במילאנו התנהג כישראלי

העיצוב הישראלי מקבל כבוד משמעותי בסלון החשוב לעיצוב במילאנו שנפתח ממש היום, בעבודות בנושא אנרגיה ירוקה ועתידנות. להביט ולהתגאות

13/04/2011
אודית לורן בלקין קבלו עדכונים מאודית
  • RSS
» מתוך שבוע העיצוב במילאנו. צילום: Getty Images

גילוי נאות קטן: לאורך השנים כתבתי על אדריכלות, עיצוב וסגנון חיים כמעט בכל פלטפורמה אפשרית. יצא לי לעבוד מול אינספור עורכים ועורכות מזנים שונים, ומול כל אחד מהם נאלצתי לפתח מערכת יחסים שתאפשר לשמור על עבודה תקינה בין הצדדים; הייתה את העורכת עם הפיצוצים המתמידים, העורכת המתקשרת במיילים בלבד והעורכת שלא הבינה דבר וחצי דבר בעיצוב. פעמים רבות, כשהצעתי נושאים לכתבות או לראיונות, נתקלתי בסירוב - ולא הבנתי את השיקולים ו/או את התמונה הכללית שמונעת ממני לכתוב על התגלית המדהימה, המעצב הנהדר או החידוש הבינלאומי שגיליתי.

ולמה אני מספרת לכם את כל זה? לאחרונה נודע לי שמדינת ישראל, וליתר דיוק האגף לקשרי תרבות ומדע במשרד החוץ, החליטו לממן ביתן עיצוב ישראלי שייצג אותנו נאמנה בסלון העיצוב הבינלאומי החשוב ביותר, שמתקיים מדי שנה במילאנו. שלושה עורכים אליהם פניתי חשבו שהנושא לא מספיק חשוב ושאין לכך מקום בעיתונות. אחת העורכות, היותר מוערכות בעיני, טרחה להסביר לי שרב המוצגים כבר נראו בלאו הכי בעיתונות, שאין לעובדה שהמעצבים מייצגים אותנו חשיבות מקומית, ובאפן כללי- שיהיה להם בהצלחה. למען הגילוי הנאות, אייטם קטן אכן פורסם בסופו של דבר במדור הקבוע שלי. גם הוא, לטעמי, היה קטן וקצר מדי.

שגרירי המדינה במילאנו

יריד העיצוב הבינלאומי במילאנו (Salone Internazionale del Mobile) שנפתח ממש היום, זו הפעם החמישים בדיוק, הוא החשוב מבין הירידים הקיימים. ביריד מתרכזים מיטב החברות המובילות, מיטב המעצבים ומיטב החידושים שיובילו את תחום העיצוב ויהפכו לטרנדים הבולטים בשנה הקרובה. אוצרי הביתן הישראלי, שזכה לשם Promisedesign 2011”", הם המעצב הישראלי שיושב באיטליה אלי רוזנברג ופרופ' Vanni Pasca. "ביריד של מילאנו האירוע גולש מהיריד המסחרי אל העיר, בה רובעים שלמים הופכים לזירות תצוגה של מאות מציגים. וכך הופכת העיר לקרנבל ספק מקצועי ספק תרבותי," כתב לי רוזנברג ממקום מושבו ברומא. "החשיבות של תערוכה ישראלית במילאנו היא לפחות כמו של השתתפות של אומנים ישראלים בביאנלה לאומנות או לארכיטקטורה, או של ספורטאים מצטיינים באולימפיאדה. ישראל, כמדינה צעירה, עדיין מחפשת הגדרה לזהות שלה בתחום העיצוב, הן מהזווית התרבותית והן מהזווית הכלכלית. ויחד עם זה לדעתי, מוסדות המדינה חייבים להתגייס להשתתפות קבועה בירידי עיצוב חשובים ביניהם כמובן היריד של מילאנו".

זה לא לגמרי סוד שסצנת העיצוב המקומית אינה נטולת אינטריגות, ולכן כדאי לכל מעצב להשתייך לקליקה של מי שנבחר לשמש כאוצר. אבל, היי- אחרי הכל, הדברים האלו קיימים גם בתחומים אחרים ולא נרחיב על זה את הדיון כרגע. יחד עם זה, טוען רוזנברג ש"הבחירה של המעצבים נעשתה באופן הכי דמוקרטי ופתוח שמגבלות הזמן אפשרו לנו. המטרה של התערוכה היא להציג צילום רנטגן של מצב העיצוב בישראל נכון ל-2011. כמובן שחיפשנו זוויות מקוריות של עבודות היכולות להגיד דבר מה מקורי או חדש ביחס למה שרואים בעולם".

קול הקמפוס

גם המחלקה לעיצוב תעשייתי ב"בצלאל" לתואר ראשון ושני זכתה להזמנה להציג במילאנו. הסטודנטים מציגים את תוצרי הפרויקט המשותף שערכו עם "נגב" - מיזם, בדגש על קידום עיצוב ירוק, שפועל זו השנה השנייה לעידוד פרויקטים העוסקים בפיתוח מוצרים וטכנולוגיות אקולוגיות לסביבת המגורים בפרט ולכדור הארץ בכלל. הפרויקטים של כארבעים סטודנטים, בוגרים ומוסמכים של "בצלאל", מוצגים לצד בתי ספר נבחרים ומעצבים צעירים מרחבי העולם בתערוכת Thinking Hands שבאזור Lambrate האוונגרדי.

גם תוכנית d-vision והתכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי ב"בצלאל" הוזמנו להשתתף בתערוכת "50+50" שבסלון הלוויין של מילאנו. מסתבר שגם כאן, קשרים לא מזיקים ואוצרת התערוכה הזמינה את פרופ' עזרי טרזי, המשמש כראש התכנית לעמוד בראש הקבוצה הישראלית. הקבוצה הינה אחת מתוך עשר קבוצות עיצוב מהעולם כולו שנתבקשו להציג קונספט עיצובי שמייצג את העתיד, ושיהיה רלוונטי גם בעוד יובל שנים. הסטודנטים שלd-vision  החליטו להציג את ה"אולטרה-גאמה" – מיצב שבנוי מחמישה גופי תאורה ענקיים שבראשם פנס תאורה שמשמש כמשדר. הפרויקט עובד על קרניים שעדיין אינן מוכרות לאנושות אבל יאפשרו בעתיד להשפיע על הלכי רוח, הטענה באנרגיות חיוביות וכדומה. כך, בעתיד ישמשו רופאים וטכנאים כמעצבים שרק הם בלבד יהיו בעלי הידע להפעלת המשדרים.

עוד מעצבים ישראלים ביריד של מילאנו הם חמישה כאלו שמיוצגים על ידי אדריכל גל גאון, בעל מותג משלו וגלריית העיצוב Talents Design. גאון, שמתמחה בפיתוח, הפקה ושיווק של סדרות עיצוב קטנות שמפותחות עם אדריכלים ומעצבים, בחר בחמישה מוצרים מובילים לשנת 2011 ואלו מוצגים בגלריה Rossana Orlandi שנחשבת לאחת מגלריות העיצוב החשובות בעולם.

הסטודנטים שלנו ידועים ככאלה שעומדים בשורה הראשונה יחד עם סטודנטים מבתי הספר לעיצוב המובילים בעולם. יחד עם זה, כל עוד הם נהנים ממטריית האקדמיה, מצבם טוב. אבל ברגע שהם יוצאים לחיים עצמאיים המצב שונה לחלוטין. זה אבל נושא לדיון אחר לחלוטין.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה