בחזרה מחופשת לידה

את יוצאת לחופשת לידה אבל מודאגת מהמקום שלך בעבודה? החוק מגן עליך ביותר מדרך אחת. החל מזכות בסיסית לשעת הנקה ועד להגנה מפני פיטורים. דריה כנף מסבירה

04/04/2011
דריה כנף, עו"ד www.dariacanaff.com קבלו עדכונים מדריה
  • RSS
» החוק תומך בך בחזרה מחופשת לידה. צילום: Thinkstock

את מרגישה ש"יצאת לגמרי מהמשחק": כולם ממשיכים להגיע לעבודה בכל בוקר, לקדם ולהתקדם, ורק את מחליפה חיתולים ומרתיחה בקבוקים.

את חוששת שלעולם לא תצליחי להשתלב בעבודה לאחר חופשת הלידה, ובכל פעם שהבוסית מתקשרת אליך, קופץ לך הלב מחדש.

מאמר זה יסביר לך מדוע את יכולה ליהנות מחופשתך מבלי לחשוש למקומך, ויפרט אילו זכויות מגיעות לך כשאת חוזרת לעבודה. גזרי ושמרי.

שעת הנקה

למי שעובדת במשרה מלאה וחוזרת לעבודה לאחר חופשת לידה, מגיעה שעת הנקה ביום. על מנת לממש זכות זו אינך, למעשה, צריכה להביא את התינוק למשרד ולהניק אותו, ממש לא: מספיק שתדרשי לעבוד שעה אחת פחות ביום, במשך ארבעה חודשים מתום חופשת הלידה, ומבלי ששכרך ייפגע. את הפרטים המדוייקים (למשל, "אני אתחיל ב- 08:00 ואצא ב- 15:00") יש לסכם עם המעביד, וזכרי שהמטרה היא לסייע לך להשתלב בחזרה בעבודה בהדרגה.

התפטרות לצורך טיפול בילד

יצאת לחופשת לידה, התאהבת בעולל, והחלטת לעזוב את המשרד? לגיטימי. בתוך 9 חודשים מיום שילדת את יכולה להתפטר, ותהיי זכאית לקבל פיצויי פיטורים, ממש כאילו פוטרת.

על מנת לממש את זכאותך, הגישי למעסיקים שלך הודעה מסודרת בעניין, ומראש, ובה תנקבי בסיבת ההתפטרות (לצורך טיפול בילד), פרטי הילד המלאים, ותאריך סיום עבודה (תני הודעה מוקדמת כדין). בהזדמנות זו הקפידי לדרוש, בכתב, כי זכויותייך ישולמו לך כדין.

שימי לב: ההתפטרות לא בהכרח אומרת כי מעתה יצא לך לבלות את מלוא זמנך בטיפול בילד: מספיק שתוכיחי שעצם ההתפטרות מאפשר לך שהות ממושכת יותר עם תינוקך מאשר קודם לכן.

איסור פיטורים

ואולם, זכות זו להתפטר לשם טיפול בילד היא חד צדדית. למעסיק, מצידו, אין את הזכות לפטר אותך, והוא חייב להשיב אותך לעבודה.

יכול להיות שהמחליפה שלך התגלתה כחביבה יותר על הבוסים, או שהחודשים בהם נעדרת הוכיחו שניתן להסתדר בלעדיך: הכל הגיוני, אבל החוק קובע שזכותך לשוב לעבוד היא הזכות החשובה ביותר, כרגע.

בהתאם, מוקנית לך בתום חופשת הלידה, "תקופה מוגנת" מפיטורים: משכה הוא 60 יום מיום החזרה מהחופשה, ולימים אלו נוספים גם ימי ההודעה המוקדמת (30 בד"כ), כך שלמעשה התקופה המוגנת הינה 90 יום.

ואם המעביד בכל זאת חפץ לפטרך, הוא יידרש להשיג היתר לכך מאת משרד התמ"ת.

שבי בבית – ונשלם לך

ומה לגבי מעסיק שמפטר עובדת מיד כשנסתיימו 60 הימים? מעביד זה עלול להיחשב כמי שהפלה את העובדת שלו לרעה, ופיטר אותה בשל הריונה או הורותה - מה שאסור לפי חוק.

דוגמא לכך- עובדת שחזרה מחופשת הלידה, גילתה שהמחליפה שלה יושבת במקומה ומבצעת את עבודתה ונשלחה הביתה "לחופשה בתשלום", ופוטרה אחרי 60 יום בדיוק. בית הדין קבע כי הפיטורים היו מנוגדים לחוק, שכן הם באו בעקבות סיטואציה של הריון, ולכן מהווים הפליה אסורה, והעובדת זכתה בפיצוי בגובה של כ - 70,000 ₪ (כולל פיצוי בגין אי שימוע).

מעסיקים – שימו לב שפדיון של 60 הימים (שבי בבית ונשלם לך), הוא אסור. בית הדין קבע כי החובה להשיב את העובדת לעבודה אחרי החופשה היא מוחלטת, וכי יש לתת לה אפשרות "ממשית, אמיתית וכנה" להוכיח את יכולותיה ולהשתלב מחדש בשוק העבודה.

וכמובן שכמו תמיד, במקרים בהם אין כל קשר בין הפיטורים ללידה, או במצבים בהם עסקו של המעסיק חדל לפעול (פשיטת רגל וכיו"ב) - ניתן לפנות למשרד התמ"ת ולדרוש היתר פיטורים.

..

עו"ד דריה כנף, מתמחה בדיני עבודה וחוזים.

יובהר כי האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי פרטני, לא נועד להחליפו, ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, באשר כל מקרה ונסיבותיו. ייתכן ובמידע חלו השמטות ו/או טעויות. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך