של מי הרחם הזה?

הקמפיין של אגודת "אפרת" נגד הפלות הוא דמגוגיה מאיימת שלוקחת מנשים את הזכות על גופן, למטרות פוליטיות-דתיות

06/04/2011
סמדר סלומון קבלו עדכונים מסמדר
  • RSS
» צילום: thinkstock photos

המונח "דואר זבל" - המתייחס לכל אותם פלאיירים למרכולים שכונתיים, חשמלאים לעת מצוא ומשלוחי פיצה שגודשים את תיבות הדואר שלנו מדי יום - הצדיק את קיומו עת מצאתי בתיבת הדואר שלי חומר של אגודת אפרת (אגודה המתנגדת להפלות) הכולל עלון בשם "פרפרים בבטן" ודיסק די.וי.די המיועד לצפייה לנערות בנות 15+. הקמפיין שהאגודה מריצה בימים אלו (הכולל פרסומים ברדיו וכעת גם הפצת חומרים בתיבות הדואר) שובר שיאים בדמגוגיה, הפחדה וניצול ציני של נערות צעירות הנמצאות במצוקה בשל הריון לא רצוי. כל אלה גורמים לי לשאול: של מי הרחם הזה לעזאזל? שלכם או שלה?

הסרטון הוא חומר תעמולתי, מגמתי וחד מימדי שמשאיר למי שנקלעה למצב של הריון לא מתוכנן או לא רצוי, אפשרות אחת והיא לקיים את ייעודה כאישה – ללדת.  שום אפשרות אחרת לא עולה מהסרטון הזה. להיפך, לרגע נדמה שהדבר הכי טוב שיכול לקרות לי (הנסיכה במצוקה) כרגע הוא הריון לא רצוי, או אז תבוא אגודת אפרת (האביר על הסוס הלבן) ותציל אותי וכך אחיה באושר ועושר עד 120 כאשר אני חובקת תינוק ואגודת אפרת הופכת לי לאם ואב ומספקת כל צרכינו, הרגשיים, הכלכליים והרפואיים.

זכות האישה על גופה

למען הסר ספק, איני בעד הפלה בכל מצב, הריון הוא מצב שיש להתייחס אליו בכובד ראש על כל המשתמע ממנו. להריון לא רצוי בגיל צעיר ישנן השלכות רבות, כמו המצב הנפשי של האם, היכולת לגדל את הילוד בכבוד ולספק את צרכיו הרגשיים והכלכליים עם לידתו ולאחר מכן בהמשך חייו באופן ראוי המכבד אותו כבן אנוש שהגיע לעולם ולא בעוולה, וכן השלכות רפואיות וכלכליות. כל  אלו ועוד עומדים מול השתוקקות כמעט אבולוציונית וקמאית שלנו הנשים להפוך לאמהות ולממש את ההורות. איני מתקנאת באף נערה שניצבת מול דילמה שכזו.

אבל יש עוד דבר אחד להתייחס אליו, והוא זכות האישה על גופה. זכותה לבחור האם היא מעוניינת להמשיך בהריון שיש לו השלכות לגבי מהלך חייה לכאן או לכאן. האם היא רוצה להפוך לאם צעירה על כל המשתמע מכך או האם היא מעוניינת להמשיך במהלך חייה ולהפוך לאם כאשר היא תחפוץ בכך. לכל נערה ואישה מגיעה זכות הבחירה הזו. את זה אגודת אפרת שוללת ממנה בגסות.

הפלת האימה

הסרטון מתחיל במוזיקת רקע ששייכת לקטגוריית סרטי האימה ומלווה בסיפורים אימתניים לא פחות על נערות ונשים שבחרו לבצע הפלה ומתחרטות על כך עד עצם היום הזה וקוראות לכן, בנות ישראל, לא לחזור על הטעות שהן עשו. כל זה מתובל בסיפור על אישה שעברה הפלה וכאשר רצתה להרות שנים לאחר מכן הייתה צריכה לעבור 11 הפריות כדי להביא ילד לעולם. הסיפורים האלו ושכמותם עושים ניצול ציני ברגשות של כל נערה שנמצאת בקו פרשת המים הזה ועתידה לקבל החלטה שיש לה השפעה מכריעה על חייה בהמשך.

אם החומר המופק בסרטון מיועד לנערה שכרגע גילתה שהיא בהריון ומתלבטת מה עליה לעשות - והוא כן- הרי שהוא פורט על העצבים הכי חשופים ופגיעים בקרב כל נערה ואישה. בשיטה של הפחדה הם מתארים את ההפלה שלב אחר שלב כאסון שהנערה הולכת להמיט על חייה, כי לא רק שתאבד תינוק ותתחרט על כך בעתיד, היא גם מסתכנת בהקטנת סיכוייה להביא ילד לעולם בעתיד.

משחק חסר רחמים

ואם לא די בכך, אגודת אפרת עוברת לשלב ב' של התוכנית- להפוך את ההחלטה על הפלה לבלתי אפשרית מבחינה רגשית. בעלון המצורף ישנן תמונות אולטרסאונד של התפתחות העובר ברחם, ומעין "יומן" של העובר שסוקר את חייו במהלך השבועות הראשונים, מספר בגוף ראשון על תחושותיו, על היותו יצור מושלם ועל חששו שאימו תפסיק את חייו. בדרך של האנשת העובר עושה אגודת אפרת את הבלתי יעשה – משחק חסר רחמים במה שנמצא בחזית המערכה של כל אישה שנמצאת במצב הזה – רגשות אשם.

שלב ג' הוא כבר פשוט מאוד – כאן המוזיקה בסרטון מתחלפת למוזיקת חתונות עליזה -  אגודת אפרת תדאג לכל מחסורך החל מתחליף החלב ועד למיטת התינוק. והנה לכם המתכון המושלם למניעת הפלות: הפחדה + סחיטה רגשית + תמיכה כלכלית = שווה לך להביא ילד לעולם, איתנו

אג'נדה פוליטית

מאחורי הדמוניזציה של ההפלה לא עומדת חוות דעת רפואית מהימנה, למרות השתתפותם של כמה רופאים בכירים בסרטון. בהפלה יש סיכונים רפואיים שמי שצריך להסביר אותם הם רופאים, עובדים סוציאליים ופסיכולוגים, באופן שהוא לא חד מימדי אלא כזה שרואה את המקרה הפרטי לנגד עיניו ושוקל על המאזניים את רצון הנערה.

מאחורי אגודת אפרת עומדת אג'נדה שהיא פוליטית, אשר רואה בנשים רחם בשירות האומה, כזה שיעזור לנו באיום הדמוגרפי המאיים לכלותינו. במדינה מתוקנת ומודרנית אין להם מקום. לכל אישה יש הזכות לקבל החלטה על גופה, עתידה וחייה. לאגודת אפרת אין.

>> מתוך הבלוג של סמדר סלומון
צילום: thinkstock photos
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך