פעם אחת, בקייטנה

כדי לבחור קייטנה יליד יש המון גורמים לשקול, החל מבטיחות, דרך תזונה וכלה לטעמו האישי של הילד. עשינו לכן סדר בנושא

31/05/2011
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» בטוחות שאתן רוצות שזו תהיה הקייטנה שלהם?

כאילו שעונת הקיץ לא טומנת בחובה מספיק מכות – חום, יתושים, גלידות עתירות קלוריות – נוסף עליהן הצורך לבחור קייטנה לילדים המשועממים ממילא. זה נראה כך כך פשוט כשהיינו ילדים – שוקו לחמנייה וביקור בבריכה העירונית סיפקו אותנו. ואילו היום- יש כל כך הרבה סוגי קייטנות ופעילויות, בטווח מחירים רחב וכל כך הרבה שאלות לשאול. כדי לסמן וי על המשימה הזאת, אנחנו מביאים לכם את המדריך המלא לבחירת הקייטנה. וכמו בצבא חילקנו את הנושא לשלושה חלקים פשוטים וברורים:

הבדיקות הטריוויאליות (אבטחה, בטיחות וניהול הקייטנה)

לפני הכל, יש לבקש ממנהלי הקייטנה אישור שמוכיח שהמקום מבוטח בפוליסה ייעודית לנושא הקייטנה. שימו לב שהפוליסה מעודכנת לאותה השנה בה רושמים את הילד לקייטנה ולא לזו שהתקיימה בשנה שעברה. כבר היו מקרים.

בקשו לראות רישיון עסק  בתוקף, ע"פ חוק הקייטנות (1990). הפעלת קייטנה ללא רישיון כזה מנוגדת לחוק ולכן באופן אוטומטי אין לה כיסוי ביטוחי כנדרש, גם אם כביכול הציגו לכם כזה. אגב, רישיון עסק מהווה גם הוכחה שהקייטנה מפוקחת ע"י משרד החינוך.

האישורים הבאים שאתם צריכים לבדוק הם של  הרשויות השונות לגבי עמידה בדרישות החוק בנושא אבטחה, בטיחות ועזרה ראשונה: רישיון תברואתי ממשרד הבריאות, רישיון בטיחותי וביטחוני ממשרד החינוך וכו'.

האם לקייטנה רשומים יותר מ 50 ילדים? סביר להניח שכן ולו רק כדי להפוך אותה לכדאית כלכלית. במקרה הזה החוק דורש הימצאות מתמדת של חובש בשעות הפעילות. לכן וודאו שיש בעל תפקיד כזה במסגרת הקייטנה.

במקביל, קחו אחריות ובדקו בעצמכם שאין מפגעים בטיחותיים באזור הקייטנה כמו חבלים, יתדות, דלתות  או חלונות זכוכית שאינן מחוסמות. וודאו שיש במקום גלאי עשן ומטפי כיבוי.

אל תשכחו לברר מי החברה המסיעה ולבדוק האם היא מורשת ומבוטחת והאם מבוגר או מאבטח ילווה את ההסעות בבוקר ואחר הצהריים. באותה נשימה יש לבדוק מהי נקודת האיסוף והפיזור של הילד שלכם, והאם היא בטוחה.

מסקנת מערכת סלונה: אם זה אפשרי, העדיפו שהקייטנה תהיה במקום שגם בשאר ימות השנה מיועד לפעילות ילדים כמו מתנ"ס, גן עירוני, בית ספר, וכו' ולכן כבר מותאם לפעילות של ילדים מראש. כדי להיות באמת בראש שקט תנו עדיפות לקייטנות המופעלות ע"י גורמים מוכרים ובעלי ניסיון, כאלה שמראש יש בהן אצל מי להתלונן שם ואפילו לתבוע, אם עולה הצורך.

.

הבדיקות שחשובות להורים

מחיר - בדקו מה בדיוק כולל המחיר, כלומר, האם הוא כולל הסעות? האם יש צורך בתוספת תשלום לפעילויות מסוימות? וגם – לא פחות חשוב מכיוון שילדים הם יצורים הפכפכים - מהו סכום ההחזר במקרה של ביטול?

אוכל - בררו איזה מזון יקבלו הילדים, מה איכותו והאם יש מנות חלופיות וארוחות ביניים משביעות רצון. ילדים רעבים יחזרו מהקייטנה עצבניים ואם המזון עתיר סוכר ופחמימות, הם עלולים להפוך להיפר-אקטיביים במסגרת הקייטנה, להשתולל ולסכן את עצמם.

מדריכים - הכי קל (וכמובן, זול) למנהלי הקייטנה לקחת כמה תיכוניסטים בתור מדריכים, אבל זה לא משרת את האינטרסים שלכם ולכן וודאו שלפחות חלק מהמדריכים הם מבוגרים יחסית (אחרי צבא או סטודנטים), וכאלה שעברו קורס עזרה ראשונה וקורס בבטיחות.

מסקנת מערכת סלונה: לפעמים צריך להיות בלש מקצועי כדי לגלות את כל הפרטים הקטנים אך החשובים האלה. לכן כדאי לנקוט בשתי גישות כדי לעמוד במשימה: הראשונה, לחלק את התחקיר בין כמה הורים ששוקלים לרשום את ילדיהם לקייטנה והשנייה, לתחקר הורים שילדיהם כבר פקדו את הקייטנה בשנה שעברה והם בבחינת בעלי ניסיון.

.

הבדיקות שחשובות לילדים

לפני שרושמים ילד לקייטנה רצוי לוודא שהוא מגיע עם כישורים מתאימים והתנסה במרבית המרכיבים שהקייטנה כוללת – אם זה מחשבים, ג'ודו, טיפול בחיות וכו'. באופן עקרוני, היזהרו מקייטנות ייחודיות מדי ולכו על בטוח.

מכיוון שיש היום המון קייטנות נושאיות, נסו לברר מה היחס המספרי בין הבנים והבנות שנרשמו לקייטנה. במקרה שהוא אינו שווה, בררו עם הילד/ה הפרטיים שלכם האם זה משנה להם.

גם בקייטנות שמתמקדות בתחומים מקצועיים חשוב לבדוק מהו המינון בין פעילות לימודית לפעילות גופנית, כמו גם בין אירועים בתוך הקייטנה לנסיעות מחוץ לה. כדאי שבקייטנה תהיה לפחות נסיעה אחת בשבוע לפעילות בחוץ כמו הצגה, בריכה, ג'ימבורי וכו'.

מסקנת מערכת סלונה: עם כל הכבוד למגוון הקייטנות והפעילויות שקיימים בשוק, כל מה שהילדים רוצים זה לראות פנים מוכרות לצידם ולכן השיקול הראשון ברישום לכל קייטנה צריך להיות כמה חברים יש יחד עם הילד במסגרת הקייטנה.

צילום:

Thinkstock Photoתגיות: ,

מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה