לקנות ולהשפיע

ארנה קזין החליטה שבפסח הזה היא לא תיכנע לכללי הצריכה הדורסנית שהתפתחה בעשורים האחרונים. הנה כללי יסוד לפיהם תוכלו לקנות מתנות ולהישאר אחראיות כלפי הסביבה שלנו, ובקלות

03/04/2011
ארנה קזין קבלו עדכונים מארנה
  • RSS
» מרוב שקיות לא רואים את הסביבה. אילוסטרציה: Thinkstock

עונת הקניות-לחג בפתח, ואני מנסה לעשות את הדבר הנכון.

כן, ברור: אני יודעת שלא חייבים לקנות. אפשר לעשות; אפשר לאפות, לבנות, לצייר, לכייר – להעניק לקרובים אלי משהו שעשיתי בעצמי. זה (אמור להיות) יותר מרגש – אלא שאני נטולת כישרון באופן קריטי בכל תחומי המלאכה, ולכן אין סיכוי שמישהו יתרגש מבובה שאכין מעיסת נייר, או מעוגת הגבינה-פירורים שלי. אין עוגה כזאת, זה פשוט לא יקרה.

וכן, לפעמים בכל זאת מתחשק לתת מתנה, ולפעמים מתחשק לנצל את מועד החג כדי להרעיף אהבה באופן חומרי, מוחשי. וזה בסדר, אין בזה רע הכרחי. מסחר הוא נדבך חשוב וחיוני בחיי העיר, בחיי החברה האנושית. זה בסדר לקנות דברים שאחרים יוצרים, אני משכנעת את עצמי, ורק מבטיחה לנסות לעשות את זה נכון. כלומר- בצורה פוליטית. כלומר- באופן שאינו משתף פעולה אלא משפיע.

אז אני פותחת פנקס ורושמת לעצמי כמה כללים. אני עושה את זה לפני שבדקתי את מצב החשבון, לפני שהקציתי לקניות סכום מסוים מהמשכורת החודשית. אני רוצה שהכללים האלה יחייבו אותי, שהם יהיו חזקים מכל "שיקול צרכני נבון" אחר, מכל רעיון של "עלות-תועלת", מכל צורת מחשבה של "לא לצאת פראייר", מכל "שאלה של מחיר" במובן השטוח של מחיר – של הסכום המודפס על התג.

העיקרון המנחה את הכללים, שאמנה כאן בהמשך וגם ברשימה הבאה בשבוע הבא, הוא אחד: השפעה. אני רוצה שבמעשה הקנייה שלי – בבחירות שאני בוחרת, בהעדפה ובהימנעות – אשפיע, ולו במעט, על מערכת הכוחות בחברה.

אין לי אשליות. צרכנות פוליטית אינה מהפכה. היא גם לא רפורמה. אבל היא גם לא עניין של מה בכך.

1. את הספרים שאקנה במתנה אקפיד לקנות באחת החנויות הקטנות, ולא חשוב אם אפשר להשיג אותם במבצע טוב, כלומר במחיר זול יותר, ב"סטימצקי" וב"צומת ספרים". אני רוצה שחנויות כמו "סיפור פשוט" בנווה צדק, "לוטוס" ברחוב אלנבי בתל אביב, "תולעת ספרים" במאז"ה ובכיכר רבין בתל אביב, "המגדלור" ברחוב הרכבת בתל אביב, וגם חנויות כמו "אדרבא" בירושלים, "קרון הספרים" בקרית טבעון,  ואחרות כמותן ברחבי המדינה - ככל ששרדו אלה מול הרשתות – אני רוצה שהן ישגשגו, כדי שיהיה מגוון של עסקי ספרים במרחב העירוני, כדי שמגוון של סוחרי ספרים ישפיעו על מנהגי הקריאה, כדי שיהיה מגוון של בתי מפגש לקוראים וכותבים.

2. באופן דומה, ומאותה סיבה, אנהג בכל תחום אחר: אעדיף לקנות במתנה בגד בחנות של המעצבת המצוינת נופר גלפז שבמתחם גן החשמל בתל אביב, מאשר בכל רשת אחרת של אופנה. אעדיף לקנות כלי בית בחנות קטנה ברחוב השוק בדרום תל אביב מאשר באיקיאה. אעדיף לקנות יין, קפה וממתקים בחנות של ניסים באלנבי פינת רוטשילד, מאשר בכל רשת גדולה אחרת.

3. אשתדל לא לקנות במתנה מוצרים שמיוצרים במזרח אסיה. אני מעדיפה לא לשתף פעולה עם מערך הניצול המובנה בתרבות הצריכה המערבית –  שנהנית מפירות הזיעה והשעבוד של אנשים עניים החיים במשטר מדכא.

4. אקפיד לא לרכוש מוצרים שמיוצרים בהתנחלויות. אני מעדיפה לא לשתף פעולה עם שגשוג התעשייה בהתנחלויות, שניזון מהתעמרות בפלסטינים ומהצרת צעדיהם באופן שיטתי. כלומר: לא יינות ברקן. לא חלבה אחווה. לא מוצרי אהבה. והרשימה עוד ארוכה.

5. אשתדל למצוא מתנות מקסימות בחנויות של מוצרים יד שנייה. זו קנייה בעלת איכות אקולוגית, וגם פואטית במקרה הטוב.

זהו בינתיים. ברשימה הבאה, בשבוע הבא, אנסה לרדת מעט לפרטים, לבדוק איפה הכי קשה לי לעמוד בפיתוי, באיזה מקרים הצלחתי והיכן נכשלתי – והרי ברור שאכשל – לחלוטין.

לבלוג של ארנה קזין - לאן הולך הכסף
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך