לתת בשביל לתת

אז החלטתן לתרום, והחלטתן לקנות מתנות לחג שלא יתנגשו עם הערכים שלכן. ועכשיו: איך אפשר לקנות לאוהבים שלנו מתנות שקנייתן תתרום ישירות לקהילה?

13/04/2011
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» מתנות שמחזירות לקהילה. צילום: Thinkstock

אם אפשר היה לתת לחג פסח שם חלופי זה בטח היה משהו בסגנון "חג הקניות". סקר שערך החודש מכון "טלסקר TNS" עבור רשת ניו-פארם, מכשיר לחלוטין את השם האפשרי החדש הזה. מהנתונים שלו עולה, למשל, כי 77% מהמסובים סביב שולחן החג השנה יקנו מתנות חג לאהוביהם, ושהישראלי הממוצע ישקיע כ-122 שקלים עבור כל מתנת חג – סכום מכובד. עוד מסתבר, שהקהל העיקרי עבורו קונים מתנות הוא המשפחה הקרובה - הורים, בני זוג וילדים. אך באופן מפתיע, 20% מאיתנו קונים מתנה מיוחדת גם לאדם שהכי הכי יקר להם, כלומר, לעצמם. נתון מפתיע (ומעט אבסורדי) נוסף מראה כי אלו שמשקיעים יותר במתנות הם לאו דווקא בעלי הכנסה גבוהה אלא בעלי ההכנסה נמוכה, ועוד עולה מהסקר, כי ככל שהגיל עולה כך גם שווי המתנה עולה.

אהבתי במיוחד את הפוסט "לקנות ולהשפיע" של  ארנה קזין שמדבר על איך לקנות מתנה לחג מתוך מודעות ורצון להשפיע לטובה על הסביבה המסחרית שלנו, ואני רוצה להוסיף עוד אופציה שפויה למתנות  – לא עוד בשמים או זר פרחים יוקרתי שיבול בסופו של דבר, אלא מוצרים בעלי משמעות קהילתית או חברתית, כאלו שנעשו על ידי קהילות ייחודיות. המשמעות היא שבנוסף לרכישה, הכסף שלכם הולך לתרומה או מועבר לסיוע כלשהו, מה שאומר שבעצם קבלתם או נתתם (תלוי איך מסתכלים על זה) מתנה כפולה. הנה שלוש כתובות שכדאי להכיר בהקשר הזה:

עמותת מתן: ארגון ייחודי שמתווך בין כספי התרומות של הציבור לבין עשרות ארגונים ועמותות חברתיות. בנוסף לתיווך, הארגון מקל עליכם בקניית המתנה עצמה, ומציע קטלוג נרחב של פריטים המיוצרים במסגרות שיקום ותעסוקה לאנשים מיוחדים.

מדריך ערך מוסף: יוזמה חברתית משותפת של בנק המזרחי-טפחות ודפי זהב. שתי החברות הקימו את האתר במטרה לרכז במקום אחד את כל המידע על עמותות וארגונים המעניקים כישורי חיים לאוכלוסיות מיוחדות באמצעות ייצור מוצרים.

אתר גיידסטאר ישראל: מיזם אינטרנטי חדש שהושק לפני כמה חודשים על ידי משרד המשפטים, ביו היתר, מתוך מטרה לסייע לעמותות בארץ בעבודה מול תורמים ומתנדבים. דרך האתר ניתן ליצור קשר עם אלפי עמותות לצורך תרומה או לרכישת מוצרים ייחודיים.

בנוסף, הנה קישור לכתבה (אמנם די ישנה אך עדיין רלוונטית) ב-YNET, בה תוכלו למצוא שפע קישורים ורעיונות ליצירת קשר עם עמותות וגופים חברתיים שיכולים לספק מתנות עם משמעות אמיתית, שיחממו את הלב גם לאלה שמעניקים את המתנה וגם לאלה שמקבלים אותה.

- אם אתם מעוניינים לתרום לאגודות, הנה פוסט שמסביר מי מהן תעשה את השימוש הכי טוב בכסף שלכם.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה