הזיקפה הלאומית

קשיחות ופתיחות נכונים ורק גלעד שליט נפקד. אורית אגמי על נאום נתניהו בוושינגטון

25/05/2011
אורית בראון אגמי קבלו עדכונים מאורית
  • RSS
» אל תנפנף בהיותך אח שכול, תציל את החייל החי. נתניהו

ביבי הוא פרזנטור ענק והנאום שלו היה מלאכת מחשבת. כל מחווה, מיצמוץ ובדיחה היו מחושבים ושידרו שהאיש מקצוען. ברור לי שאמריקאים רבים, בעיקר רפובליקנים, נהנו מהנאום הזה. חוץ מאובמה שבטח לא כל כך נהנה, אבל אין לו ברירה אלא להסתדר איכשהו לעת עתה עם ביבי ולבלוע את הצפרדע.
....
ד"ר אלון ליאל התבטא יפה בתכנית הבוקר (יום ד' 25.5.11 ערוץ 2) של דן שילון כשאמר שהנאום של ביבי מופנה לציבור בישראל ואולי גם לימין האמריקאי, ולא לאוזן הפלשתינאית. ליאל אמר את זה בדאגה. אינני משוכנעת שבשלב פתיחת משא ומתן, ורצוי שנפתח במהירות במשא ומתן, ביבי יפסיק לשבת על הגדר, נכון לרצות את האוזן הפלשתינאית,  בזה אין לי קושי עם ביבי.
....

ראש הממשלה דיבר כבר למעשה בעבר על מדינה פלשתינאית. הוא אמר בפירוש שנהיה נדיבים עם הגודל של המדינה הזו, אבל קשוחים עם גבולותיה. מעולה. הצהרה חד משמעית לכיוון של מדינה - אין פה מקום לספק. ההתעקשות שלו שלא חוזרים במדוייק לקווי -67' , גם היא נכונה בעיני. אובמה הרגיז אותי בקטע הזה. עם זאת, ביבי החמיץ רגע אנושי חזק שהוא גם רגע תקשורתי גדול: פנייה ישירה דרך המצלמה לאבו מאזן.  פנייה חמה ואוהדת הממוענת לחבר, לא לאויב. הוא החמיץ את הזדמנות הזו. בסופו של יום מדובר פה באנשים. אלה בני אדם עם פחד גדול וחשדנות של דורות, אבל אלה כולם אנשים. עקב האכילס של ביבי הוא הפחד שלו. הוא מונע מפחד וזה רע.
...

השלום פה יפרוץ במקודם או במאוחר, אלא אם כן היהודים בישראל מתאבדים. אם לא תהיה פה מדינה לפלשתינאים, לפחות בגדה, אנחנו מארגנים לנו חורבן של המדינה היהודית. אם ביבי לא מסוגל ואין בו שאר רוח והמנהיגות לסגור עסקה עם הפלשתינאים חתומה בהסכם, יבוא אינשאללה מנהיג אחר לישראל, מנהיג אמיץ ממנו/
....

עקב האכילס - הפחד של ביבי

מעבר לכל, היה חסר בנאום מישהו. אדם אחד חשוב - גלעד שליט. ביבי מקפיד להשמיט אותו בכל הזדמנות שיש לו  קהל ולו האוהד ביותר. כל המחמאות שלי לביבי נמחקות באותו רגע שהוא משמיט שוב ושוב את הנושא הבוער הזה זה רק מחזק אצלי את השיכנוע הפנימי שלבנימין נתניהו לא אכפת שגלעד שליט ירקב שם למוות, יעונה ויסבול וכך גם משפחתו. חייל של מדינת ישראל. זה חוסר המנהיגות של ביבי. זה חוסר האנושיות. זו הציניות בהתגלמותה שלום עושים בין בני אדם ביבי אתה לא נוהג כבן אדם. במקום לנפנף בהיותך אח שכול - תציל את החייל החי.
...
אשוב לנאום. אני חולקת על הביקורת הקשה שיש מבית, מהצד השמאלי. ביבי מציג קו קשוח זה נכון, אבל במשא ומתן, קו פתיחה קשוח הוא הדרך הנכונה ואני מקווה שביבי, או מנהיג שיקום אחריו, אמנם ייכנס למשא ומתן ישיר עם הפלשתינאים בראשות אבו מאזן, שאיתו ניתן ונכון לסגור עסקה. אני לא מהמתלהבים מביבי, אבל אין לי בעייה עם קו קשוח מול הערבים פה באיזור, זאת בין היתר, לאור העובדה שהעם הפלשתינאי מפולג ורק חציו או הרבה פחות מכך, מצהיר על מתינות. חלק נכבד מהעם הזה, ממשיך לפגע בנו ומייחל בכיכרות להשמדתנו.

.אין שום הגיון באימוץ העמדות של הצד השני, אלא בעמידה איתנה על האינטרסים שלנו ואת זה ביבי עושה. נכון כתב ארי שביט בעיתון הארץ הבוקר שנתניהו מתנשא, שאין בו חום ואין מחוות של הושטת יד. מבחינה זו אכן יש החמצה. לו היה לביבי ולו שמץ מהחזון והחום הקלינטוני זה היה הרבה הרבה יותר טוב.

מתוך הבלוג של אורית אגמי

הפגנה ב-4 ביוני: נתניהו אמר לא, ישראל אומרת כן

צילום: Gettiimages
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה