יש חשק?

כולנו רוצות ליהנות מסקס אבל לא להיכנס להריון. הבעיה היחידה- רוב אמצעי המניעה הורגים את החשק המיני. אז מה עשינו בזה?

16/06/2011
מירב אמיתי כהן קבלו עדכונים ממירב
  • RSS
» איך לא להרוג את החשק? אילוסטרציה: Thinkstock

כל הקונספט שנקרא "אמצעי מניעה" לא מתחבר, מה לעשות, עם נושא המיניות. אם זה ברור שהדייט שלך פינטז עליך כל הערב ואת לא מפסיקה לדמיין אותו נטול חולצה, מן הסתם סיום הפגישה יכלול סקס. סקס זה בסדר גמור, זה מעולה אפילו, אבל מחייב אתכם, בעיקר אותך, למחשבה מוקדמת. איך אנחנו מסתדרות, נשים עצמאיות ומשוחררות, מחוברות לגופן ובשאיפה, מחוברות גם לגוף גברי כלשהו, עם העובדה שאנחנו לא רוצות לסיים סטוץ קצר עם אמהות לא מתוכננת?

מי אמרה שחרור ולא קיבלה?

מהפכת השחרור המיני של שנות השישים היוותה הישג גדול עבור הנשים. אחרי היסטוריה ארוכה של חשיבה מעוותת שלפיה נשים שחוו אורגזמות הן זונות, הוציאו חוקרים כגון קינסי ומאסטרס וג'והנסון את ההנאה הנשית מהארון. אף אחת לא צריכה היתה להחביא בבטן את האנחות הקולניות או להודות בכך שהי אוהבת מין אוראלי, רחמנא ליצלן.

המצאת הגלולה היתה השיא של חיבור הנשים למיניותן. אחרי מאות של שליטת הגברים במניעת ההריון, הן יכולות סוף סוף ליהנות ממין נטול דאגות ולהיות הרפתקניות יותר בתחום זה. אבל פה קרה דבר בלתי צפוי. "דווקא ההתייחסות החדשה לסקס נטול רסן, העלתה את רמת הציפיות של הגברים מן הנשים ושל הנשים מעצמן", מסבירה ד"ר ליאורה אברמוב, גניקולוגית ומנהלת המרפאה לטיפול מיני – בי"ח ליולדות "ליס", המרכז הרפואי ת"א. "הגברים ציפו לאשה הרפתקנית ומשוחררת יותר מבחינה מינית, שתגיע לקשר מסוג זה בשלב מוקדם במערכת היחסים, תיהנה מאורגזמה, נרתיקית כמובן, בכל מגע מיני ותגיע לשיא בתיאום מושלם עם הגבר". כל זה טוב ויפה אלא שאנו יודעות למה נועדו ציפיות.

"בעידן שלנו, בו אנו מוצפים במקורות מידע רבים בנושאי מין, החל מסרטי תעודה של הנשיונל ג'יאוגרפיק ועד לחומרים פורנוגרפיים, נשים צעירות נחשפת יותר ללחץ חברתי לשחרור מיני. אבל, מי אמר שפתיחות מינית מצביעה על יכולת הנאה מיטבית מסקס?".

הגלולה- אליה וקוץ בה

יחד עם הגילויים המסעירים של חוקרי המיניות של המאה העשרים, נכנסה בסערה אל ארון התרופות של הבחורה המצויה ההמצאה ב-ה' הידיעה- הגלולה. היא זו שאמורה היתה להבטיח שלפחות במיטה האשה לא תהא מוטרדת. נהפוך הוא- בשל הסרת החשש מכניסה להריון לא רצוי תגבר ההתעוררות המינית שלה. למעשה קרה הדבר ההפוך וכמו גברים רבים חרדת הביצוע והצורך להפגין ביצועים מושלמים, השתלטו עליה ושוב פגעו בהנאה המינית שלה.

התמונה היתה מורכבת מעט יותר וכללה מינוסים שיכולים להעיב על החופש מן הדאגה להריון. הנתונים העידו על  ירידה בחשק המיני, יובש נרתיקי וכאבים בזמן חדירה בשל מינון אסטרוגן נמוך, מה שלא עזר לקיום יחסים מהנה. נרשמו גם דימומים לא סדירים, השמנה ומצבי רוח משתנים שוודאי לא עשו טוב לנשים רבות. הדובדבן שעל הקצפת היה הצורך לקחת את הגלולה מדי יום ומי בכלל יכולה לזכור מטלה כזו במרוץ החיים המטורף שלנו? השכחניות נאלצו לשלם על כך בבית היולדות תשעה חודשים מאוחר יותר.

כשהבינו שהגלולה אינה אמצעי המניעה המושלם עליו חלמו המדענים פותחו אלטרנטיבות חביבות, חלקן הורמונליות וחלקן לא, שהתיימרו ליצור התאמה בין האשה הספציפית לטכניקה המגנה שלה.

כך למשל, המדבקה העורית כוללת שילוב של הורמונים הנספגים ישירות לדם ולא תלויים במערכת העיכול כמו הגלולה. המדבקה, המוחלפת פעם בשבוע, מצמצמת את ההתעסקות עם אמצעי מניעת ההריון. בדומה לכך, ואף בצורה דרמטית יותר, מאפשרת הטבעת הנרתיקית- הנובה רינג- אמצעי מניעה לאשה בצורת טבעת קטנה מסיליקון המפרישה הורמונים במינון נמוך שקט לשלושה שבועות ולא רק לשבוע. עם זאת, בשל הפרשה ההורמונאלית הסדירה ישירות לנרתיק היא מונעת יובש נרתיקי. יש פחות דימומים לא סדירים, והאנטומיה, ההיסטולוגיה והפיזיולוגיה הייחודיים של הוואגינה הופכת אותה למקום אידיאלי לאמצעי המניעה הזה.

ד"ר אברמוב: "בניגוד לקודמתה היא מונעת יובש נרתיקי, בהשוואה לגלולות עם מינון נמוך לאחר כשנה שימוש. יש גם פחות דימומים לא סדירים".

מה מסתובב ברחם שלי?

למאותגרות הזכרון האמיתיות מוצעת גם אופציית הזריקה שמציעה ביקור אצל רופא הנשים אחת לשלושה חודשים המלווה בהרקת פרוגסטרון שמונע השתרשות הריון. האפשרות מבטיחה למתוכננות ולמבולגנות בינינו אך מוצעת בלווית תופעות פחות נעימות כמו כאב בטן או אי נוחות, שינויים קלים במשקל ועצבנות וכן דימומים. בנוסף לכך, במקרים מסוימים מתקשות נשים המעוניינות להיכנס להריון, לעשות זאת גם אחרי שפג תוקף פעולתה של הזריקה.

אופצייה לא הורמונלית אך פופולארית ביותר היא ההתקן התוך רחמי הלא מורגש, הן על ידי האשה והם על ידי בן הזוג, ונוחה לשימוש. נשמע טוב ומתאים למאורגנות אך יחד עם זאת השיטה אינה מגינה מפני מחלות מין המועברות במגע מיני ומתאימה בעיקר לנשים שילדו בעבר. אחד הסיכונים העיקריים באמצעי זה הוא יצירת דלקת מקומית באגן שיכולה להתפתח לזיהום של ממש ולסכן את הפוריות באם אינה מתגלה בזמן. זו גם הסיבה העיקרית שמסייגת את השימוש של נשים טרם הריון ראשון בהתקן. אחרי שמספר לך הרופא את המידע הזה, מי רוצה להסתובב במשך חמש שנים בידיעה שיש ברחם העדין שלה, האינקובטור העתידי של עוברה, סליל נחושת?

חייץ בינו לבינה

אם נחזור לבסיס, לאינסטינקטים הפראיים של זוג צעיר ומאוהב המעוניין פה ועכשיו לבצע את זממו זה בזו, בדרך כלל ייכנס לתמונה בשלב זה הקונדום האלמותי. פיסת הגומי הזו המולבשת על הפין הזקוף, כה ותיקה וכה יעילה (בדרך כלל), נחשבת למאסט בעולם הדייטים מאז פרוץ מגיפת האיידס בשנות השמונים. גם את העברתן של מחלות מין פשוטות יותר היא מצליחה למנוע.

יחד עם זאת, אקט העצירה הידוע לשימצה שבעקבותיו חיפוש החפיסה בחושך, פתיחתה בשיניים והלבשתו המייגעת של הקונדום, נחשב למנטרל חשק ידוע. זיקפות רבות התדלדלו וצנחו להן בעקבות הניסיון להעביר את האחריות לסקס בטוח לגבר.

גם הדיאפרגמות, הספוגיות והנרות המוחדרים לנרתיק ידועים כמחרבי ספונטניות המצריכים הפסקת התמזמזות סוערת והסתגרות ממושכת בחדר השירותים לפני הקפיצה לאקט עצמו.

אם כך, מה נשאר לנו אחרי כל זה? כל אחת תחליט עבור עצמה מה נוח, כדאי ומתאים לה. אבל לפני רצוי לזכור שהמיניות שלנו היא בתוכנו, הקשר הישיר והעמוק שלנו עם גופנו ועם תשוקותינו הכמוסות ואת זה גם אמצעי המניעה המייגע ביותר לא ייקח לנו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • תמונה אישית אורית אגמי 18/06/2011

    אין לי פתרון…צריך להמציא משהו חדש. הקונדום איתנו כבר עשרות שנים אם לא מאה ויותר…לא מצאו משהו יותר טוב נגד מחלות מין וכאמור גברים שונאים את זה.

בחזרה למעלה