המדריך לרכישת וינטג'

רוצה את הלוק של בטי דרייפר, מרגרט שרודר או מילדרד פירס, אבל לא יודעת איפה ואיך לקנות וינטג'? הנה המדריך המלא

24/05/2011
לובה שמוקלר קבלו עדכונים מלובה
  • RSS

חובבות וינטג' רציניות יעידו כי הדרך למציאת שמלת הוינטג' המושלמת היא רבת מכשולים, וכי מרבית הטירוניות בתחום צפויות להעלות בחכתן פריטים שיתגלו ככישלון חרוץ, בטרם יצליחו לסגל לעצמן את השיטה המתאימה להן לבחירת השמלה המושלמת. כדי לדלג על החלק הכואב, שכרוך בשליפת השמלה הנכספת מהשקית רק כדי לגלות שהיא לא עמדה בציפיות, גיבשנו עבורכן מספר טיפים שיתאימו גם למסעותיכן בחנויות יד שנייה וגם בשיטוטים אונליין, וכך יקלו על רכישת הוינטג' הבתולית. ואלה הכללים:

בחרו את העשור המתאים

דמיינו לרגע שאתן נכנסות למנהרת זמן ורשאיות לבחור בעשור אליו תרצו להגיע. את החוויה הקוסמית הזו אפשר להקביל גם לחוויית החיפוש אחר פריט הוינטג' המתאים. לכן, לפני שתכתתו רגליכן בחיפושים אינסופיים אחר הפריט המבוקש, מומלץ להתקבע על העשור שבחירותיו האופנתיות קורצות לכן, מבלי להתפזר לכל עבר.

האם חשקה נפשכן בשמלות הבוהו של שנות ה-70'? ואולי דווקא בשמלות התה המהודרות של שנות ה-50'? כידוע, כל עשור מאוד מוגדר מבחינת המגמות האופנתיות ששלטו בו. עקרונית, אין מניעה שהמלתחה שלכן תיראה כמו כור היתוך של כמה עשורים יחדיו. אבל יועיל לכן לדעת מה אתן מחפשות לפני שתתחילו בחיפוש.

מקור השראה

הסעיף הזה מתכתב בצורה מושלמת עם הסעיף הקודם. ניתן, למשל, לחפש מקורות השראה במקומות כמו סדרת טלוויזיה; לא חסרות היום כאלה שנוגעות בעבר: "מופע שנות ה- 70", "אימפריית הפשע", "מילדרד פירס" וכמובן ש"מד מן" המוכרת מכולן. אפשר לפנות להפקת אופנה שלכדה את עיניכן במגזין, או אפילו אתר אינטרנט שלעולם לא הייתן מעיזות להשלים בו את הרכישה. ידועים בכך הם המותגים Anthropologie והאתר האהוב על המערכת Modcloth.

איפה מחפשים?

עד כה תרגלנו חיפוש מציאות וינטג' "על יבש", ועכשיו הגיעה העת לקפוץ אל המים - הרדודים בתור התחלה, ולתור אחר מציאות וינטג' אמיתיות. אז כמובן שהבחירה הטבעית היא חנויות יד שנייה, אם כי הבחירה הזו עלולה לעורר בהלה קטנה בקרב בתולות הוינטג' שביניכן, שכן מרבית חנויות יד השנייה מצריכות נבירה לא פשוטה בחיפוש אחר אוצרות, כזו שתוכלו לשכלל רק עם הניסיון. האפשרות היותר ידידותית למשתמש היא חיפוש אונליין, באתרים פופולריים כמו אטסי או איביי. גם הבחירה הזו עשויה להרתיע את חלקכן, שכן לא כולנו נולדנו אשפי קניות אונליין, ולכן מדובר בשאלה של העדפה אישית: מה אתן מעדיפות לעשות? להרגיש את הבגד ולמשש אותו, או להתרווח על כסא המחשב ולנווט בקלות בין מאות דגמים ממוינים לפי כל קטגוריה שניתן להעלות על הדעת?

אל תתנו למידות לשטות בכן

בין אם בחרתן באפשרות הראשונה ובין אם בשנייה, הסעיף הזה רלוונטי לכולכן. שימו לב: מידות של בגדי וינטג' שונים בתכלית ממידות של בגדים מתקופתנו. הן בדרך כלל קטנות מהמידות הרגילות, ולכן חשוב למדוד את הבגד (במידת האפשר, כמובן), או לקבל את ההיקפים המדוייקים שלו אם מדובר ברכישה וירטואלית (ויש מוכרים רבים המספקים את המידות הללו). התייחסי למידות כסמנטיקה בלבד, ורכזי את תשומת הלב שלך בהיקפים האמיתיים של הבגד.

מאחר שמרבית פריטי הוינטג' הם וואן פיזס, מדובר בחוויה שונה בתכלית מרכישה בחנויות מסחריות, שהרי כאן לא ניתן יהיה להתקשר לסניף אחר ולהזמין את הפריט במידה שלכן. עם זאת, מומלץ לא להתפשר על המידה באופן משמעותי, או לכל היותר לרכוש בגד שהוא מעט גדול יותר, ולתקן אותו בהמשך באמצעות תופרת מנוסה. פריט וינטג', מרשים ככל שיהיה, יאבד מנוכחותו אלא אם כן התאמתו לגוף תהיה מושלמת.

בחנו את מצב הבגד

פריטי וינטג' ניתן לקטלג לא רק לפי עשור או תקופה, אלא גם לפי מצב הבגד. פריט וינטג' איכותי אמור להיות במצב שמור ונטול פגמים. לכן, לפני שרוכשים פריט לבוש יד שנייה, חשוב לבחון אותו מכל זווית ולוודא שמדובר בפריט לבוש במצב שמיש. אם מדובר ברכישה וירטואלית, הרי שחשוב לוודא שהרשומה מכילה תמונות מפורטות והסבר מקיף לגבי מצב הבגד. מוכרי וינטג' מנוסים ברחבי האינטרנט דוגלים בשקיפות (במיוחד באיביי, שם שיטת הניקוד לרפרטואר של המוכרים מבוססת על שביעות הרצון של הקונים מהם. תמיד תבדקו איך מבצעי עסקאות קודמות עם המוכר ניקדו את האמינות שלו), ולכן עשויים לציין את המגרעות המינימליות ביותר של הבגד - אפילו אם הן אינן משמעותיות מבחינתכן. לעולם אל תרכשו פריט בחנות מבלי לבחון אותו מקרוב או פריט לבוש שהמוכר חסך בתיאורים לגבי מצבו.

מסיר כתמים וחומר חיטוי

הכירו את מסיר הכתמים וחומר החיטוי: הם ידועים כחברים הטובים ביותר של חובבת הוינטג'. הם מיועדים למצבים שבהם חובבת הוינטג' רכשה פריט לבוש הורס במצב לא מושלם, ורוצה להחיות אותו או לחילופין לחטא את הנעליים החדשות-ישנות מחיידקים לפני הנעילה. גם ניקוי יבש עשוי לשמש אתכן במקרים שבהם הבגד דורש רענון, אם כי במרבית המקרים, כביסה עדינה ביד אמורה לנקות את הבגד מכל זכרונות העבר.

תופרת טובה

בהמשך לסעיף הקודמת, גם תופרת טובה אמורה להופיע בחיוג המקוצר של כל חובבת וינטג' שמכבדת את עצמה. בעוד שמסיר הכתמים וחומר החיטוי נועדו להפוך את הפריט למושלם, תפקידה של התופרת הוא להפוך את הפריט למושלם בדיוק עבורכן. שימו לב שב"מד-מן" למשל, כל שמלה מונחת בדיוק במקומה, כל כפתור נמצא במקום. זה בדיוק האידיאל אליו עליכן לשאוף, אם תחליטו להכניס את הוינטג' לחייכן.

וצ'ופר: החנויות הכי שוות למשומשים שמצאנו באיביי.

Crush Vintage

Twitch Vintage

Valentine Vintage

Indie Cult Vintage
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה