האדונית והרוכל הקטן

מחר יתקיים במרכזי "דיאדה" שוק יד שנייה שילדים מוכרים בו, במטרה לגרום להם להפנים איך להתמודד עם כסף

14/04/2011
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» ללמד אותם להתנהל עם כסף. צילום: Thinkstock

"אחד מהזיכרונות הרבים הטובים שיש לי כאמא לשלושה ילדים קטנים", מספרת רננה צימבליסטה, מנחת קבוצות הורים ברשת דיאדה, "התרחש בעוד אחד מאותם ימים חמים וארוכים של החופש הגדול, שבהם אין לאן לברוח מהחום ומהלחות. הקטנים רק חיפשו מה עוד אפשר לעשות ופתאום מתוך ה'שעמום' של סתם להיות בבית", היא נזכרת, "צץ אצל אחד מהם הרעיון לקיים שוק צעצועים ברחבת הגינה השכונתית. הצטרפתי אליהם בדרכם 'להרוויח כסף', כדבריהם, ונהניתי לראות עד כמה הם מתלהבים. הם סיימו למכור את רוב הצעצועים אחרי שעתיים וכמעט שעה נוספת עברה עד שהם הצליחו להחליט במכולת מה כל אחד רוצה, וגם יכול, לקנות בכסף שהם הרוויחו. המשפט שהכי נחרט אצלי בראש מאותו היום היה: 'אמא, את יודעת שאפשר לקנות שני קרטיבים במחיר של ארטיק שוקו-וניל?'. הרגשתי שהפעם לא סתם עשיתי 'וי' על עוד יום של חופש שעבר, אלא גם תרמתי לחינוך שלהם וחידדתי את המודעות שלהם למושגים כמו כסף, מכירות, משא ומתן, שווי כספי ועוד".

ביום שישי, ה-15.4.11, בין השעות 10:00-13:00, יתקיים יריד מוצרי יד שנייה – "משומשוק" במרכזי דיאדה ברעננה, בתל אביב (בית חנה) ובמודיעין, על בסיס אותה חוויה נוסטלגית של צימבליסטה. צימבליסטה יודעת שרוב ההורים היום מתקשים להעביר לילדים מסרים של צרכנות נבונה ועקרונות כלכליים חשובים. "אנחנו דור של הורים שגדל במציאות מאד מתעתעת", היא מסכימה, "מכל עבר מנסים לפתות אותנו ואת הילדים להגשים את החלומות שלנו בעזרת כסף שעדיין אין לנו. אנחנו חיים באווירה תרבותית שמשדרת לנו: למה לחכות. קנו עוד היום ושלמו מתי שאפשר. וזה מבלבל אותנו, ואת הילדים שרואים בנו מודל ומתמרדים בכל פעם כשהם לא מקבלים את מה שהם רוצים כאן ועכשיו".

אתן מעבירות להם את המסר

אז מה עושים? צימבליסטה מביאה כאן צרור עצות שהיא מקווה שיוכלו לעזור להורים להעביר לילד את המסר שהוא צריך להעריך את מה שיש לו, במקום להסתכל כל הזמן על חצי הכוס הריקה:

לאפשר לילדים בכל גיל -  פעוטות כמו ילדים בוגרים יותר - ליהנות ממה שיש בבית. הסביבה הרגילה שלהם מספקת שפע גירויים ללמידה, למחקר ולמשחק – אלה יכולים להיות סירים, כפות, כלי פלסטיק, גלילי קרטון, מכשירי פקס ומקלדות מקולקלות, שמאפשרות לילד לחקור את סביבתו בהנאה. חשוב, כמובן, להקפיד על הפן הבטיחותי.

לעזור לפעוטות ולילדים לעשות מיון משחקים ובגדים שלא צריך יותר, וביחד ללכת ולהעניק אותם לילדים של חברים, בני דודים או למיכלי איסוף לצדקה. במקביל, להרגיל את הילדים בבית להסכים גם לקבל מאחרים דברים משומשים ולהרגיל אותם למחזר. לא לחשוש שהילד לא יהיה מרוצה, אלא ההיפך, הוא יכול להיות שותף פעיל במחזור-תיקון-שיפוץ של הפריט.

לעזור לילדים להנהיג שוק משומשים שכונתי ולהתנסות יחד איתם בקנייה ובמכירה, ובהחלטה מה לעשות עם הכסף שהם הרוויחו. חשוב להעביר להם את המסר עד כמה לא פשוט להרוויח את השקל הראשון.

להבהיר לילד את משמעותו של המושג "חיסכון" ולעזור לו להתאפק ולצבור מספיק כסף לחפץ או משחק גדול שהוא רוצה- או על ידי איסוף כסף ממתנות ודמי חגים, או על ידי צבירה של סכומים קטנים שההורה מעניק כבונוס על היכולת של הילד לחסוך לטווח ארוך.

באירועי יומולדת ליצור בתוך המשפחה שותפות בין הורים, סבים וסבתות לאיסוף סכום גדול למתנה אחת שתהיה יותר משמעותית ושהילד מעוניין בה, כמו אופניים, פלאפון, אייפוד או משחק מחשב, כדי ליצור משמעות לקנייה, ולא להפוך את יום ההולדת לחוויה של הצפה בגירויים קצרי טווח.

לבסוף ולא פחות חשוב, להרגיל את עצמנו להגיד בקול רם וברור "לא", ו"נחכה עד ש..."  בנוגע לקניות שלנו בבית, ולשתף את הילדים במחשבה ובעיסוק שלנו סביב ה"לא" וה"כן" הכלכליים בחיינו.

.

יריד מוצרי יד שנייה, "משומשוק": ביום שישי, ה-15.4.11 במרכזי דיאדה בין השעות 10:00-13:00.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה