בחני את עצמך, האם להיות עצמאית או שכירה

ההחלטה להקים עסק עשויה להיות הצעד הגדול והנכון עבורך, אלא אם היא התקבלה משיקולים לא נכונים. אלו 10 השאלות שיעזרו לך להבין מה מניע אותך ולאן

30/11/2017
טליה ברשטיין קבלו עדכונים מטליה
  • RSS

בשנים האחרונות יותר נשים יוצאות לקריירה עצמאית ומקימות עסקים. אם גם את שוקלת להקים עסק כדי לקדם את היוזמה שלך באופן עצמאי, או כדי לשלב בין קריירה ומשפחה, ישנם מספר דברים שכדאי לחשוב עליהם לפני שתחליטי אם להיות עצמאית או להמשיך להיות שכירה.  שרון סער- מאמנת אישית ועסקית לעצמאיות ובעלות עסקים, הכינה עבורך שאלון שיעזור לך להבין אם נועדת להיות עצמאית.

לפני הכל חשוב שתדעי

הסיבה להקמת עסק לא יכולה להיות תחביב שאת רוצה להתמסר לו, גם אם את חולמת על ימים ארוכים של סריגת שמיכות טלאים, אפיית עוגות או שזירת פרחים. פתיחת עסק עצמאי היא הרפתקה עצומה ומאתגרת בהרבה, וניהול עסק עצמאי כרוך בדברים רבים נוספים מעבר לדבר שאת נהנית לעסוק בו. ריכזתי עבורך את 10 הפרמטרים שבלעדיהם לא כדאי לצאת לדרך:

תחביב הוא תחביב, לא עסק עצמאי (צילום shutterstock)

 1. האם רכשת מספיק ידע כדי לישם את הכישרון?

כישרון וידע הם תנאים בסיסיים והכרחיים לפתיחת עסק עצמאי. אם את מנהלת חשבונות שרוצה לעצב תכשיטים, או עורכת דין שרוצה לעצב אירועים וודאי שיש לך את הכישרון.

התחילי ללמוד את התחום לעומק, לרוחב ולמרחקים ארוכים. הצטרפי לקבוצות פיסבוק רלוונטיות, הכירי את הקולגות לתחום וצברי ניסיון.

 2. כמה נכונות יש לך לעבודה קשה?

הקמת עסק עצמאי היא חוויה מאתגרת. הדרך להתקדם ולהצליח עוברת דרך עבודה קשה. הפסקות הקפה במטבחון והתנאים הטובים שאת מכירה מעבודתך כשכירה יגיעו רק לאחר שהעסק יעבוד באופן יציב.

 3. הכנת רשת בטחון כלכלית?

פרק הזמן לבניית עסק מצליח ורווחי עשוי להימשך כמה שנים. בשנים הראשונות לא היו הכנסות, בשלב הבא יהיו הכנסות לא רווחים. על כן את חייבת שתהיה לך רשת בטחון על מנת שההחלטות שתקבלי לא יהיו מוגבלות באילוצים כלכליים ותכתיבים של הבנק.

 4.  האם את נחושה, דבקה במטרה ועקבית?

הקמת עסק היא תהליך איטי, הדורש אורך רוח והתמדה. אל תמהרי להתייאש ולהרים ידיים. אם תהיי נחושה בדרכך, הדרך להצלחה סלולה עבורך.

5. את אופטימיות ומאמינה בעצמך?

אם הגעת עד כאן בוודאי הבנת שהמכשולים בדרכה של העצמאית לא מעטים ולא פשוטים. את מכירה את עצמך טוב יותר ממכל אדם אחר. אם את יכולה להעיד על עצמך כאשה אופטימית שמאמינה בכוחה ויחד עם זאת מקבלת החלטות בשיקול דעת, אז את הפרמטר החשוב הזה יש לך בהחלט.

אופטימיות ואמונה עצמית (צילום shutterstock)

 6. האם את יודעת ללמוד מטעויות?

כושר אלתור, יצירתיות וגמישות מחשבתית יאפשרו לך להפוך את הלימון ללימונדה גם כשתתמודדי עם משברים או תקלות גם כשהדברים לא קורים בדיוק כפי שתכננת.

 7. האם את יודעת לקבל ביקורת ולהפיק לקחים?

אם תרצי להתקדם ולהתפתח, את חייבת לדעת להפיק לקחים וללמוד מכל מהלך גם מהצלחות וגם מטעויות. כך תוכלי לשמור על הגורמים להצלחה, ולתקן את הגורמים לטעויות ולהגיע אל היעדים שהצבת בהצלחה.

8. האם את בעלת כושר ניהול?

גם בעסק קטן שהוא "One woman show", יש לכישורי הניהול שלך תפקיד מרכזי. בררי עם עצמך האם ניחנת בכישורי ניהול – כתבי לעצמך חזון עסקי, הגדירי מטרות מדידות, התווי את הדרך, ורק אז קבלי החלטה וצאי למסע הקמת העסק.

9. איך תתמודדי עם שיווק ומכירות?

עצמאיות רבות מסתייגות מ"למכור את עצמן", אבל עסק שלא מוכר הוא לא עסק. אם את מוכרת מוצר או שירות שאת מאמינה בו, את מציעה ללקוחות שלך את הטוב ביותר, אם לא תדעי לספר עליו אף אחד לא יעשה את זה במקומך, לא קולגות ובוודאי לא מתחרים.

אל תהססי להיעזר במעגלי התמיכה שלך (צילום shutterstock )

אל תהססי להיעזר במעגלי התמיכה שלך (צילום shutterstock )

10.תרגישי בנוח לגייס את מעגלי התמיכה שלך ?

מעגלי תמיכה של משפחה וחברים הם קריטיים. גיבוי בבית, עצה של חבר שמבין ענין או סתם אוזן קשבת של חברה יקלו עליך את העומס שתצברי בתהליך הקמת העסק וניהולו, ויאפשרו להתאוורר, לאגור כוחות ולהמשיך הלאה.

שרון סער

מאמנת אישית ועסקית לבעלי עסקים עצמאיים ובעלת הבלוג  רוקחת החלומות

לדף הפיסבוק של שרון

.

***************

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה