חוגגות עצמאות?

מדינת ישראל מקבלת תרומות, אבל עדיין מצליחה לשמור על עצמאות כלכלית. המצב אצל האנשים בישראל, ובעיקר הנשים, אחר לגמרי

08/05/2011
אלה אלקלעי קבלו עדכונים מאלה
  • RSS
» לכמה נשים אין עצמאות כלכלית? צילום: Thinkstock

כל שנה מדינת ישראל מקבלת תרומות בהיקף של עשרה מיליארד ש״ח מיהדות התפוצות (שמיד ורודיך, 2009). צריך לשאול- האם העובדה שאנו מקבלים תמיכה כלכלית פוגמת בעצמאותנו? בהינתן שתקציב המדינה מסתכם ב- 348 מיליארד ש״ח ועשרה מיליארד ₪, על אף היותם סכום מכובד, מהווים שיעור שולי בלבד מהסכום הנ"ל. הווה אומר, כנראה שאנחנו יכולים להסתדר בלעדיו ולכן הוא לא באמת פוגם בעצמאותינו. יחד עם זאת, כדאי לחשוב על העובדה שלא כל האזרחים (ובעיקר לא כל האזרחיות) של מדינת ישראל הן עצמאים.

30 דקות מהבית שלי חיות אלפי נשים נטולות רכוש. הן עוברות מבית אביהן לבית בעליהן ויכולות לעבור את כל ימי חייהן בלי יום אחד של עצמאות כלכלית. איכשהו, אני לא מניחה ששכנותי מדרום וממזרח - בין אם הן בדואיות מלקיה ובין אם הן תושבות חרדיות של רמת בית-שמש - חושבות כמו ג׳ניס ג׳ופלין ש - "Freedom is just another word for nothing left to lose". קרי שרק כשאין לך כלום- אזי גם אין לך מה להפסיד. בכל זאת, אם הן צריכות לקנות משהו – החל מארטיק לילד וכלה בבגד חדש או סיר למטבח וכו' הן צריכות לבקש, כי אין להן כסף משלהן.

.

מבחירה ולא מכורח

אחרי נישואיה, סבתא שלי לא עבדה ובכל זאת היא התעקשה כל חייה לשמור על חשבון בנק משלה. היה כסף שלו- של סבי, כסף שלה- של סבתי וכסף משותף לניהול משק הבית.
אני לא שם. אולי כי אני עובדת, מרוויחה משכורת ולא מרגישה צורך לסמן טריטוריה ברורה בכדי להרגיש שיש לי עצמאות כלכלית, ואולי כי אני עצלנית מכדי לנהל יותר ממערך הנהלת חשבונות אחד. אבל אני בהחלט יכולה להבין את סבתי. את הצורך להחזיק סממן פיננסי ברור לכך שהיא עצמאית ושהיא נמצאת במערכת היחסים בה היא נמצאת מבחירה ולא מכורח. אפשר לטעון שיש עצמאות גם ללא רכוש, נכסים וחופש כלכלי?

האמת היא שאף פעם לא חשבתי מה קורה במשפחות שבהן האישה היא המפרנסת היחידה. לדוגמא, במשפחות חרדיות בהן הבעל הוא תלמיד ישיבה. אני מניחה שעל אף שיש הכנסה במשפחות שכאלו, הרכוש שלהן הוא מועט. כך שאולי לשני בני הזוג אין עצמאות כלכלית אלא התלות והמחויבות היא לקהילה ולא באישה המפרנסת.

החדשות הטובות הן שעל אף שאנחנו, מדינת ישראל, ממשיכים גם ביום עצמאותנו ה – 63 לקבל תמיכה כלכלית חיצונית, הרי שישראל נהנית מעצמאות כלכלית מלאה. החדשות הרעות הן שיש לא מעט אנשים, בעיקר נשים, שעדיין לא שם. הן אולי חיות בתחושה של עצמאות אבל כדברי השיר של אתי אנקרי, "בלי כסף, לא שווים פרוטה".

ג'ניס ג'ופלין

[youtube OTHRg_iSWzM nolink]

ואתי אנקרי

[youtube x5FdI9AOn58 nolink]

לבלוג של אלה אלקלעי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך