מה שקרה אתמול בפתח תקווה מפחיד

מה עומד מאחורי השינוי בעמדת המשטרה, חסימת כיכר גורן בפני המפגינים נגד השחיתות, ומעצרם של אלדד יניב ושל מני נפתלי ולמה זה מדיר שינה מעיניה של אור-לי ברלב?

20/08/2017
אור-לי ברלב קבלו עדכונים מאור-לי ברלב
  • RSS

התפרסם לראשונה בדף הפייסבוק של אור-לי ברלב

אני לא אצליח ללכת לישון אחרי הערב הזה בפ"ת לפני שאניח כאן כמה מחשבות מודאגות, מודאגות מאוד. (ותסלחו לי על הבלגן בכתיבה, בכל זאת ארבע בבוקר)

אבל לפני המחשבות, כמה מילים ששמעתי הערב הזה ולא עוזבות לי את הראש:
"לאן את רוצה להגיע?" (שוטר במחסום)

"כיכר גורן הוכרזה שטח צבאי סגור" (מישהי שניסתה להגיע לכיכר דיווחה)

"מני נפתלי/אלדד יניב נעצר כי קרא בפייסבוק לאנשים לצאת להפגין בהפגנה חוקית" (עורכי הדין של נפתלי/יניב)

"שלפו אותו מהרכב" (עדים למעצר נפתלי/יניב)

"לפעילי ליכוד נתנו לעבור ולהיכנס לכיכר גורן למפגינים נגד השחיתות לא!" (אזרח שהיה בכיכר גורן)

וגם המראות שראיתי הערב לא עוזבים לי את הראש:

כוחות משטרה אדירים שחוסמים שכונה שלמה בפתח תקווה בכל הכניסות ובכל הכיוונים וברדיוס גדול - בהיערכות מטורפת של מצור ממש, כאילו מה כבר עומד לקרות כאן הערב? כולה הפגנה חוקית ומסודרת של שעתיים כפי שהייתה בכל 38 השבועות שקדמו לשבוע זה! זה פסיכי.

ועכשיו למחשבות שלא עוזבות לי את הראש:

בשבועות ובחודשים האחרונים מתקיימות ההפגנות בכיכר גורן כחוק וללא צורך ברישיון. ההפגנות הן ללא תהלוכה וללא נאומים מדיניים - ולכן לפי החוק אין צורך בהוצאת רישיון.

לאחר שני סיבובים בבג"צ זזו המפגינים מביתו של היועמ"ש לכיכר גורן, כיכר מרכזית המרוחקת מעט מבית היועמ"ש.  הכיכר הזאת אושרה בבג"צ כמקום להפגנה!

מדובר בהפגנות שבועיות של שעתיים במוצ"ש, הפגנות שבהן משתתפים אנשים נורמטיביים, רובם מבוגרים, הפגנות שבסופן שרים התקווה והמארגנים מנקים את המדרכות. ממש "אנרכיסטים", כן?

ולמרבה התדהמה בכל ההפגנות האלה עד הערב המשטרה אבטחה ושמרה על זכות ההפגנה - כפי שהיא צריכה לעשות - ולמעשה, בכל ההפגנות האלה המשטרה עמדה בשקט בצד ולא עצרה אף אחד. וזאת למרות שלהפגנות האלה לא היה רישיון!

פלא, הא?

עד ש....

עד שמישהו בצמרת התחיל להיות מודאג מההפגנות האלה.

עד שח"כ דוד ביטן החליט לנסות לדכא אותן.

שימו לב למהלך:

דוד ביטן וחבריו ביקשו רישיון להפגנה בכיכר גורן בשבועיים הקודמים. המשטרה אישרה לביטן לקיים הפגנת-נגד למפגינים נגד השחיתות.

אח"כ טענה המשטרה בפני בג"צ כי פתאום "השתנו הנסיבות" ויש צורך בכוח אבטחה גדול פתאום, וכל מיני טיעונים שנובעים מעצם זה שמשטרה אישרה לביטן ולחבריו להפגין בדיוק שם.

והעתירה לבג"צ של אותו תושב שכונה (המיוצג ע"י עו"ד חבר של מנדלבליט?)

המשטרה שנגדה הוגשה העתירה בכלל התייצבה לצד העותר! ואף הוסיפה טיעונים משלה נגד ההפגנה בכיכר גורן! פתאום המשטרה לוקחת צד.

כלומר מרגע שביטן החליט לנסות לדכא את המחאה האזרחית החוקית נגד שחיתות, אז החל יחס המשטרה להשתנות.

למעשה, המשטרה הערב תפקדה כמשטרה בשירות הליכוד.

תקראו את המשפט האחרון שוב.

הפגנה מול המשטרה בפתח תקווה (צילום: עודד לבנט)

ביטן לא רוצה את ההפגנות האלה. הן כל הזמן ממשיכות לגדול. הן אפקטיביות. הן מחזקות את גורמי אכיפת החוק לעשות את עבודתם ללא מורא כי הם יודעים שהציבור מסתכל עליהם. כי אי אפשר יותר להסתיר ולהיכנע ללחצים מבפנים.

אז ביטן (ואתם יודעים היטב מי בחוטים המושכים) לא רוצה את ההפגנות האלה והמשטרה מתגייסת לעזור לו.

סיפור ששמעתי הערב בהפגנה, אני כבר לא זוכרת מי סיפר לי (סליחה! היו המון אנשים!) ואין לי שום אימות נוסף לסיפור הזה אבל אניח אותו כאן בפניכם, מתוך תקווה שאיזה עיתונאי יבדוק את זה ויצליב ויביא את הסיפור המלא:

לפי הדיווח שהגיע משיחה של אותו אדם עם גורם משטרתי, ביטן בא למשטרה ואמר להם: "אם אתם לא מזיזים את ההפגנות מכיכר גורן אני מביא שבוע הבא 10,000 איש באוטובוסים". אם אכן כך קרה, זה היה האות למשטרה ליישר קו עם מפלגת השלטון.

את הסיפור המלא מה גרם למשטרה להתהפך אנחנו עוד לא יודעים, אבל התוצאות בשטח לא מותירות מקום לספק.

כאשר המשטרה מאפשרת למפגיני הליכוד להגיע לכיכר גורן, ואילו את המפגינים נגד השחיתות היא חוסמת או עוצרת - זה כבר סימן מובהק לכך שיש כאן ניסיון של מפלגת השלטון לחסל מחאה אזרחית חוקית, כשהמשטרה מתגייסת לבצע את המשימה בעבור המפלגה.

אותי זה מפחיד.

(ועכשיו אנסה ללכת לישון)

מתוך  הדף צדק חברתי - חדר המצב:

שידור חי מבית המשפט בפתח תקווה. מני נפתלי ואלדד יניב העצורים מאז אמש מוכנסים לאולם. הרבה תקשורת והרבה פעילים. את הלילה העבירו השניים בבית המעצר הדרים אליו הועברו אזוקים בידיהם ורגליהם, כחלק מהתעמרות המשטרה והנסיון להפחידם. הקשיבו גם לדבריו של עו"ד גונן בן יצחק , סנגורו של מני נפתלי. משדר: הפעיל החברתי אייבי בנימין

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה