חלל: הגבול האינסופי

אז מה אם אתן לא עשירות? גם בדירה קטנה אפשר להשיג מראה מרווח ועשיר, על ידי עיצוב חכם וקצת תשומת לב

18/05/2011
אורית חן קבלו עדכונים מאורית
  • RSS
» אפשר ליצור אשליה של גודל. Thinkstock

איך נוכל להשיג מראה עשיר, מעוצב ובעיקר נעים ומרווח מדירה קטנה? בדרך כלל מה שמכריע אותנו הוא התקציב, ולכן אנחנו מוצאים עצמינו מנסים להפיק את המיטב מחללים קטנים. כל החכמה היא להשיג אשליה אופטית הנותנת תחושה של מרחב.

הגדלת הפתחים

אם יש ביכולתנו להשפיע על תכנון החדר, כדאי להגדיל את הפתחים; למשל, לתכנן חלונות גדולים ככל האפשר. הדבר ישיג שתי מטרות: האחת – הרבה אור. השנייה – שטח הקירות יקטן ואנו נחוש פחות בקירות התוחמים את החדר.

צבעים בהירים

במידה ואפשרות זו לא קיימת, כדאי להשתמש בצבעים בהירים גם בקירות וגם ברהיטים על מנת לתת אשליה אופטית של מרחב. לדוגמא, לצבוע את הקירות ואת התקרה (כן, גם אותה, לא להתעצל! הדבר יטשטש את קווי המתאר האדריכליים של החדר) באיזשהו גוון פסטלי כגון שמנת, אפור בהיר מאוד, תכלת בהיר מאוד, אפילו חום בהיר מאוד ולא לפחד מסגלגל או ורדרד.

אם אנו בוחרות להשתמש בטפטים, רצוי שאלה יהיו בעלי דוגמא אנכית (מלמעלה למטה) שיתנו הרגשה של חלל גבוה ויקחו את תשומת הלב משטח הרצפה הקטן.

אם אנו יכולות לצבוע את הרהיטים שלנו בצבעים בהירים אז כדאי לעשות זאת ורצוי להימנע מרהיטים שנותנים הרגשה כבדה, כמו אלה בצבעים כהים כדוגמת וונגה. אם אתן בכל זאת אוהבות את התחושה והטקסטורה של העץ, רצוי להשתמש ברהיטים מעצים בהירים.

טקסטורות

כמובן שאפשר לשחק, במקום עם צבעים, בטקסטורות. לדוגמא, שטיח בצבע בהיר אך עם טקסטורה מיוחדת כמו סיסל או "שאגי"; כריות-ספה בהירות בעלות טקסטורה שונה מהספה; טיח על הקיר בעל גוון בהיר בטקסטורה שונה משאר הקירות.

וילונות

זהו הפריט שיכול "להלביש" חדר, וכאשר הוא מעוצב נכון לגרום לו להיראות "טיפ-טופ". אם אתן אוהבות וילונות, בחרו בכאלה שצבעם זהה לצבע הקירות ולא כאלה עם דוגמא גדולה או דוגמא עם ניגוד לצבע הקיר (ורצוי ללא דוגמא בכלל). בכלל – רצוי לא להרבות בדוגמאות מכל סוג שהוא בחללים קטנים. עוד תכסיס – כדאי לתלות את הוילונות כמה שיותר גבוה, ממש מתחת לתקרה, כדי לתת תחושת גובה, ולהגיע איתם עד הרצפה.

תחושת גובה

ואם בתחושת גובה עסקינן, רצוי להשתמש ברהיטים התופסים כמה שפחות מקום על הרצפה ועולים כמה שיותר לגובה. למשל- בארונות מטבח, אם הארון קטן, לא חייבים להיכנע לטרנדים האחרונים ולתכנן את הארונות העליונים כ"קלאפות" רחבות, אלא לתכנן ארונות עליונים גבוהים, אפילו עם חזיתות מזכוכית כדי לתת תחושה קלילה, ורצוי לסיים עם הנמכת גבס בין הארונות הללו ובין התקרה. כך נקבל תחושה "נקייה" בלי משחקים של עומקים אשר יתנו תחושה של צפיפות.

סידור החלל

אם יש אפשרות, כדאי לשבור קירות ולאחד חללים. למשל, קיר בין מטבח קטן לסלון או לפינת האוכל. ניתן להגדיר ולהפריד חללים אלה בעדינות בעזרת צבע קיר או שטיח.

בחללים קטנים חשוב מאוד למעט ברהיטים. יש לחשב את הצורך בכמות מקומות הישיבה, למשל, ולצמצם למינימום את הפריטים הגדולים כמו ספות וכורסאות. כדאי להשתמש בשולחנות קטנים ולא כבדים במראם. למשל- שולחן הסלון אינו חייב תמיד להתחשב בכך שאולי יבואו אורחים ונצטרך הרבה מקום לתקרובת. כדאי לזכור שהאורחים היחידים שנמצאים יום-יום בבית הן אנחנו. שולחן האוכל צריך להיות לא גדול עם יכולת להיפתח בעת הצורך, ורצוי לבחור כסאות קלילים.

למרות כל הנאמר לעיל, לא לפחד ממיקומו של רהיט אחד גדול בחדר. למשל, אם יש לנו איזו שידה עתיקה מיוחדת, שישמש כ"נקודת פוקוס".

טיפ חשוב למי שיכולה לתכנן את החלל או להשקיע סכום קטן בדירה השכורה – להשתמש ברהיטים בנויים, למשל מגבס. ספריה מגבס תיתן אשליה של חלל הרבה יותר אוורירי מספריה מעץ.

הרבה מקומות אחסון

גם תכנון מקום האחסון חשוב, ורצוי להרבות במקומות אלו. כל נישה פנויה או פינה נסתרת יכולות לשמש כמקום לארון או שידה, אשר יאחסנו את חפצינו ויתנו הרגשה חופשייה מעומס. חשוב לזכור לא להכביר בחפצים אלא לברור בקפידה מה אנחנו רוצות להציג לראווה. עומס של חפצים יוצר גם עומס בעיניים. אם יש לנו אוסף מסוים שאנו רוצות להציג, כדאי לצמצם את פריסתו למקום אחד מוגדר ולא לפזר אותו בכל הבית.

מראות

מראות נותנות הרגשת מרחב. כדאי לתלות מראה גדולה או אוסף של כמה מראות בגדלים שונים על אותו קיר ממול למקור אור (הכוונה לחלון או דלת). המראות תמיד "מכפילות" את החלל.

פריטי אמנות

אם אנחנו ממש מתוחכמות ויש ברשותנו פריט אמנות מהמם, כמו למשל פסל מיוחד או גוף תאורה, כדאי לשים אותו במקום אסטרטגי. הוא "יגנוב את ההצגה" מן הקווים הארכיטקטוניים המצומצמים של החדר.

רואות? השגנו דירה משגעת בתקציב מוגבל. פשוט לא היינו צריכות לרכוש הרבה רהיטים.

.

בשבוע הבא: על תאורה.

אורית חן היא מעצבת פנים. [email protected]
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך