ברוני העיצוב

לטוב ולרע, זה השבוע העמוס ביותר בחיי העיצוב הישראלי. נפרדנו מאפרים קסטיאל, נעלבנו מהמעצב רון ארד ולפנינו המון אירועי עיצוב חשובים

17/05/2011
אודית לורן בלקין קבלו עדכונים מאודית
  • RSS
» אפרים קסטיאל ז"ל. יח"צ

פרידה מאפרים קסטיאל

השבוע הלך לעולמו אפרים קסטיאל. מי שהקים בשנות החמישים את בית המלאכה הצנוע "המקשט", שהפך במרוצת הזמן לאימפריית קסטיאל המפוארת. אני נזכרת איך לפני כשנתיים וחצי, לקראת יום המשפחה של שנת 2009, כתבתי מאמר על שבט קסטיאל לדורותיו. בשלב מסוים ישבנו, אפרים ואני, בצל העץ שבחצר היפיפייה של בית קסטיאל שברחוב אלפסי בתל אביב ופטפטנו כמו שני חבר'ה צעירים. אפרים היה אז כבר בן 89 וצלול לחלוטין. בישיבה זקופה הוא שידר גאווה ומעורבות בכל המתרחש בעסק המשפחתי שמנוהל היום ביד רמה, על ידי בניו (משה ויהושע) ונכדיו (אפרים ודפנה). שני דברים, דווקא אישיים, זכורים לי במיוחד מאותה פגישה מרתקת. האחד, אותה הלחלוחית בעיניו כשדיבר על אשתו אהובתו סטלה שגידלה את הבנים והצטרפה לעסק כמנהלת חשבונות, שלה היה נשוי 60 שנה ושנפטרה כחמש שנים קודם לכן. השני, הדרך שבה הצליח לנווט את ספינת התענוגות היוקרתית שהפכה שם דבר בתעשייה העיצובית המקומית. אפרים, שהחליט בגיל צעיר שעני הוא לא יהיה, הכין וקידם את ילדיו מגיל צעיר ליום שבו ייכנסו כשותפים בעסק וחילק את מניות החברה שווה בשווה עוד כשהיו בשנות העשרים המוקדמות לחייהם. בהמשך, חילק את המניות לילדים ולנכדים ונשאר, לדבריו, נטול רכוש וצנוע ביחס אליהם.

אני לא יודעת כמה עיתונאים זכו לראיין את אפרים קסטיאל אחרי אותו מפגש. אני מקווה שהרבה ושדבריו ומורשתו ילוו אותנו עוד שנים רבות כדוגמה למנהיגות, יצירתיות, יוזמה, הצלחה ובעיקר, ואולי הכי חשוב, צניעות (שלא מאפיינת כל כך את בניו ונכדיו ממשיכיו).

.

זה כבוד?

בסוף השבוע האחרון הגיע לארץ רון ארד, מעצב העל הישראלי שמזה כשלושים שנה חי ועובד בלונדון. מטרת הגעתו המרכזית הייתה פיקוח על התקנת אנדרטה בעיצובו באוניברסיטת תל אביב. האנדרטה קיבלה את השם "קשר" ומסמלת את תלאותיהם וסבלותיהם של יהודי אתיופיה בדרכם לארץ, וכן את אלו שלא שרדו את הדרך הארוכה והקשה. המפגש עם ארד התקיים ברוח בלתי אמצעית בעליל בבית העיר המשופץ להפליא שתערוכה חדשה ונפלאה נפתחה בו ערב קודם ("פיקניק בבית העיר – חלק ב', זה בידיים שלך"; פרויקט אמנות רב תחומי בשיתוף אמנים מישראל, ארה"ב והולנד). ארד, חבוש בכובעו הנצחי ועטוי בבגדיו הבלויים, היה כמעט נבוך להתיישב מול קהל המעריצים הגדול שבא להקשיב למוצא פיו. "אז אני אשיר לכם שיר שכתבתי", הוא פתח את דבריו וזכה לצחקוקים רמים. דבר לא הוכן מראש. המחשב לא עבד כראוי, ובאופן כללי הדברים היו מבולבלים, אם כי לא בלתי מעניינים. החדשה המרעישה ביותר שיצאה מהמפגש הייתה העובדה שארד יציג, ככל הנראה בקיץ הקרוב, תערוכת תהליכים בעיצוב במוזיאון העיצוב בחולון. שלא תבינו לא נכון. אני מעריכה וגאה בארד ואפילו אוהבת רבות מיצירותיו. אבל היי, גם אם אתה רון ארד, ובעיקר אם אתה רון ארד ודווקא בגלל הכבוד שכולנו רוכשים לך, נסה בפעם הבאה לכבד אותנו גם קצת בחזרה.

רפסודה ישראלית בפריז

לא עברו 48 שעות וכבר התכנסנו שוב בבית העיר הקסום והפעם לצורך פרזנטציה שבה הושק מיזם העיצוב הישראלי "רפסודה" לפני צאתו לשבוע העיצוב בפריז (16-20/6,Le Comptoir General, 80 Quai de Jemmapes, פריז. ניהול: פאזה, ענת ספרן, טובה מרום. סיוע: משרד החוץ, שגרירות ישראל בפריס, קרן צרפת-ישראל, עיריית תל אביב-יפו).

הפרויקט, שנועד לקדם מעצבים ישראלים בארץ ובעולם, הוא חנות עיצוב זמנית עם רוח ואנרגיות תל אביביות שיחשוף את המבקרים האירופאים לסצנת העיצוב הישראלי. אמנם קשה למצוא חידושים והפתעות בין חמישה עשר המציגים ומרכולתם, אבל בהחלט יתכן שמי שלא מכיר עיצוב ישראלי ייחשף למבחר לא רע בכלל של פריטים שעוצבו והופקו כאן בעת האחרונה.

מתוך התערוכה:

בתים מבפנים

בתים מבפנים, הילולה של בתים ומבני ציבור הנפתחים לציבור הרחב, הוא אחד מאירועי העיצוב החשובים שיתקיים בסוף השבוע הקרוב בתל אביב. ניסיתי לבדוק מול אדריכל אלון בן נון ואביבה לוינסון, מייסדי ומנהלי האירוע, איך זה שההתעניינות הולכת וגוברת ושעם כל אירוע מגיעים עוד ועוד משתתפים. "האירוע מציב מראה מול העיר", הם אומרים. "לצד מקומות היסטוריים, בכל אירוע נפתחים לציבור המקומות שהושלמו בשנה האחרונה. כך למשל באירוע הקרוב יהיו סיורים בכיכר הבימה, פארק קריית ספר, התרחשויות חברתיות בנווה שאנן ודירות חדישות של מיטב האדריכלים הצעירים שמשקפים את הטרנדים החמים בתחום".

לגבי ההשתתפות המאסיבית, מסבירים השניים שבני אדם באשר הם אוהבים להציץ לאחרים הן בגלל היצר והן בשל ההשראה ומימוש הפנטזיה של טוב טעם או עושר ולו לכמה רגעים. בפעמים האחרונות נוספו לאירוע פעילויות נוספות שפונות לקהלים מגוונים וכך, לצד אירועים מקצועיים ותיאורטיים, מתקיימים גם סיורי חובבים ופעילויות לכל המשפחה. "אנחנו דואגים שהפעילויות באירוע שלנו יהיו ייחודיות לו וגם אם יש מקומות בהם סיורים מתרחשים במהלך כל השנה, במהלך סוף השבוע שלנו מתרחשות בהם הרצאות או סיורים אחרים" אומרים בן נור ולוינסון. לרשימת הסיורים והבתים.

מתוך "בתים מבפנים"

ועוד אירועי עיצוב קרובים ששווה לפקוד:

  • כד וחומר. חגיגת קרמיקה ישראלית. פארק רעננה, בסמוך לאגם. ימים שלישי-חמישי, 17-19/5/11, 18:00-23:00.
  • ועידת ישראל לאדריכלות ועיצוב 2011. תערוכות, הרצאות וטקס הענקת פרסי "אות העיצוב 2011". ביתן 1, גני התערוכה, תל אביב. יום חמישי, 19/5/11, 11:00-23:00. הועידה, בחסות מגזין Domus, יארח את טובי האדריכלים בארץ, ביניהם אבנר ישר, אילן פיבקו, פיצו קדם, אמנון רכטר, מנספלד קהת, צדיק אלקיים, אלישע רובין, היידי ארד, חגי נגר, מיכאל ששון (האח הגדול), טננבאום חזן ועוד.
  • פתיחת תערוכה קבוצתית מספר 6 – מכרה זהב. גלריית פרדיגמה. יום חמישי, 19/5/11, 20:00. אחד העם 60, תל אביב.

  • הפנינג הום סטיילינג. פתרונות להלבשת הבית. דיזנגוף סנטר. יום חמישי, 19/5/11, 10:00-20:00. יום ששי, 20/5/11, 10:00-16:00.

  • שופ ליפטרס. אירוע אופנה ועוד בסילו של עדילי. כפר הס. יום חמשי, 19/5/11, 12:00-21:00. יום ששי, 20/5/11, 10:00-18:00. יום שבת, 21/5/11, 11:00-21:00.
  • חשיבה יצירתית בעיצוב ושדרוג הבית. הרצאה מאת ורד בן סימון – סטייליסטית לעיצוב הבית. בית טמבור, מבצע קדש 56, תל אביב. יום שני, 23/5/11, 18:00. לפרטים והרשמה: 054-4453463.
  • "מגדס להיפר-גדס". אירוע המתייחס למורשתו של מתכנן הערים הסקוטי פטריק גדס, אשר תבע בשנות העשרים את תוכנית העיר הראשונה של תל-אביב. במהלך האירוע יתקיימי ההרצאות  הבאות: אדינבורו, כלכותה, ירושלים, תל אביב: מסע מקוצר בעקבות תכנית גדס  – ד"ר נועה היזלר רובין; מגדס להיפר-גדס - מחשבות ותכנון בלוק מגורים צפוף בתל אביב – אדריכל שחר לולב, אדריכל עודד רוזנקיאר. גלריית זהזהזה, יום שישי, 20.5.2011 החל מ- 15:00, הכניסה חופשית.
  • כנס העיצוב של סמינר הקיבוצים ידון בסוגיות על מקומו של הפרט בתוך הרבים ועל השתקפות הרעיון בעיצוב. יום חמישי ה- 26.5.11.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך