ז'קלין קנדי-אונאסיס

ילדה למשפחה וותיקה ועשירה, צעירה יפהפייה שנישאה לבעל נחשק, הפכה לגברת הראשונה ומודל לחיקוי: אבל מאחורי הזוהר הסתתרו כאבים ומצוקות. 100 שנים ליום האישה, אישה אחת ביום

29/03/2011
תרבות ובידור קבלו עדכונים מתרבות
  • RSS
» ז'קלין קנדי-אונאסיס. צילום: Getty images

ז'קלין לי בובייה קנדי אונאסיס (28 ביולי 1929 - 19 במאי 1994), רעייתו של נשיא ארצות הברית ג'ון פ. קנדי.

ז'קלין לי בובייה נולדה בעיר סאות'המפטון בלונג איילנד, למשפחה ניו יורקית מן החברה הגבוהה. היא בתם של ג'ון ורנו בובייה השלישי (1891 - 1957) סוכן בורסה ממוצא צרפתי, ואשתו ג'נט נורטון לי (1906 - 1989), בתו של נשיא בנק. מצד אמה הייתה צאצא למהגרים מאירלנד אשר נמלטו מן המדינה בזמן "רעב תפוחי האדמה הגדול" במאה ה-19. מצד אביה מוצאם ממשפחה עתיקה, מראשוני המתיישבים ממוצא הולנדי בעיר ניו אמסטרדם העתידה להקרא ניו יורק.

הנישואין לג'ון קנדי

בשנת 1947 השלימה את לימודי התיכון שלה, שנערכו בין השאר גם בצרפת. במהלך לימודיה גילתה כשרון ללימוד שפות ושלטה בצרפתית ובספרדית באופן שוטף. לאחר אירוסין שלא עלו יפה לסוכן בורסה פגשה בחבר בית הנבחרים ג'ון פ. קנדי במסיבה, לאחר שזכתה בתחרות כתיבה מטעם הירחון "ווג". השנים התארסו, ונישאו ב-12 בספטמבר 1953, בניופורט, רוד איילנד. מנישואין אלו נולדו לבני הזוג ארבעה ילדים: ארבלה (נולדה ללא רוח חיים בשנת 1956), קרוליין בובייה קנדי (נולדה ב-1957) ג'ון פיצג'רלד קנדי הצעיר (1960 - 1999), ופטריק בובייה קנדי (מת בהיותו פעוט בשנת 1963).

הבית הלבן

קנדי ניצח בבחירות לנשיאות בשנת 1960, וב-20 בינואר 1961 הושבע לתפקיד נשיא ארצות הברית. אחרי תקופת נשיאותו של אייזנהאואר, שאופיינה בתדמית אפורה של המוסד הנשיאותי, בלט הזוג הצעיר (ז'קלין קנדי הייתה בת 32 בעת כניסתה לתפקיד), שלו היו ילדים צעירים מאוד — אירוע לא שכיח בבית הלבן. לראשונה כלל הבית הלבן פעוטון, בריכת שחייה, חדר משחקים ובית עץ על המדשאה. ג'ון קנדי הקפיד להצטלם כשהוא משחק עם ילדיו. ז'קלין קנדי החליטה להפוך את הבית הלבן למרכז תרבותי, שייצג את ההיסטוריה האמריקאית. היא אספה חפצי אמנות ורהיטים עתיקים, וביצעה בבית הלבן שיפוצים נרחבים. בנובמבר 1961 הכריזה על הקמת ועדה היסטורית לשימור הבית הלבן, ואף כתבה ספר "הבית הלבן: מדריך היסטורי" אשר היה לרב מכר, ומכירותיו סייעו במימון השיפוצים.

הזוג הנשיאותי שידר סוג של זוהר שהיה עד אז נחלתם של כוכבי קולנוע בלבד. מעריצי קנדי כינו את הבית הלבן "קמלוט" על–שם טירתו האגדית של המלך ארתור ובין באי הבית הלבן היו משוררים, סופרים, מדענים, כוכבי קולנוע וספורטאים.

האמת המרה

ז'קלין קנדי ליוותה את בעלה במסעות רבים אל מחוץ לארצות הברית, ונפגשה עם שועי עולם: שארל דה גול (אשר שיבח אותה על הצרפתית המעולה שבפיה, וידיעתה הנרחבת בהיסטוריה ובתרבות צרפת) והאפיפיור יוחנן העשרים ושלושה, וכן נסעה בלוויית הנשיא לדרום אמריקה, קנדה, הודו ופקיסטן. במהלך המסע לצרפת התבדח קנדי כי "אציג עצמי לקהל — אני האיש שמלווה את ז'קלין קנדי לפריז, ונהנה מכל רגע".

הייתה זו חזות מבודחת וזוהרת, אך מתחתיה היה זרם עכור של טרגדיות אישיות. הנישואין בין בני הזוג היו רעועים כמעט למן ההתחלה, ולמעשה היו אמורים להסתיים בגירושין, אילולא נישאו השניים בחתונה קתולית (זרם נוצרי זה אינו מאפשר גירושין). קנדי ניהל מספר קשרים עם נשים אחרות, וז'קלין קנדי הייתה ידועה בכך שאהבה ליטול סופי שבוע ארוכים, שהחלו כבר ביום רביעי והסתיימו ביום שני, בנפרד מבעלה. טרגדיה נוספת שהטילה את צילה על חיי הזוג קנדי הייתה מות בנם, פטריק, בעודו בן מספר ימים, באוגוסט 1963.

רצח קנדי ואחריו

ב-22 בנובמבר 1963, כאשר ליוותה ז'קלין קנדי את בעלה במהלך מסע למדינות הדרום בארצות הברית נרצח הנשיא קנדי ובמקומו מונה לתפקיד הנשיא לינדון ג'ונסון.

ז'קלין קנדי עקרה עם ילדיה לניו יורק, שם ניהלה חיים הרחק מעין הציבור. ב-20 באוקטובר 1968 הכריזה על נישואיה לאיל הספנות היווני אריסטוטלס אונאסיס ועל כוונתה לעזוב את ארצות הברית, כיוון שלדעתה בני משפחת קנדי "מהווים מטרה" למתנקשים. הכרזה זו באה שלושה חודשים אחרי התנקשות נוספת בבן משפחת קנדי, ששמה קץ לחיי אחיו של ג'ון קנדי, רוברט קנדי.

הנישואין לאונאסיס, (שעזב למען ז'קלין קנדי-אונאסיס את אהובתו משנים, זמרת האופרה מריה קאלאס) לא עלו יפה, והזוג חי בנפרד במשך רוב הזמן. ב-15 במרץ 1975 הלך אונאסיס לעולמו, והשאיר לקנדי-אונאסיס ירושה נכבדה.

בעשרים השנים האחרונות לחייה שימשה קנדי-אונאסיס עורכת בהוצאה-לאור היוקרתית "דאבלדיי", וחייתה בניו יורק. בן זוגה בשנים אלו היה התעשיין וסוחר היהלומים הבלגי מוריס טמפלסמן. לאחר מותה מסרטן, נקברה קנדי-אונאסיס לצד בעלה הראשון בבית הקברות הלאומי ארלינגטון, וירג'יניה.

מילדות ועד ההתנקשות בג'ון קנדי- תמונות

>> המידע באדיבות ויקיפדיה
צילומים: Getty images ו-wikimedia
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה