למה חובה להחליף סדינים פעם בשבוע

כולנו נושאים אותן על גופינו ולרוב הן אינן מורגשות או מזיקות כלל. אבל אז הן מגיעות למיטה הנעימה והחמימה שמשמשת להם משטח נהדר לגדול להתרבות ולהתפתח. הלחות, הנוזלים, החום והלכלוך שנכנס בין המצעים-גן עדן לפטריות ובקטריות

27/12/2016
שירי אוסטרובסקי קבלו עדכונים משירי
  • RSS

מתעצלים להחליף סדינים כל שבוע? אחרי שתקראו את הכתבה הבאה אין מצב שתוותרו על הכביסה השבועית. אם נעשה חישוב ממוצע, נגלה שאנחנו מעבירים את הזמן במיטה שלנו כ-49 שעות שבועיות. נח ונעים? בטוח. היגייני? לא כל כך בטוח. למרות שרוב האנשים יעדיפו להיכנס למיטה נקייה ומוצעת, המטלה של החלפת סדינים באופן קבוע וכביסה שבועית היא אחת המטלות הפחות אהובות כמעט על כולם.

ד"ר ליסה אקרלי, רופאה מומחית בתחום ההיגיינה, ערכה לא מעט מחקרים בנושא וכולם מראים את אותה תוצאה - כאשר אנו מתעצלים להחליף את סדיני המיטה אנחנו מסתכנים בוירוסים וזיהומים שיכולים אף להיות חמורים ביותר.

"תחשבו רגע, על כל הדברים שאתם אוהבים לעשות בזמן שאתם במיטה",  אומרת ד"ר אקרלי. "מלבד שינה אנחנו אוכלים במיטה, שותים בה קפה, עובדים עם המחשב הנייד, ואפילו מאפשרים לחיית המחמד שלהו לרבוץ לידינו או מתחת לשמיכה איתנו". מעבר לכך, מוסיפה ד"ר אקרלי, "לפעמים אנחנו נכנסים למיטה עייפים עם הבגדים שלבשנו כל היום ובלי להתקלח. בקיצור- אנחנו מלוכלכים ומלכלכים את המיטה שלנו".

הנה כמה דברים חשובים ביותר שגילתה ד"ר אקרלי במחקרים שלה, שיבטיחו את העובדה שתחליפו ותכבסו את הסדינים שלכם מעכשיו לפחות פעמיים בשבוע:

בחורה בחדר מיטות

פטריות ובקטריה

כולנו נושאים אותן על גופינו ולרוב הן אינן מורגשות או מזיקות כלל. אבל אז הן מגיעות למיטה הנעימה והחמימה שמשמשת להם משטח נהדר לגדול להתרבות ולהתפתח. הלחות, הנוזלים, החום והלכלוך שנכנס בין המצעים-גן עדן לפטריות ובקטריות.

בקטריות "רגילות" שנמצאות אצל אדם בריא יכולות להתרבות ולהפוך לבקטריות שתגרומנה להתפתחות זיהומים ופצעים. בנוסף, פטריות מסוימות כמו אלה שבין אצבעות הרגליים הן מדבקות במיוחד כך שמספיק שלבן הזוג שלכם או למישהו שישן במיטתכם יש או היה ולא החלפתם סדין ואתם עלולים להידבק.

במידה ולא החלפתם גרביים, ניקיתם נעליים או כפכפים אתם בקלות יכולים להידבק ולהעביר את הפטריה לתוך המצעים שם היא תחגוג עם שאר חברותיה הפטריות. במידה ונדבקתם חשוב ביותר להרתיח את הסדינים וגם את מגבות וכל דבר שבא במגע עם הפטריה וכמובן לקבל טיפול בהתאם. זיהום נפוץ נוסף הוא בקטריה שמופיע בין קפלי העור ומחמירה במצב של לחות שזהו המצב הרווח במיטה. סיבה נוספת לכבס את הסדינים בהרתחה.

מחלות

כאשר אנחנו חולים או לא מרגישים טוב, אפילו אם מדובר רק בצינון קל שעובר במהרה, אנחנו נעדיף לבלות במיטה ולנוח בה עד שנחלים. אבל האם אתם מחליפים מיד לאחר מכן סדינים? והאם בן הזוג שלכם ישן איתכם כאשר אתם חולים? חיידקים ווירוסים כמו דלקות עיניים צינון וכדומה עוברים בקלות בין אחד לשני בעיקר אם לא החלפתם את ציפית השמיכה או ישנתם זה ליד זו גם אם לא מחובקים.

אבק

כן כן, גם למיטה קרדית האבק מגיעה ויכולה לגרום לגירושים ותופעות אלרגיות במידה והחדר בכלל והסדינים בפרט לא נקיים.

אז מה עושים? שומרים על מיטה נקייה!

1. תדאגו לחדר נקי מבחינת אבק כולל שטיפה קבוע של החדר. הגנו על המזרונים מפני חדירה של אבק על ידי מגני מזרון שגם קל להסיר לשטוף לייבש ולהחזיר.

2. החליפו את הסדינים לפחות פעם בשבוע – הקלו על עצמיכם והחליטו על יום קבוע. במידה וחולים דאגו להחליף את הסדינים מיד אחרי שמחלימים.

3. כבסו את הסדינים בהרתחה- מינימום 60 מעלות צלזיוס בכל כביסה.

4. הימנעו מכניסה למיטה עם בגדים שלבשתם כל היום והשתדלו להתקלח לפני שאתם הולכים לישון.

5. החליפו פיג'מה פעמיים בשבוע.

6. הימנעו מאכילה ושתייה במיטה ורצוי גם להשאיר את כל המכשירים האלקטרוניים לסלון מטבח ומשרד אם אפשר.

7. השתדלו לא לאפשר לחיות המחמד שלכם להיכנס איתכם מתחת למצעים. אם בכל זאת אתם מאפשרים להם לישון אתכם על המיטה- שימו להם שמיכה מיוחדת משלהם על השמיכה שלכם וכבסו גם אותה פעם בשבוע.

 תינוקות ופעוטות ממש כמו מבוגרים - גם להם חשובה מיטה נקייה ופיג'מה חדשה. והסיבות די זהות לשל המבוגרים, ואף יותר. מערכת החיסונית של תינוקות מאוד רגישה ומושפעת מאוד מהסביבה, במיוחד מאזור המיטה והחדר. תינוקות בארבעת החודשים הראשונים לחייהם נמצאים לרוב במצב שכיבה, הקפידו על סדינים נקיים, החליפו שמיכות וכבסו אותן, גם בגדים החליפו פעמיים ביום לפחות. שימרו על ניקיון העגלה והסלקל ודאגו לאוורר את החדר ולנקות אותו. שנת תינוקות היא נושא חשוב, אחד הפרמטרים לשינה טובה הוא סביבה נקייה ונעימה לשינה.

** הכותבת היא שירי אוסטרובסקי, יועצת שינה לתינוקות ופעוטות http://shiri-sleep.co.il/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך