נשואה לגבר, רוצה אישה

התחתנת, ילדת ילדים, יש לך מחויבות לבית ולעבודה- אבל דווקא בשלב הזה בחיים את מגלה שאת בעצם נמשכת לנשים. את לא לבד- יש למי לפנות

12/04/2011
משפחה קבלו עדכונים ממשפחה
  • RSS
» צילום: Thinkstock photos

אחת- אחת, הן צועדות אל המקום שהלב שלהן מצא בו בית: קבוצת תמיכה לנשים לסביות הנשואות לגבר. למסתכל מהצד זה נראה עוד מפגש חברתי של נשים מלאות אמוציות, נשיקות וחיבוקים. אבל בין קירות החדר יושבות נשים בגילאים שונים, בעלות מקצועות שונים וממקומות שונים בארץ. רוב הזמן הן ככל הנשים – עושות ג'אגלינג בין בית, קריירה, ילדים, בעל. וכן. עוד דבר אחד יש להן להקפיץ באוויר בלי שייפול: הן גילו את משיכתן לנשים באמצע החיים. בידיהן כדור כבד שלא משנה איזו מיומנות רכשת באומנות הג'אגלינג- הוא בא ומפר את האיזון ויכול לגרום להן להתנודד כשיכורות ולא מיין.

נפגשות כדי לפרוק מהלב

אחת לשבועיים הן מתכנסות בת"א ומביאות איתן את התשוקות, הדחפים, הפחדים, הקשיים, הציוויים החברתיים, ההומופוביה הפנימית, הכמיהה לאהבה, החיים הכפולים, הכאב, הפחד להיות לבד, הקונפליקט האינסופי בין הבית שכבר בנית עם הבעל, שני הילדים והגינה לבין המקום אליו הלב מושך ומבקש לבוא. חלקן נמצאות במקום ראשוני שזה עתה גילה את המשיכה, חלקן עשו כברת דרך מסוימת ונמצאות בהליכי גירושין, חלקן כבר עברו את שלב הרבנות אבל כנראה שלהיות לסבית נשואה לא עובר במחי נייר. היו גם כאלו שבאו, הציצו והחליטו שהן עדיין לא בשלות להתעמת עם המציאות.

אלו שנמצאות בחדר מתעמתות בכל פגישה בשאלות של זהות מינית ומה תהיינה ההשלכות של נטיותיהן על חייהן במציאות היומיומית: פירוק משפחה, כן או לא. שאלות כלכליות, יציאה מן הארון והשפעתה על מערכות היחסים בתוך המשפחה ובקהילה, המחיר שייאלצו לשלם אם ילכו עם נטיות ליבן. את התשובות לשאלות הרות גורל אלו הנשים מחפשות בתוך הקבוצה באופן שהן לא יכולות לעשות בשום מקום אחר.

סטארט אפ חברתי

"ברגע שהבנתי עם מה אני מתמודדת ידעתי שאני זקוקה לעזרה", אומרת ניבה (שם בדוי), בת 46, נשואה ואם לשלושה ילדים. "חיפשתי מקום להיתמך בו, מקום שיוכל באמת להבין מהם הקשיים של אישה נשואה באמצע החיים ואם לילדים שגילתה את עצמה מחדש ואמורה עכשיו לפעול ולא יודעת מהיכן להתחיל, מקום שידע לדבר את השפה שלי. לאחר חיפוש של מקורות תמיכה מצאתי את הקבוצה, ואני זוכרת את הרגעים הראשונים שנראו לי מבעיתים. היום זה כבר משפחה. כאחת שזו עבורה השנה השנייה בקבוצה אני לא יכולה לתאר את חיי ללא התמיכה שאני מקבלת כאן. שאלות החיים איתן רובנו מתמודדות הן קריטיות ובעלות השלכות רבות על חיינו ועל חיי האהובים לנו. להיות לבד בתוך זה עם כל השדים, רגשות האשם, החיים הכפולים. זה כמעט בלתי אפשרי, אנחנו מבערות את החמץ כל השנה ולא רק בליל הסדר."

אירית אוטמזגין - נהר, מנחת קבוצות M.A  ומטפלת הוליסטית שהקימה את הקבוצה ומנחה אותה מספרת: "הקמתי את הקבוצה לפני שנה וחצי. כמי שצעדה בדרך הזו ידעתי כמה צורך יש בקבוצת תמיכה לנשים נשואות שמגלות בתוכן את המשיכה לנשים, ואיזה חלל קיים בתחום. עם זאת, לא ידעתי לצפות אם נשים יוכלו לצרוך את השירות שרציתי להציע, בגלל המורכבות המתלווה לנושא, הדיסקרטיות, הפחדים, המהומה הרגשית שמלווה את שלב החיים הזה.

"היום לאחר תקופת ה"השתפשפות" אני משוכנעת מאוד שקבוצת התמיכה לנשים לסביות נשואות לגבר היא סוג של "סטארט אפ" חברתי.  גם אם לא כל אישה נשואה שמתוודעת להעדפה מינית חדשה, תמצא את מקומה אצלנו, וגם אם יש נשים שיבחרו ללכת לבד או להיעזר בתמיכה פרטנית, עדיין הקבוצה היא מענה מוצלח מאוד לנועזות".

לגלות שיש עוד כמוך

"מעבר לאפשרות לערוך את הברור האישי בסביבה תומכת מקבלת ומאפשרת", אומרת אוטמזגין-נהר, "המפגש עם סביבת הדומות מאפשר לאישה מתלבטת לבנות עבור עצמה את קבוצת השייכות החדשה שכל כך נחוצה בשלבי המעבר מהגדרת זהות אחת לאחרת. חברות שיתמכו ברגעי הבדידות או כאלה שאפשר יהיה לצאת איתן בפעם הראשונה למסיבת נשים, או להתנחם אצלן על בליינד דייט כושל. הקבוצה, נוסף על היותה קבוצה תהליכית, שמאפשרת למשתתפות בה לפגוש הרבה מראות, נשים אחיות שנמצאות בשלבים שונים ודומים של התהליך, עושה למשתתפות גם סוג של הנחייה חברתית ומסייעת בהסתגלות החדשה, מלמדת את השפה החדשה ואת מערכת ההתנהגויות."

לאחר מפגש מרגש בחיק כל אותן נשים מרתקות, המונח "היפים והאמיצים" נראה כמו גרסא חיוורת לחבורה של נשים יפות ואמיצות שלוקחות את גורלן בידן ורק הן יודעות איזה כוח גדול דרוש להן לשם כך.

מיד לאחר חג הפסח תושק קבוצת תמיכה חדשה שתפעל בחיפה ותהווה מענה לנשים באזור הצפון לאור היענות הולכת וגוברת. להצטרפות לקבוצה ניתן לפנות לאירית אוטמזגין -נהר בטל' 052-4897153 ובמייל - [email protected]

במקביל פועל פורום באתר תפוז המעניק תמיכה ואפשרות לשתף בחוויות ולקרוא מניסיונן של אחרות.
>> קישור לפורום "לסביות (בארון) נשואות לגבר"

>>אתר תלתן- תמיכה וייעוץ לנשים לסביות נשואות לגבר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה