עיצוב המטבח - חלק ב'

אז איך בתכלס מעצבים את החדר הכי מאוכלס ומאובזר בבית? אורית חן מסבירה, מפורמייקה ועד לעץ מלא

28/04/2011
אורית חן קבלו עדכונים מאורית
  • RSS
» צילום: Getty Images

כשאנו באים ומחליטים מי יבנה את המטבח שלנו, עלינו, דבר ראשון, לעמוד על כמה קריטריונים לגביו: באילו חומרים הוא משתמש כחמרי גלם, ומה יש לו להציע כאלטרנטיבה במצב שברירת המחדל שלו לא מוצאת חן בעינינו.

הבסיס

גוף המטבח (הארגזים המרכיבים את הארונות) חייב להיות בנוי מסנדוויץ. הסנדוויץ בנוי מהרבה שכבות של דיקט המודבקות שתי וערב והוא חומר איכותי ועמיד. ישנם בשוק כמה סוגים, האיכותיים ביותר הם הליבנה והסנדוויץ האדום, אחריהם ה"טווין", ואחריהם הבהירים יותר.

שנית, הפרט החשוב ביותר הוא הפרזול. חשוב להקפיד על כך שכל מסילות המגירות יהיו בעלות שליפה מלאה (ז"א שכל המגירה תצא החוצה בשעה שפותחים אותה ולא רק חלק ממנה) שהסגירה של המגירה תהיה איטית ושקטה עם בולם ושדפנות המגירות יהיו ממתכת. ישנם כמה סוגים עיקריים של פרזול למגירות: "בלום" ו"גראס" האוסטריים, ו"הטיש" הגרמני. שלושתם באיכות דומה מאוד ובסופו של דבר עושים את אותה העבודה, ומחיריהם לא שונים בהרבה. חשוב לדעת כי יש מגירות המותאמות למשקלים ולגדלים שונים: 30 ק"ג, 40 ק"ג, 50 ק"ג ואף יותר, ולא לוותר על ייעוץ בנושא זה עם הנגר או המעצב.

חשוב להקפיד בקלאפות (הארונות העליונים), שלא יתנו לכם בוכנות כי אלו מתקלקלות מהר מאוד, אלא קפיץ עמיד. הקפיץ ישאיר את הדלת במקום בו עזבתם אותה ולא יקפיץ אותה למעלה, וכן אורך חייו הנו ארוך מאוד.

בסך הכול רובן המכריע של חברות המטבחים ושל הנגריות העובדות באיכות סבירה ומעלה משתמשות בחומרים הנ"ל.

פורמייקה או פולימר?

וכעת לממתק: החזיתות.

יש מגוון גדול מאוד של חומרי גמר. החומר הפרקטי מכולם הוא כמובן הפורמייקה, וכמעט בכל המקומות זהו גם החומר הזול ביותר. לא להיבהל: היום ישנן פורמייקות איכותיות מאוד, יפהפיות ואף מעוצבות בעיצובים מודרניים להפליא. יש פורמייקות מבריקות ויש שלא, יש חלקות ויש מודפסות, יש כאלו עם מתכות בתוכן (ואלו כמובן יותר יקרות) ויש בעלות מרקם הדומה לעץ, אשר בעין בלתי מזוינת אפילו לא ניתן להבדיל ביניהן ובין הדבר האמיתי. הכי חשוב ופרקטי: זהו חומר שלא נכנע לעינוייהם של ילדים קטנים ושניתן לנקותו בקלות רבה מאוד ללא שימוש בחומרים מיוחדים. ולמי שחסיד של המראה המודרני והנקי – הפורמייקה היא חומר אידיאלי.

אחרי הפורמייקה יש את הפולימרים למיניהם. גם הם עשויים מסוג של פלסטיק גמיש, חזק ואיכותי, וגם הם עמידים בפני ילדים ולא דורשים תחזוקה מיוחדת. יש פולימר מט ויש מבריק, הנקרא "היי גלוס" או "אולטרה גלוס". האחרון כ"כ מבריק, עד כי לעיתים חושבים שמדובר בזכוכית. יש לו מגוון צבעים קטן יותר מהפורמייקה, אם כי ברוב הפעמים ניתן לקלוע לטעמם של הרוכשים. בעיני זהו חומר מיוחד ושיקי שמעניק למטבח מראה יפה ועשיר ביותר, או כמו שאומרים באמריקה, נותן לו "גלאם". הפולימרים למיניהם מעט יותר יקרים מהפורמייקות, אולם ניתן ברוב המקרים לעצב איתם מטבחים לא יקרים.

אחרי אלו באים המטבחים הצבועים בשלייף-לאק, או כפי שאנו מכירים, "צבע בתנור". הדלת לא באמת נכנסת לתנור. זוהי חזית העשויה מחומר דחוס הנקרא אם.די.אף. ומקבלת שכבות צבע המגנות עליה. לחומר זה יש יתרונות עיצובים רבים: ניתן "לחפור" את הידית בדלת עצמה ולא להשתמש בידית חיצונית, וכך לקבל מראה נקי מאוד, וכן ניתן לבחור כל אחד מאלפי הגוונים הקיימים בשוק ולצבוע בו את חזיתות המטבח. הצבע יכול לקבל דרגות שונות של ברק לפי רצון בעלי הבית, מ"מט" ועד 100% ברק. יצוין כאן, שמעל 50% ברק המחיר עולה בדרך כלל. בשל התהליכים שעוברות החזיתות, מטבח צבוע הוא יקר יותר מהחומרים שהוזכרו מקודם. בעיני זהו מטבח יפהפה, מאחר שהחומר הנ"ל יכול לקבל צורות שונות. מה שכן חשוב לדעת, זה שהוא לא מומלץ בבית עם ילדים שובבים כי הוא יכול לקבל "דפיקות" די בקלות, וחבל. ניתן לקבל עם מטבח צבוע גם מראה של מטבחים קלאסיים או כפריים, או מעט "עתיקים" בסגנונם.

ולבסוף – חזיתות מעץ מלא או מפורניר, שהוא למעשה "דף" של עץ המודבק לאם.די.אף. ומקבל כמה שכבות של לקה כדי להגן עליו. גם פה יש רגישות מסוימת של החומר, וזהו גם הגימור היקר ביותר למטבח, שכן חומר הגלם הוא הכי יקר. מצד שני -  אין כמו עץ. זהו חומר חי ונושם, ולמי שלא אכפת שיש לו כמה פגמים שהזמן גרם (וכמובן שגם הילדים עזרו), אז זהו חומר מושלם. עם עץ הכרחי מאוד לנקות רק עם חומרים המתאימים במיוחד לעץ, ולא עם סקוטש-ברייט ולא עם חומרים אגרסיביים. זהו המטבח הכי "היי מיינטננס", אבל לדעתי שווה כל אגורה, ובגלל הנשמה שבו. ניתן לעצב מעץ קשת נרחבת של סגנונות, החל מהמודרני הנקי ועד הכפרי. ניתן לגוון את העץ בגוונים שונים, מבהיר מאוד ומולבן ועד כהה מאוד, לפי טעמכם.

בשבוע הבא – משטחי עבודה וחיפויי קיר.

אורית חן היא מעצבת פנים. [email protected]
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה