינלאומית מגוונת: בנוסף לתושבי האי שמתייחסים למקום כאל מרכז תרבותי, תמצאו שם ישראלים רבים וכן תיירים מכל העולם שנשבו בקסם וחוזרים שוב ושוב כמו סילביה הסקנדינבית שעולה גם השנה להרים וקוטפת אורגנו שיספיק לה לכל החורף.

מה שמתקבל זו חופשה עם תוכן: מפנקת ומעשירה, משלבת בין שיטוטים בחנויות יפהפיות בפריקיה, לפקס או נאוסה (Angel's היא אחת המוצלחות שבהם), שחיה (אפשר גם בעירום)  ואוכל יווני שאין עליו. אין פספוסים בתחום הזה אבל אל תעברו על פני המטבח המשפחתי של Halaris בכפר Pisso Livadi בלי להיכנס אליו.

ויש את אורלי שאני חייבת לספר עליה. היא לא דומה לשום דבר שפגשתם אורלי זאת. אורלי דוקטורי, זה שמה, או אוג'אלה כפי שקראו לה בהודו, שפירושו אור. והיא מאירה. שמעתם על אנשים שהילה סובבת את ראשם? זאת אורלי.

יש לה סיפור חיים מופלא. לא אחד, מאות סיפורים מופלאים אותם ליקטה במהלך השנים בהן היא מסתובבת בעולם. אורלי יכולה ליפול במדבר סהרה ומיד תתחולל שם התרחשות. כשהיא באמצע. בגיל 40 החליטה שהספיק לה מהסיבוב האינטנסיבי של עבודה וחיים בתל אביב וכשבכיסה גרוש וחצי אבל מטען עשיר של  השכלה החל בפילוסופיה ומחשבת ישראל באוניברסיטה דרך מתודות שונות מהתחום המכונה אלטרנטיבי-רוחני וגם משחק נוסף לכל,  לקחה את החבילה הזאת להודו. ההודים פגשו כבר טיפוסים בימיהם אבל את אורלי הם עוד לא פגשו. אז היא מתחברת לאיזשהו מורה והוא מלמד אותה מה שמלמד וכעבור זמן קצר אומר לה: גבירתי, את מוכנה לחיים. והיא יוצאת לחיים עם כרטיס ביקור שמבטיח קורס בעשיית ניסים. ואנשים מתחרפנים, חוטפים את כרטיסי הביקור שלה כמו לחמניות והיא מסתובבת בהודו ומאחוריה שובל של גרופיס' עד שהיא מגיעה לעיר כלשהי - שכחתי מה שמה – ושם מקדמים את פניה המוני אנשים שכורעים על ברכיהם ואומרים לה: אוג'אלה, בואי תהיה הגורו שלנו. עכשיו, אורלי היא בחורה ריאלית שמכירה בגבולותיה והיא אומרת לעצמה: עד כאן, גורו אני לא. עושה ניסים כן, גורו לא. ואז היא חותכת וממשיכה להסתובב, באירופה,  במרוקו ואחריה נוהים אנשים מלבנון, מפינלנד, מאיפה לא, עד שהגיעה לפארוס. עכשיו היא פה, מלמדת, מטפלת ומפיצה אור ושמחה.

והנה גם אני פה במרכז רוחני של ישראלים, על גבעה חשופה באי יווני מול נוף פראי , אחרי  צהריים במסעדה התאילנדית הנהדרת  של המקום, עם כוס תה  תאילנדי כתום בוהק וצונן, בדרך לצאת  עם ריצ'רד ורוזה, החברים הלבנונים החדשים  שלי לגלות חופים נסתרים כשלקינוח היום מחכה לנו הרצאה של נזיר הודי, תלמיד חייכן של אמה המחבקת. כותרת ההרצאה Happiness is a Decision וזו באמת לא החלטה שקשה לקבל.

כאילו במקרה נחת לידי הספר "המקום הנכון – למה חשוב לעשות את מה שאוהבים" של  ד"ר קן רובינסון, שהצלחתי לפתוח רק במעבורת, בדרך חזרה. אבל כמו שאוהבים לומר במזרח – שום דבר לא מקרי. רובינסון, בעל התואר סר, מומחה עולמי לחינוך וממבשלי השלום בצפון אירלנד טבע את מטבע הלשון "להיות באלמנט" שפירושו מיצוי אישי של היצירתיות והתשוקה וזוהי לדבריו האינטליגנציה האמיתית. אז כן, יצא לי השבוע לפגוש כמה אנשים אינטליגנטים במיוחד.

אז אם מתחשק לכם לפרגן לעצמכם גיחה עצמאית שכזו בקיץ הקרוב יש לא מעט סדנאות שבוודאי יקלעו לטעמכם, בין השאר סדנת טנטרה לנשים (ב-27.6), סדנאות יוגה ב-9, 13.7), קורס העשרה למגשרים (ב-14.7) וכמובן, סדנה של אורלי דוקטורי על כוחם של הצ'אקרות (ב-25.7).

כל הסדנאות מוצעות בחבילה הכוללת את הסדנה, ארוחה או שתיים ביום במסעדה של המרכז ולינה שמאפשרת גם יום שהייה נוסף כדי ליהנות מהאי בעלות של כ-90 יורו ליום.

אפשר בהחלט לבוא גם כשלא מתנהלת סדנא ולטעום מהפעילויות השוטפות שהמרכז מציע בעלות ידידותית ביותר ללינה, שיעורים וארוחות נהדרות במסעדה.

ההגעה לאי פשוטה: טיסה לאתונה ומשם טיסת המשך או מעבורת. ההוצאה בשני המקרים משתווה – טיסת המשך עולה כ-90 יורו , מעבורת  כ-30 יורו ומונית בין נמל התעופה באתונה לנמל פיראוס כ-60 יורו.

ואפשר גם לקרוא את זכרונותיה של הילה אלפרט, חברת הילדות של אורלי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה