7 נשים שעשו לנו רגעים גדולים השנה

מהיפה בנשים ועד החזקה בנשים - גיבורות, עוצמתיות, מפליאות ובלתי ניתנות לעצירה. 7 הנשים שסיפקו לנו רגעים עוצרי נשימה השנה

29/09/2016
מורן מישל קבלו עדכונים ממורן
  • RSS

 1. גל גדות – וונדר וומן

גל עשתה לנו נחת כשנבחרה לתפקיד האישה המופלאה מבין אלפי שחקניות שהתמודדו על התפקיד הנחשק, ושמה אותנו על המפה ההוליוודית. אולם הליהוק היוקרתי לא חסך ממנה ביקורת. על אף שגדות כיכבה בסרטי ״מהיר ועצבני״ בעבר, והוכיחה עצמה כשחקנית, נפתח דיון תקשורתי על מידותיה הצנומות של וונדר וומן 2016.

גדות, שלא מתנצלת על מימדיה, ובצדק, הציבה מראה בפני המתיימרים לחנך שלא לשפוט על פי המראה, וניצחה את ה״סקיני שיימינג״ כשביצעה את התפקיד בצורה מרשימה. וזו הזדמנות טובה לומר – די להדרת נשים רזות. זכותה של אישה להרגיש נוח בגופה, גם אם היא רזה מאוד.

.

2. נשים מדברות בפנים גלויות

womenkneset

השנה החולפת תירשם בהיסטוריה של המאבק באלימות המינית כשנה שבה הובילו נשים את השיח מאפילה ובושה אל הזכות שלא להיות מואשמות בפגיעה שעברו.
זכורה במיוחד רוני ריבר, שהתראיינה ל״עובדה״ בפנים גלויות על רגעי הזוועה שחוותה. אחריה, גם חברות הכנסת שברו שתיקה וסיפרו בכתבתה של דפנה ליאל על ההטרדות והפגיעות המיניות שחוו. בכתבה אחת סיפרו 28 ח״כיות מתוך 32 שחוו פגיעה מינית לפחות פעם אחת בחייהן.

אחד הקמפיינים המצמררים שעלו לרשת השנה  נשא את השם ״לא לַבּוּשָה״. משחק מילים עוצמתי. הקמפיין העלה לשיח את נושא האשמת הקורבן וביקש לבטל את לגיטימיות השיח סביב ״מה לבשה הנפגעת״. מאות נשים העלו צילומים של מה שלבשו בזמן שעברו תקיפה מינית, ויצרו אוסף צילומים ששם את הפוקוס על העובדה שבתקיפה מינית יש רק אשם אחד - התוקף.

גם המגזין ״לאישה״ פרסם כתבת שער בה נחשפו 22 נפגעות תקיפה מינית ואונס, בפניהן ובשמותיהן המלאים. 22 נשים כנגד 22 אותיות האלף-בית, שהכריזו בקול ברור שנשים אינן אותיות, ושאנחנו חייבים לראות אותן כדי להבין שזה יכול לקרות לכל אחת ושהאחריות לעצור את האלימות המינית מוטלת על כתפי החברה כולה.

.

3. נטע ריבקין ונבחרת ההתעמלות האמנותית

השנה במיוחד היו עינינו נשואות אל הנשים הגמישות, האלגנטיות והמסורות ליפה שבענפי הספורט – התעמלות אמנותית.

בחציה הראשון של השנה עלו לכותרות הנבחרת והמאמנת, הן בשל סיפורי מאחורי הקלעים והן בשל ההישג ההיסטורי המרשים – מדליית זהב לישראל באליפות אירופה לנשים בהתעמלות אמנותית, הישג שאין מספיק מילים לתאר עד כמה הוא פורץ גבולות בתחום בו הנבחרת התמודדה.

באולימפיאדת ריו הגיעה ריבקין, בת 30, המתעמלת הבכירה והוותיקה בארץ, להישגים יפים אך הודחה לפני הגמר בשל טעות אחת בתרגיל. נבחרת הנשים העפילה אל הגמר והתמודדה מול הנבחרות המובילות בעולם בכבוד רב.

.

4. סתיו שפיר

מרגע שנכנסה מובילת המחאה לכנסת, היה ברור שהיא מביאה דבר שעוד לא ראינו במשכן. גם השנה המשיכה שפיר להוביל את המאבק לשקיפות בניהול התקציבים בוועדת הכלכלה ובאוצר, והגדילה לעשות כאשר חשפה את מנגנון הסחיטה שמאחורי החלטות וועדת הכלכלה, ואת הקשר בין קיצוץ בכל סעיפי התקציב לבין תוספת של 15 מיליון שקלים לבניה חדשה בהתנחלויות.

ח״כ שפיר לא נרתעת מעימות ונושאת על כתפיה בגאון ובאומץ רב את דגל השקיפות והדרישה הבלתי מתפשרת להגינות הממשל כלפי אזרחי המדינה. אין ספק שגם השנה תמשיך לספק לנו רגעים של פוליטיקה מתובלת ומרתקת.

.

5. פייני סוקניק

פייני סוקניק היא פעילה חברתית חרדית, פמיניסטית, אשר הקימה את עמותת ״באשר תלכי״, עמותה התנדבותית שמסייעת ומלווה נשים חרדיות ודתיות בהליכי גירושין ובלוגרית מוערכת בסלונה.

סוקניק זכתה להדליק השנה משואה בפתח אירועי יום העצמאות, בטקס בהר הרצל תחת הכותרת ׳גבורה אזרחית׳. את משואתה הקדישה במילים המרגשות לנשים אותן היא וחברותיה מלוות: ״לכבוד אחיותיי שרב להן שבת בעמק הבכא, והן קמות ויוצאות מתוך ההפיכה. לכבודם של נדיבי הלב ואוהבי האדם, הפותחים שער בשעה של נעילת שער״.

.

6. הילרי קלינטון

השנה היא בלי ספק השנה של מי שהייתה הגברת הראשונה של ארה״ב, ומקווה לחזור לבית הלבן והפעם בתור האישה החזקה בעולם. קלינטון, שזכתה לתמיכת המפלגה הדמוקרטית כנציגתה לבחירות לנשיאות, הייתה לאישה הראשונה המועמדת לתפקיד זה מעולם.

כמי שכיהנה כמזכירת המדינה לשעבר של הנשיא אובמה, הילרי מכירה היטב את כללי המשחק, אולם גם עליה לא פסחו הדרמות של המרוץ המסוקר בעולם. מהשנה האחרונה ייזכרו לה היטב העימותים מול טראמפ וההתמוטטות הדרמטית, כשנדמה היה שברגע אחד אפסו סיכוייה להמשיך במרוץ. לתוצאות האמת ולגילוי האם באמת עשתה היסטוריה, נצטרך לחכות במתח רב עד לבחירות שיתקיימו בראשית נובמבר 2016.

.

7. נגה ניר נאמן

נגה ניר נאמן עשתה את הדרך ההפוכה מהטרנד – מן הכנסת, כדוברת של ח״כ שירי ויצמן לתקופה קצרה, הגיעה אל התקשורת, שם בנתה את עצמה מתפקידי תחקירנית, דרך תכניות בוקר ועד שבתפקידה ככתבת צרכנות הפכה למובילת אג׳נדה חברתית נגד יוקר המחיה בארץ. ניר נאמן נבחרה במחצית השנה למגישת חדשות ערוץ 10, שם השלימה צוות נשי מפואר לצד טלי מורנו ותמר איש-שלום.

בחירתה עוררה סערה כאשר היו שבחרו להתייחס למינויה לתפקיד דווקא מהאספקט החיצוני, כאילו ויתרו על המראה ה״קלאסי״ למגישת חדשות. אבל ניר-נאמן לא נשארה חייבת ובכתבתו של רז שכניק צוטטה כך ״אני לא בשטאנץ, אני שונה, לא בארבי. אבל מישהו החליט שתמר איש־שלום או שטלי מורנו יגישו חדשות כי הן סו־קולד בארביות? לא. הן עיתונאיות משכמן ומעלה" ובכך חתמה את היותה ראויה לתפקיד מעל לכל צל של ספק.

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה