נעל מתאימה

יותר ויותר נשים סובלות מבעיות אסתטיות או בריאותיות בכף הרגל, מה שנגרם, בעיקר מנעילת נעליים צרות או גבוהות מדי. פוסט אורח מאת נסים יפה

27/03/2011
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS
» נזקי השנים על הרגליים. צילום: thinkstock

יותר ויותר גברים ונשים, במיוחד בגילאים בוגרים, סובלים מהתופעה הלא נעימה והמכאיבה של כף רגל בעייתית. זו, לצערנו, תופעה הנפוצה בעיקר בקרב נשים מתבגרות. היא נובעת, בין השאר, מנזקי הליכה לא נכונה, נעילת נעליים הקטנות במידה או כאלו שלא מותאמות לכף הרגל, וגם מהגיל ההולך ומצטבר. הסיבה לכך שהסובלות העיקריות הן נשים היא, שהן מתחילות (וזה דיון אחר לגמרי וכאוב בעצמו) לעלות על עקב בגיל צעיר מאוד. נשים רבות גם נוטות ללכת עם נעליים צרות ממידתן, והן עושות זאת לאורך שנים. עם השנים והגיל, ועקב הסיבות שצוינו קודם לכן, אצבעות הרגליים מצטמקות ומתכווצות ונוצרים עיוותים בכפות הרגליים. התוצאות הן לרוב עצם בולטת בצד שבאה בחיכוך עם הנעל ועם השנים יוצאת החוצה – תופעה מכאיבה ולא נעימה בהרגשה, או אצבעות שעולות אחת על השנייה, מתכווצות ואף מוציאות יבלות. אני קורא לתופעה הזו "אצבע פטיש".

אתן לא חייבות לסבול

נשים הרוצות להמשיך וללכת עם נעל יפה, אך יחד עם זאת להפסיק להרגיש אי נוחות וכאבים ברגל, בגב ובראש (ידעתן, למשל, שנעליים לא מותאמות הן אכן הסיבה העיקרית לכאב הגב והראש הבלתי נסבלים לאורך השנים?) – צריכות לוודא שהנעל נבנית בהתאם לבעיותיהן ולכף רגלן.

על מנת להתאים לאשה את הנעל הנכונה במקרה של בעיות בכף הרגל, בונים אימום מיוחד, שהוא למעשה דמוי רגל מפלסטיק. האימום נבנה במיוחד לפי מידות וצורת כף הרגל, ובהתאם לתופעה ממנה סובלים. לדוגמא - לאישה הסובלת מכיווץ האצבעות והתרוממותן, מייצרים אימום רחב יותר ומשאירים מקום חופשי באזור הבעייתי. אחרי שהאימום מוכן, מלבישים ומותחים כמו כפפה את החלק העליון שהוא הגפה, שמים רפידה מתחת לאימום, מדביקים סוליה לגפה ולבסוף מוציאים את האימום. הנעל בסופו של התהליך מוכנה בצורתה לפיניש העיצובי.

אז איך תבחרי נעל מתאימה?

עקב או פלטפורמה?

אמנם עקב הוא עניין של אופנה ויופי, אך אם את רוצה נוחות וכמובן בריאות, נעל פלטפורמה היא המומלצת מבין השתיים. הפלטפורמה היא לרוב לא גמישה אך מעניקה גובה ונוחות מרבית ביחס לעקב. במקרה של כף רגל בעייתית מומלץ לבחור בפלטפורמה בעלת סוליה גמישה, שהיא קלה יחסית ורחבה על מנת שכף הרגל והאצבעות לא תהיינה חנוקות בתוך הנעל.

בד או פלסטיק?

נעל מבד היא רכה יותר, פחות כואבת, מתאימה את עצמה לצורת הרגל כמו כפפה, נעימה ועמידה לאורך זמן. זאת להבדיל מנעלי הפלסטיק הקשות, האטומות והפחות בריאותיות. לפיכך, לכף רגל בעייתית רצוי לבחור נעל מבד מאוורר ונוח. למי שאוהבת ורוצה נעלי עור מומלץ שיהיו מעור דק ורך.

איך תדעי שהנעל מתאימה?

אימום - יש אימומים בכל הצורות והגבהים באופן שיתאים למגוון רחב של נעליים: אימומים שפיציים, מרובעים, עגולים. ישנם שטוחים וכאלה יותר גבוהים. המלצה לעקב ביום- הכי טוב ללכת עם הגבהה של  1.5-2 ס"מ.

בזמן המדידה – לבדוק שהנעל אינה לוחצת ומצמקת את האצבעות. ניתן לבדוק זאת על פי מרווח של לפחות חצי סנטימטר לאורך. כמו כן העור/בד למעלה צריך להיות רך.

לסיכום, לכל מי שסובלות מתופעות כואבות או לא אסתטיות כאלה בכפות הרגליים, חשוב לפני הכל להתאים את הנעל הנכונה למידותייך ולבעיותייך האישיות. אחרי הכל, אנחנו צריכות להרגיש נוח עם עצמנו ועם הסביבה. לא?

הכותב נסים יפה הוא בעלים של חנות ויצרנית הנעליים "מנגו עיצובים".

מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה