ויראלי: תמונת ''לפני'' ו''אחרי'' פוטושופ

הדוגמנית איסקרה לורנס רוצה שלא נאמין לכל מה שאנחנו רואות ברשתות החברתיות ושנפסיק להיות ניזונות מאשליות. היא לא גילתה לנו את אמריקה אבל היא מזכירה לנו שגם דוגמניות אינן "מושלמות" כפי שנדמה לאנשים וכי אין גבול למניפולציות

18/08/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

עולם האופנה פיתח תלות בפווטושופ כאילו היה זה מכונת חמצן עבור חולה סופני. בכל תמונה, בה תראו דוגמנית כלשהי, תהיו בטוחות שנעשתה עליה עבודה רבה בתוכנת העריכה עד שהמצולמת לא תזהה את עצמה. צלמים נשענים על הפוטושופ יותר מאי פעם ואין דבר כזה "יופי טבעי". זה היה קיים לפני שנים, כאשר עולם האופנה והיופי היה נקי ממניפולציות. הימים ההם עפו עם הרוח.

בים האשליות ניתן פה ושם לזהות ניצוץ של תקווה  ובימים האחרונים מי שהראתה לעוקבים את "האור" היא הדוגמנית איסקרה לורנס. הבחורה הזו כבר עוררה באזז בעבר סביב הנושא של דימוי גוף ומשקל וכעת היא החליטה לחשוף בפני עוקביה מהי עבודה בעיניים. לורנס העלתה לחשבון האינסטגרם שלה שתי תמונות שלה זו לצד זו, בהן היא מציגה איך אפליקציית פוטושופ פשוטה שינתה את היקפיה והחליקה את עורה.

כמצופה, התמונה הפכה ויראלית וגרפה 139 אלף לייקים. לכל אחד ואחת היה מה לומר ללורנס, שתועדה בביקיני כחול ופנתה לשכל הישר שלהם. ברור לכולם שהדוגמנית לא גילתה לנו את אמריקה, אבל זה לא משנה. היא פשוט הזכירה לנו את מה שכולנו רוצות לזכור: לא להאמין למה שאתן רואות ברשתות החברתיות. ללורנס היה חשוב להדגיש את הקלות הבלתי נסבלת של השיפוץ העצמי, שכל אחת יכולה לעשות תוך דקות ספורות.

מחקרים רבים כבר הוכיחו כיצד הדור הצעיר סובל מדיכאון יותר מבעבר, כאשר אחת הסיבות לכך הן הרשתות החברתיות. יותר נכון, מה שנחשף מהן על בסיס יומיומי. בימינו, אי אפשר לא להישאב להשוואות בלתי פוסקות ובעיקר לתסכול ומרמור מכך שלהיא יש בטן שטוחה יותר ולאחרת עור פנים חלק יותר.

אנחנו מוצפות בתמונות שמציגות לנו חלקיקי מציאות והרבה פיקציה ומכאן הדרך לתוך דיכאון קצרה מאי פעם. זו הסיבה שכאשר מישהי כמו לורנס כבר מנפצת את הבועה בה אנחנו חיות, אי אפשר שלא לאהוב אותה על כך שהיא מנסה לנחם אותנו. וכמובן, על כך שהיא צודקת.

הנה הטקסט שלה:

"שוקינג, לקח לי רק 10 דקות כדי לעשות פוטושופ לעצמי עד 'שלמות'. אבל וואט דה פאק הוא שלמות? לא נולדנו עם החשיבה שפגמים הופכים אותך לפחות יפה. למדנו מהמדיה ומהחברה שעלינו להרגיש חוסר ביטחון בגלל פגמינו ולכן אנחנו רוכשות מוצרים כאלה ואחרים כדי לשמר או לשפר את המראה שלנו או לשאוף ל'שלמות'.

"רציתי להצמיד את התמונה 'לפני' ליד זו ש'אחרי' כדי שתראו איך כמה עריכות קטנות, שנעשו בסמארטפון שלי, יכולות לגמרי לשנות את איך שאדם נראה. אבל אני לא יכולה לצאת מהבית, לחיות בעולם האמיתי ולשחק אותה כאילו אני אחרי פוטושופ  - אז למה שארצה לשדר את הדמות הזו אונליין? אנחנו מהממות כי אנחנו נראות כמו עצמנו ואנחנו הרבה יותר מהמראה שלנו. אני מקווה שכאשר תראו תמונות מושלמות ונטולות פגמים, בהן נעשה פוטושופ, לא תרגישו פחות יפות או חסרות ביטחון". 

 

איסקרה לורנס

 

איסקרה במראה הטבעי:

איסקרה לורנס

צילום: מתוך האינסטגרם של לורנס
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה