מה מותר לאשה שרוצה הריון

מיכל רצתה להמשיך לעשן את עצמה בג'וינטים ובו זמנית רצתה גם להיכנס להריון. שירה גולדשטיין על קונפליקט פנימי

18/05/2011
שירה גולדשטיין קבלו עדכונים משירה
  • RSS
» ThinkStock הריון

נשים שרוצות להרות כבר יודעות כולן אילו ויטמינים ובדיקות הן צריכות, וגם אם לא, כולן יכולות לחפש ולמצוא רשימה מעודכנת מה צריך לקחת ומה לעשות בכל שלב.

אך ישנן שאלות אחרות לא פחות חשובות שצריך לשאול ולתת עליהם תשובה.

בתקופת מעבר, בין ניסיונות להיכנס להריון לבין  תשובה חיובית להריון, רבות מהנשים חוות בלבול וסערה פנימית ובעיקר מתקשות לקבל החלטות. בתקופת מעבר זו, החוקים לא ברורים והסדר איננו.

המשותף לנשים בתקופת לקראת הריון הוא, הרצון להיות אמא, המקום בין להיות עלמה לבין להיות אישה בוגרת המסוגלת לקחת אחריות ולקחת החלטות, יחד עם המחיר שלהם. וכן הבלבול בתקופת המעבר בין מה מותר ומה אסור לעשות בחיי העכשוויים.

השאלות העיקריות שרובצות על נשים המנסות להיכנס להריון: מה מותר? האם אני מחליטה?

מיכל- בת 29, נשואה, יפה ומטופחת, חיכתה מזה 3 שנים להיכנס להריון. מיכל הגיעה לטיפול כי חוותה קשיי פריון. היא הגיעה אחרי אובדן לידה ולפני טיפולים ivf, רצתה לנסות להיכנס להריון באמצעות טיפול המתמחה בפריון. היא חייתה  עם דפוס קבוע שבו נהגה לעזוב עבודה כל שנה, שנה וחצי, ללא הסבר פשוט נעלמה כלא היתה. מיכל חייה את חייה כפיצוי על מה שחוותה בעברה. היא נתנה לעצמה פיצוי (לא מודע) דרך קניות מרובות, ודרך עישון סיגריות מאסיבית ועישון ג'וינטים.

מתקיים מאבק עז בין החלקים שבתוך מיכל, החלק ש 'רוצה להיות אמא' תופס מקום גדול, החלקים האחרים: החלק הילדי והחלק הבוגר מתערערים והם מערערים עיקריים של החלק שרוצה להיות אמא. בתוך כאוס זה, לא ברור מי הקובע.

החלק הילדי רוצה הכל, גם לקבל את "הצעצוע" החדש (במקרה הזה: תינוק) גם להמשיך את הלך העניינים מבלי לשלם מחיר. במידה מסויימת רוצה לעכב או לחבל בחלק הבוגר, שמעוניין בהמשכיות- כלומר, להמשיך להתפתח כאישה לאימהות.

החלק שהחליט שרוצה להיות אמא, לא רוצה עיכובים או התבכיינויות, מבקר ושופט כל תנועה שמפריעה בדרך של להיכנס להריון, כגון: כל סימן של סטרס, כל מצב רוח. בעיקר כל עיכוב גופני מעורר בחלק זה סלידה, כעס וזעם.

החלק הבוגר אמור לתווך בין  החלקים, להכיל אותם ולגרום לאיזון נפשי- גופני. אך בתקופת מעבר לקראת הריון, החלק הזה לא תמיד יכול לבצע את תפקידו. עקב הכאוס לא ברור לו מידת הסמכות שיש ברשותו.

מיכל, רצתה להמשיך לעשן את עצמה בג'וינטים מידי ערב גם בתקופת הביוץ. החלק הילדי רצה להמשיך לעשן כמו תמיד ללא הפרעות, ובו זמנית רצה תינוק כבר ללא עיכוב, רק בגלל שהוא רוצה. החלק רוצה להיות אמא סלד מהגוף שלא הצליח להיכנס להריון ולא תמך בגוף והחלק הבוגר נכנס למגננה וויתר. הגשר בין החלקים הגיע בעקבות תמיכה והקשבה לכל חלק, תמיכה וארגון מחדש. החלק הבוגר שב לכוחותיו והחל לדבר עם הכאוס. בהמשך התהליך הטיפולי מיכל הצליחה לשמוע חיזוקים מהסביבה ומעצמה על החלק הבוגר שלה. הבוגר, שב לתפקוד מלא והצליח לאזן בין שני החלקים האחרים. החלק הילדי קיבל פשרה ותנחם בצעצוע אחר ולא בג'ויינטים הוחלק שרוצה להיות אמא החל לתת יותר מקום וכבוד לגוף ולצרכיו.  היום, מיכל אמא ('מתלמדת', כפי שהיא מכנה זאת) לילדה שובבה ועוד אחד בדרך.

תקופה בין ניסיונות להיכנס להריון לא פשוטה, מערערת ומטלטלת. המאבק הפנימי בין החלקים, מתיש ומאיים על האישה. חשוב לתת מקום למאבק ולתת לאיחוד או לארגון מחדש מקום. אם הארגון מחדש לא מגיע חשוב לפנות לייעוץ מתאים.

שירה גולדשטיין היא פסיכותרפיסטית גופנית ומנחת קבוצות, לבלוג שלה בסלונה




מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה