כחול לבן מעוצב

בחיפושיה של אודית לורן בלקין אחרי המושג "עיצוב ישראלי" היא מצאה יותר שאלות מתשובות. מזל שהגיע שבוע העיצוב, להעלות את המוראל

02/05/2011
אודית לורן בלקין קבלו עדכונים מאודית
  • RSS
» אולי זה עיצוב ישראלי? צילום: Fly Design

עיצוב ישראלי. יש דבר כזה?

"מעוצב ומיוצר בישראל" הוא השם הרשמי של שלל האירועים שימשכו סביב יום העצמאות, בין ה- 5-15/5. האירועים, שיכללו תערוכות, כנסים וימי עיון, אמורים לשקף את ההישגים הבולטים של העיצוב הישראלי תוך דגש על הפרויקטים המובילים של השנה האחרונה. כל זה מציף בי את המחשבה שמעסיקה אותי מזה שנים לגבי העיצוב הישראלי. האם באמת קיים עיצוב ישראלי? כזה שניתן לשים עליו את האצבע? לזהות אותו ולאפיין אותו באפן מובהק? או שאולי מדויק יותר להגדיר את העיצוב המקומי כ"עיצוב בישראל"? לאן, למעשה, אנחנו שייכים? האם, לצורך הדיון בעיצוב ובדומה לכדורסל ואירוויזיון, אנחנו אירופאים? או- שאולי בכלל אנחנו צריכים לחשוב על גיאוגרפיה, תנאי מזג האוויר והמצב הפוליטי שללא ספק ממקמים אותנו בלב ליבו של המזרח התיכון?

עיצוב איטלקי, למשל, מאפשר לנו לזהות מיד אלמנטים של איכות, יוקרה, חוסר פשרות, דיוק, אלגנטיות וחומרים משובחים. שלא לדבר על כך שאיטליה קטפה לעצמה בצדק את תואר מובילת העיצוב והאופנה הבינלאומית. גם עיצוב סקנדינבי ניתן לזהות למרחוק בזכות הפשטות, החומרים הטבעיים, הפרקטיקה, הניקיון וסכמות הגוונים העדינים. לעיצוב המרוקאי, לעומת זה, יש מראה אוריינטלי חם ואותנטי שמאופיין בעבודת יד, בעושר של גוונים ובעומס של פרטים שנובע מרצון לשדר שפע והכנסת אורחים. אנחנו בארץ, עדיין מושפעים מערב רב של מרכיבים שבמודע או לא מתגבשים לכדי עיצוב. אז האם כשמסתכלים על שורת פריטים שעוצבו בישראל, ניתן לציין "תכונות אופי" עקביות כמו תכונות שבקלות ניתן להדביק לעיצובים מקומיים מעבר לים?

אין בית תומך

למרות שבשנים האחרונות מספר המעצבים הבוגרים הוא רב יחסית, מעצבים ישראלים לא זוכים לעדנה שלה הם זוכים באיטליה, למשל. רבים מהם לא יגיעו כלל לעסוק בעיצוב בפועל, ואם כן יעסקו בתחום- סביר להניח שימצאו את עצמם מעצבים אמצעי תצוגה לסופר מרקטים או מיני פריטים טכניים ופחות מעניינים. בישראל, למעצבים בוגרי בתי הספר לעיצוב, חסרות ההזדמנויות הקיימות במדינות אחרות; הן מבחינת יזמות ותעשייה מקומית, הן מבחינת ייצור והן מבחינת תגמול ראוי, שלא לדבר על טיפוח כולל של תחום העיצוב ברמה הממשלתית והמדינית או, רחמנא לצלן, על חינוך לעיצוב. מעצבים שבכל זאת יתעקשו לסלול את דרכם בתחום יצטרכו להילחם על מקומם, ולא פעם פגשתי מעצבים מקומיים (אפילו ידועי שם) שמתקיימים בקושי או שנאלצים לעסוק במיני עבודות נוספות במטרה להתקיים בכבוד ולו באפן בסיסי.

הבעיה, לפיה אין תעשייה של ייצור מוצרי צריכה בארץ ושהתעשייה הוותיקה גם היא עברה ברובה לייצור בחו"ל, משאירה את המעצב המקומי חסר אונים. מעצבים ישראלים שלא מוכנים לוותר על הצלחה והכרה ואולי אף לזכות בתהילה ובשם בינלאומי, מוצאים את עצמם בארצות אירופה (רון ארד, אריק לוי, יעל מר ושי אלקלעי ואחרים) או בארה"ב (כדוגמת דרור בן שטרית שהצליח להגיע לרשת "טארגט" ורון גלעד). מעטים ביותר הם המעצבים המקומיים שמצליחים לעשות זאת מכאן. בהם ניתן למנות למשל את פרופ' יעקב קאופמן – מעצב תעשייתי, את פרופ' עזרי טרזי – מעצב תעשייתי, את אילה צרפתי – מעצבת גופי תאורה וריהוט ואולי כמה בודדים נוספים. רבים מאלו שבכל זאת מנסים את מזלם כאן מוצאים את עצמם עוסקים באלתור, במחזור מהמוכן ובעשייה של יש מאין. רובם יתרצו את זה בהומור ובדחייה של קונבנציות אסתטיות מקובלות, כשלמעשה כולנו יודעים שדברים מתחילים ומסתיימים בהעדר הזדמנויות ומשקיעים, ומכאן- מהעדר משאבים.

שבוע העיצוב הישראלי מראה אחרת

ולמרות כל הפתיחה הפסימית הזאת, מסתבר שיש עיצוב בישראל, ושיש מי שחשוב לו מספיק לקיים אירוע שנתי שיציין את העובדה הזו. בשבוע עמוס האירועים הזה יהיה שווה לבקר בתערוכת "עוצב בישראל 4" במוזיאון העיצוב חולון, שתחשוף את הישגי העיצוב הישראלי בשנה האחרונה;

תערוכת "מעצבי העתיד 4" שתחשוף את פרויקטי הגמר הנבחרים של בתי הספר לעיצוב;

תערוכת "אקספו כחול לבן - מעוצב ומיוצר בישראל" שתחשוף את המתרחש בתחומי העיצוב השונים של התעשייה המקומית (במתחם המדיטק בחולון);

תערוכה משותפת למותג האופנה המקומי "פראו בלאו" בהשראת המעצב הגראפי גארי בייסמן (גלריית בית מאירוב בחולון).

תערוכת "תמונות פרופיל" של טל שפיגל- מעצב גראפי שבמהלך שלמה שלמה שינה מדי יום את תמונת פרופיל הפייסבוק שלו (גלריית התיאטרון, חולון).

תערוכת "תפרים בנחושת" של נתי אמוילס שמציגה פריטי לבוש עשויים נחושת (גלריית חנקין בחולון);

תערוכת "כרזות סטודנטים כחול לבן" שמהותה תחרות בין המחלקות לתקשורת חזותית על עיצוב כרזות בנושא (מתחם המדיטק ושדרות דב הוז, חולון), תערוכת "ספר ישראלי" שבה 40 ספרים וקטלוגים אמנותיים של מיטב המעצבים הישראלים בתחום (גלריית החווה, חולון).

ועוד יתקיימו במסגרת שבוע העיצוב שלושה ימי עיון בנושאים: עיצוב כמנוף כלכלי, חשיפת מעצבים מקומיים מובילים ומדיה אינטראקטיבית, ושני מפגשי שישי עיצוב, בהם תהיה הרצאה של דרור בן שטרית והרצאה בנושא עיצוב ספרים בישראל.

.

אז מה למדנו? שהדרך עוד ארוכה וקשה. שצריך לעשות מהלכים שמתחילים מלמעלה. שיש בוגרים ויש כישרונות אבל חסרה קרקע מספקת לביטוי. ושכדאי לכולנו לנצל את שבוע העיצוב, לגשת ,להתבונן, לפתוח את העיניים, לעשות חושבים ולהגיע, אולי, למסקנות חיוביות יותר.

נ.ב.

רגע לפני שליחת האייטם למערכת הגיעו אלי קומוניקט וצילומים של מוצר חדש ומשעשע. אסף הררי מסטודיו "פיסת היסטוריה" החליט שגם לעמישראל מגיע לשחק עם בובות פעולה למבוגרים, להן החליט לקרוא "דמויות הפעולה של ציון". כדמות ראשונה החליט הררי להוציא את הרצל בתנוחה המפורסמת, אליו יצטרפו בהמשך בן גוריון, גולדה מאיר ומשה דיין. אולי בעצם זה עיצוב ישראלי?!

לפרטים על אירועי שבוע העיצוב
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה