בית התכשיט

התכשיטים של המעצבות איריס בראונשטיין-שמש וליזה ארג'ואן-יפת שואבים השראה מתחומים אמנותיים שונים, אשר הופכים אותם ליצירות אמנות לכל דבר. ועל הדרך גם עושים לנו המון כבוד בעולם

22/08/2016
שחר קיסינג'ר קבלו עדכונים משחר
  • RSS

יש לא מעט ניכור ופילוג בעם שלנו, אבל דבר אחד בטוח: כשזה מגיע להצלחות ישראליות מעבר לים – פתאום כל ישראל אחים. כולנו הרי אוהבים לספר על הישראלי או הישראלית האלה שהצליחו בחוץ לארץ, שעשו את המכה ושזכו בהכרה מעבר לים. זה מסב לנו תחושה גדולה של גאווה, גאווה ישראלית – אם תרצו.

איריס והתכשיטים (צילום: רעיה אלטמן)

מעצבת התכשיטים איריס בראונשטיין-שמש היא גאווה ישראלית שכזאת. כבר שנים שהיא נחשבת לשם גדול בעולם המערבי, כשתכשיטיה נמכרים במדינות כמו רומניה, הולנד, ספרד, קנדה וארצות הברית. אופרה ווינפרי ופאולה עבדול כבר צולמו כשהן עונדות את תכשיטיה, וגם מוזיאון ואן גוך ההולנדי הזמין אותה לעצב בשבילו קולקציית תכשיטים מיוחדת בהשראת הצייר המפורסם.

התכשיטים שאיריס מעצבת נעשים כולם בעבודת יד, והסגנון שלהם הוא צבעוני וססגוני מאד, אשר נע מרומנטי וקלאסי ועד למוגזם, פרוע וקיטש. ההשראה של התכשיטים לקוחה הישר מעולם הטקסטיל, העולם העיצובי הראשון שאיריס התנסתה בו בקריירה שלה, כשעבדה כשכירה בתור מעצבת טקסטיל.

שרשרת בעיצובה של איריס בראונשטיין-שמש (צילום: איריס בראונשטיין-שמש)

הגשמת את החלום האולטימטיבי של המעצבות העצמאיות - השגת הכרה בינלאומית. איך מגיעים רחוק כל כך?

"עם המון עבודה קשה וגם לא מעט מזל. מה שקרה זה שעשיתי את המסלול ההפוך – התחלתי כיצואנית, ולא נגעתי בשוק הישראלי כמעט שמונה שנים. כך רצה הגורל כנראה".

"מוצר ייחודי ולא מועתק" (צילום: איריס בראונשטיין-שמש)

היום מתמרנת איריס בין חנות המפעל של העסק אשר שוכנת במושב עשרת, ובין עבודה עם חנויות בארץ ובעולם דרך סוכני שיווק. היא גם משתפת פעולה עם הטכניון שבחיפה ועם מרכז המבקרים של מכון ויצמן בשלל פרויקטים, אבל כנראה ששיתוף הפעולה שמסב לה הכי הרבה נחת הוא זה שהיא עושה נטו בשביל הלב: "אני עובדת עם עמותה בשם 'הגלריה', עמותה לפגועי נפש. אני משתפת איתה פעולה מתוך תפיסת עולם של מתן הזדמנות שווה לאנשים, אז יש כאן גם אג'נדה מבחינת העבודה שלי. אני נעזרת בהם בעיקר בהכנת מוצרי היודאיקה".

 צמיד בעיצובה של איריס (צילום: איריס בראונשטיין-שמש)

 יש לך טיפים לנשים שרוצות לצאת לדרך עצמאית?

"קודם כל, צריך מוצר ייחודי ולא מועתק, וצריך המון אמביציה - כי הדרך שעושים עצמאיים בישראל אינה קלה, בייחוד היום. אפשר בהחלט להיעזר ב'מעוף', גוף שנותן טיפים לפתיחה של עסק, וכמובן – לעשות תחקיר ועבודת הכנה מאד רצינית לפני שהופכים להיות עצמאיים".

עולם הניגודים של ליזה

עולם האופנה אף פעם לא עוצר מלכת, וחייב כל הזמן לנוע בין העולמות והזמנים השונים, להתבונן בהם היטב ולשאוב מכל אחד מהם את ההשראה הרצויה. זאת גם הסיבה שכדי להיות מעצבת אופנה נחשבת, עלייך להחזיק בידע אמנותי רחב מחד, אך גם להיות מספיק משוחררת מבחינה תפיסתית, כדי שתוכלי לשלב בין הדיסציפלינות השונות ולערבב אותן ביחד.

עונדת את תכשיטיה ומעניקה הצעת הגשה. ליזה (צילום: ליזה ארג'ואן יפת) 

כזאת היא ליזה ארג'ואן יפת, שמעולם לא הגבילה את עצמה לתחום אמנותי אחד בלבד, וכישרונותיה כוללים ציור, עיצוב תעשייתי, צורפות ועיצוב אופנה. את דרכה המקצועית התחילה בחוג לעיצוב תעשייתי במכללת הדסה ירושלים, שם גם גילתה את אהבתה למתכות ובמיוחד את התחושה שלהן כחומר גלם. ההתרגשות שחוותה מהמגע עם החומר החדש, הביאה אותה להירשם ללימודי צורפות מסורתית, וב-2001 היא פתחה את העסק שלה.

עולם של ניגודים. התכשיטים של ליזה (צילום: ליזה ארג'ואן יפת)

מבט על התכשיטים של ליזה מדגיש את האקלקטיות שלה כמעצבת שמושפעת ממבחר רב כל כך של עולמות, כאשר התחושה שמתקבלת היא שבטית ואפריקאית, אבל עם טוויסט. הקו שליזה הולכת עליו בתכשיטים שהיא מעצבת לוקח את המסורת ומוביל אותה הישר אל המאה ה-21. כך נולדים להם למעשה שילובים בינאריים בין חדש-ישן, מזרח ומערב. "זאת גם עבודת יד וגם שילוב של טכניקות מעולם העיצוב התעשייתי שממנו אני מגיעה", היא מסכמת.

 שבטיות ואפריקאיות אבל עם טוויסט. מתוך הקולקציה של ליזה (צילום: ליזה ארג'ואן יפת)

מה הדבר שאת הכי נהנית ממנו בתהליך היצירה שלך?

"הדבר שאני הכי אוהבת זה את המגע עם החומר, ואת השלב הזה שבו אני ממש מדמיינת איך המוצר ייראה, ואז הופכת את הדמיון הזה למציאות עד למוצר המוגמר. אני גם תמיד אתרגש בחזרה מהתגובות של הלקוחות שלי, ומלראות אותם עונדים את התכשיטים ונהנים מהם".

לאחרונה מצאה ליזה דרך שיווק מאד מקורית להציג את התכשיטים שלה: היא עונדת אותם על עצמה ומעלה את התמונות השיקיות לעמוד הפייסבוק של המותג. באופן הזה, הלקוחות יכולים לראות כיצד נראים התכשיטים על הגוף ולקבל השראה אופנתית. "זאת מעין הצעת הגשה לתכשיט", אומרת ליזה ומוסיפה: "אני מראה להם את הוויז'ן שלי לגבי אותו הפריט, והם כמובן כבר יחליטו איך בא להם לענוד אותו".

טעימה נוספת מתוך הקולקציה של ליזה (צילום: ליזה ארג'ואן יפת)

יש לך טיפים למעצבות תכשיטים שרוצות לצאת לדרך עצמאית?

"צריך למצוא את המינון הנכון בין עיצוב לניהול ולשיווק – כי כעצמאית תצטרכי ללבוש את כל הכובעים הללו. על כן חשוב להתכוונן לכך שלפחות בשלב הראשוני, תצטרכי לעשות את הכל לבדך. ההמלצה שלי היא לעבוד עם לו"ז מדויק וקבוע, כלומר להחליט שבימים ספציפיים את מייצרת ובימים אחרים את מצלמת, משווקת ועובדת על חנות האונליין. ממש לעשות חלוקת זמנים ולהגדיר לכל תפקיד את הזמן הרצוי לו, כדי ששום דבר לא ייפול בין הכיסאות. חוץ מזה, אני עדיין חוקרת את זה על עצמי. אני כל הזמן בודקת איפה אני נגמרת כמעצבת והיכן אני ממשיכה כמנהלת".

הסטודיו של ליזה נמצא ברחוב הבושם 48 מבשרת ציון.

.

התוכן הינו מערכתי ואין בכתוב משום המלצה של בנק הפועלים. בית העסק מעניק הנחת CashBack ללקוחות הבנק.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה