כאן גברים - בתאגיד אין מספיק ייצוג לנשים

עלייתו לאוויר של תאגיד השידור היא אירוע חגיגי והיסטורי, בוודאי על רקע המהמורות הרבות שבדרך. רק חבל שהמגוון הרב שמציע התאגיד, אינו כולל ייצוג לאוכלוסייה משמעותית אחת

16/05/2017
אלינור דוידוב קבלו עדכונים מאלינור
  • RSS

חדשות התאגיד כאן (צילום מסך)

מזל טוב ל"כאן תאגיד השידור"! זו לא הלצה, מדובר בלא פחות מיום היסטורי לתקשורת בישראל בכלל, ולשידור הציבורי בפרט. אחרי כל כך הרבה מהמורות, קשיים והתקלות מצד הממשלה והעומד בראשה, הגענו סוף סוף ליום השידורים הראשון והשמחה גדולה. כולנו שמחנו לראות איך ראשי התאגיד ומקימיו, אלדד קובלנץ וגיל עומר גייסו עיתונאים צעירים, מוכשרים ומגוונים לטלוויזיה ולרדיו החדשים. צפינו בסרטונים המגניבים של מלך זילברשלג ושל סמאח ותד, ואמרנו לעצמנו: או! סוף סוף מישהו שמבין את הראש, מישהו שמבין ששידור ציבורי חייב להיות מגוון, כי ישראל לא נראית כמו דני קושמרו או כמו אלון בן דוד. ישראל היא דתיים וחילוניים, ערבים ויהודים, מוסלמים, נוצרים, מזרחים ואשכנזים, אנשי מרכז ואנשי פריפריה. אבל יש חלק משמעותי באוכלוסייה שנראה ששכחו שם, זו לא קבוצה תרבותית, ולא דתית, לא מדובר במיעוט מאותה ארץ מוצא, או בקבוצה אתנית מיוחדת, אלא בעצם, במחצית מהאוכלוסייה של ישראל, מחצית מהאוכלוסייה מהעולם כולו! כן! מדובר בנו, הנשים!

אני יודעת, אל תגידו לי, גאולה אבן סער מגישה את המהדורה המרכזית ורומי נוימרק הנהדרת את תכנית הלילה, קרן נויבך תמשיך להגיש את התכנית האגדית שלה ב"כאן ב'" וכו' וכו', אבל תרשו לי לומר לכם בשלב הזה: תמיד כשאתם יודעים לנופף בשניים או שלושה שמות של נשים כדי להוכיח שיש לנו ייצוג הולם, זה אומר שיש בעיה. אני לא רוצה לדעת או להכיר כל אשה ואשה בתאגיד השידור. להפך, אני רוצה שיהיו כל כך הרבה שאני לא אכיר את רובן. אני רוצה לחשוב שכשיש הזדמנות פז, כמו בניית כלי תקשורת כמעט מאפס, כולל מינוי שדרת ההנהלה, בחירת הטאלנטים, מציאת טאלנטים חדשים, הרכבת נבחרת החדשות, ועד להשמת אחרון התחקירנים – יהיה ברור למנכ"ל ולעורך הראשי (גבר וגבר למקרה שתהיתם) שנשים צריכות להוות לפחות מחצית מכל אלה. נשים צריכות להגיש, לפרשן, לסקר. נשים צריכות להתראיין, לכתוב ולערוך. נשים צריכות לנהל, להחליט ולקבוע. נדמה לי שהרעיון ברור.

גאולה אבן מגישה את חדשות כאן (צילום מסך)

בדיקה ראשונית שערכנו בתא העיתונאיות, ומבלי שקיים עדיין לוח שידורים מלא מבשרת רעות למי שנחשבות עדיין "קבוצה באוכלוסייה" שצריכה ייצוג, ולא פשוט, האוכלוסייה עצמה. גם לנו, הנשים, נמאס כבר לספור ראשים, אבל, כל עוד אנחנו כל הזמן במיעוט מספרי, במיוחד בראשן של הפירמידות, פעולת המיספור היא רבת עוצמה. הנה לפניכם כמה מספרים:

בהנהלת תאגיד, מתוך 15 משרות מאוישות רק 3 על ידי נשים (2 מתוכן הן מפיקות ראשיות). בקרב עורכי התכניות בטלוויזיה, מתוך 23 משרות יש רק 7 נשים. בנבחרת החדשות של הטלוויזיה, מתוך 62 כתבים יש רק 22 נשים. הניחוש שלי הוא שמתוך אותן 22 יש מיעוט מזערי של פרשניות. בקרב העורכים הראשיים ב"כאן ב'" (רשת ב' החדשה) יש ייצוג מעט הולם יותר, 10 מתוך 25 משרות שייכות לנשים. במחלקת הדיגיטל, לעומת זאת אין נשים כלל.

מגישה אחת ופאנל גברים בשידור הבכורה של חדשות הערב של התאגיד (צילום מסך)

הלאה. בראיון שנתן לי-אור אברבך לאיתי שטרן בגלריה, אתמול, שטח אברבוך את משנתו התרבותית, כפי שתבוא לידי ביטוי ב"כאן תרבות", תחנת רדיו שהוקמה על חורבות רשת א': "הרצועה היומית "גם כן תרבות" בהגשתו של גואל פינטו שתהיה מעין מגזין תרבות חדשותי; תכנית סיכום שבועית בתרבות עם גלעד כהנא; "מה שכרוך", תכנית מגזין ספרותית יומית בהגשת מבקרי הספרות יובל אביבי ומיה סלע; ו"המעבדה" בהגשתה של גיל מרקוביץ', שתלווה בכל שבוע חוקר אחר בדרך למסקנה מדעית פורצת הדרך; ו"גיבור תרבות", בהגשת יונתן גת, ד"ר דוד גורביץ' וד"ר דן ערב, שינתחו דמויות תרבות איקוניות. באגף ההיסטורי יככב ערן מינהר בתכנית "מינהר הזמן" שבה ינסה לזרות אור על אזורים חשוכים בהיסטוריה. מקום של כבוד תקבל בתחנה גם התרבות המזרחית והערבית. אופיר טובול יחזיר לגלי האתר את "קפה גיברלטר", המשוררים שלומי חתוכה ורועי חסן ייפגשו לתוכנית שבועית בעלת אופי אינטימי, והפסנתרן ניזאר אלכאטר יזכה לשעת שידור מבוקשת בשש בערב, בה ישמיע מוזיקה ערבית קלאסית ומודרנית."

הפסקתי לספור. בחיי. כמה זה סובלני, נכון וחשוב להביא תרבות ערבית לתוך תפיסת התרבות הישראלית? מאד חשוב. כמה זה הזוי שזה כמעט לא כולל נשים בכלל? אין מילים לתאר. ואם כל זה עוד לא הספיק לכם, העיפו מבט בלוח השידורים הנוכחי של "כאן ב'" – את שעות הפריים של הבוקר ברדיו תופסים גברים. עיתונאים ראויים, אהובים ומוערכים, אבל, יש גם כמה נשים עיתונאיות כאלה.

אני מאחלת לתאגיד השידור הרבה טוב. אני רוצה להיות צופה נאמנה של תאגיד ציבורי בועט, חוקר, אמיץ ורציני, ונראה שלשם מכוונים כל אנשי התאגיד. אבל אם האומץ הזה לא כולל אותנו, לא נהיה שם. לא נצפה ולא נאזין לכם.

לוח השידורים של כאן ב

** הכותבת היא מנהלת תחום הדרת נשים בשדולת הנשים בישראל, וחברה בתא העיתונאיות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה