העלאת גיל פרישה לנשים, לא כך

ישנן נשים שהעלאת גיל הפרישה היא עבורן גזירה אכזרית. אסור להפקיר אותן ויש למצוא להן מתווה שיספק להן פתרון אמיתי וכולל, שלא ישליך אותן לצד הדרך

השבוע שר האוצר כחלון אמור לפרסם את עמדתו בנוגע למסקנות הוועדה הציבורית לבחינת גיל הפרישה לנשים, ועדה שהמליצה להעלות בשנתיים את גיל הפרישה, מ-62 ל-64, ובכך "להזניק" את הדיונים סביב הנושא במהלך החודשים הקרובים בכנסת.

חשוב להבהיר כבר בהתחלה: אני לא שוללת את העלאת גיל הפרישה לנשים. אבל העלאה כזו יכולה להתרחש רק בהדרגה, בזהירות, לצד מתן פתרונות לנשים מובטלות שנפלטו משוק העבודה בשנות ה-50 לחייהן ולא יצליחו להשתלב בו מחדש. לנשים שעובדות שנים ארוכות במקצועות שוחקים. לנשים שלא יכולות לחכות אפילו עוד שנה אחת לקצבת הזיקנה.

יש נשים שרוצות ויכולות לעבוד עד גיל מאוחר ויש נשים שלא (צילום: שאטרסטוק)

המציאות השתנתה מאז שגיל הפרישה הועלה בפעם האחרונה ב-2004, ותוחלת החיים רק עולה בעצמה, אבל אל לנו לשכוח שמעמדן של נשים בשוק התעסוקה בישראל לא משתפר. ילדות ונערות עדיין מוסללות למקצועות ״נשיים״ ומתגמלים פחות, אנחנו עדיין מרוויחות 33% פחות מגברים באותם תפקידים, עדיין לא מיוצגות בדירקטוריונים באופן ראוי, עדיין מפוטרות במהלך ההיריון, ועדיין, לצערי, חלקנו לא מחשיבות את סביבת העבודה כמקום בטוח.

כשחברותיי, חברות הכנסת שלי יחימוביץ׳ ואורלי לוי-אבקסיס, ואני מתנגדות להעלאת גיל הפרישה, אנחנו עושות את זה בשם הפגיעה בנשים המוחלשות והעניות ביותר. האוצר מצידו, רוצה להעלות את גיל הפרישה לנשים כדי לשלשל עוד כסף לביטוח הלאומי וכדי להקטין את הגירעון האקטוארי. הם מדברים בלשון אקטוארית, במאקרו, כאילו זה מעין תרגיל מתמטי עם טבלאות אקסל. הם שוכחים שמאחורי כל אלה יש נשים, ושהרבה מאוד מהן יכולות ליפול בדרך.

ושלא יאיימו עלינו עם מינוסים גרנדיוזיים למשק. הרי בפועל, גיל הפרישה הוא החלטה אישית של כל עובדת, וכבר היום כל מי שמעוניינת, יכולה להמשיך לעבוד עד גיל 67 לפחות. אז מה באמת מדגדג לאוצר? להעלות את גיל הזכאות לקצבת זקנה תלוית הכנסה. בעברית: נשים שלא עובדות יוכלו לקבל את הקצבה רק מגיל 64, במקום מגיל 62. וזה אומר שכל עוד שוק העבודה נשאר במצבו הנוכחי, לא מותאם לקלוט מחדש נשים מובטלות בשנות ה-60 לחייהן, הן מושלכות לבור של עוני עמוק.

נשים מובטלות בגיל מתקדם נופלות לעוני עמוק (צילום: שאטרסטוק)

באוצר מבקשים לקבוע שוויון פורמלי במקום שבו אין שוויון. זה לא יתקן שום דבר, רק יעמיק את הפערים הקיימים ויחמיר את מצבן הכלכלי של נשים ואת מעמדן בשוק העבודה. שוויון מגדרי הוא עבודה קשה יותר ומורכבת יותר מהעלאה עיוורת של גיל הפרישה.

יש לנו שר אוצר חברתי, ואני משוכנעת שכחלון מבין את מהות הדאגה שלנו. אין לי ספק שהוא ידחה את מסקנות הוועדה הציבורית לבחינת גיל הפרישה לנשים. אני מכירה את כחלון, והוא לא ייתן יד להגברת העוני והסבל בקרב החוליות החלשות ביותר בחברה. הוא יודע שהפתרונות המוצעים במסקנות הוועדה מסתמכים במידה רבה מדי על רצונם הטוב של גורמים חיצוניים כמו קרנות ועמותות, ושהם דלים וחלקיים במקרה הטוב, ומרעים ומתאכזרים במקרה הרע. נשארו חורים גדולים מדי, חורים שדרכם יפלו נשים עניות ומבוגרות.

מדי שבוע אני מקבלת פניות מנשים שמבחינתן העלאת גיל הפרישה היא גזירה אכזרית. אנחנו לא נאפשר את הפקרתן ונמשיך להיאבק עד שימצא להן מתווה אמיתי, כולל, שלא ישליך אותן לצד הדרך.

.

זהבה גלאון. צילום: ינאי יחיאל.

מוזמנות ומוזמנים לעקוב אחר דף האקטואליה של סלונה בפייסבוק, סלונה NOW

קאבר סלונה NOW