חתום בנשיקה

בעשר שניות של נשיקה צרפתית מועברים בין שני אנשים כ-80 מיליון חיידקים. לכבוד ט"ו באב קבלו 5 טיפים שיעזרו לכם להתכונן לנשיקה המושלמת, בלי לחשוש מעששת או צרות אחרות

17/08/2016
ד"ר יגאל סביון קבלו עדכונים מד"ר יגאל
  • RSS

מכבי דנט טו באב

ט"ו באב, חג האהבה המתקרב ובא, הוא הזדמנות לשדרג את החיים הזוגיים ולתבל אותם ברומנטיקה. ואם מדברים על רומנטיקה, אין ספק שנשיקה היא אחת הדרכים המקובלות להפגין אהבה לבן או בת הזוג. אך מה קורה כאשר דווקא מחווה רומנטית, כמו נשיקה, הופכת למטרד ולו רק בשל ריח רע הנודף מהפה, מראה שיניים מצהיבות, לשון עמוסה בחיידקים והיגיינת פה לוקה בחסר? ד"ר יגאל סביון, רופא ראשי במכבידנט, עם 5 טיפים שיעזרו לכם ליהנות מנשיקה מושלמת.

לשון נופלת על לשון

חוץ מתפקידה החשוב במהלך ההתנשקות, הלשון היא האיבר המסייע לנו לטעום, לדבר ואף מגן עלינו מפני חומרים מזיקים. בדיוק כפי שאתם מצחצחים את השיניים, יש לאמץ גם את מנקה הלשון.  הלשון משמעותית לבריאות הפה לא פחות מהשיניים ומהחניכיים. בצחצוח השיניים אנחנו מפחיתים את כמות החיידקים בכ-25%, בעוד שניקוי הלשון מסייע בהפחתת כמות החיידקים בפה בכ-75%. שילוב של השניים עשוי לצמצם את כמות החיידקים באופן ניכר ולהפחית את שכיחות הזיהומים בפה ובגרון.

80% ממקרי באשת הפה מקורם בלשון, שמשמשת 'בית חם' לריכוז המוני של חיידקים. ללא סילוק מכני, החיידקים והפטריות ישגשגו ויגבירו את הריח הרע.

מכבי דנט טו באב

אומנות הצחצוח

יש לצחצח את השיניים פעמיים ביום, בבוקר ובערב למשך 2 דקות, ולהשתמש באביזר נוסף מלבד מברשת השיניים כדי להסיר את רובד החיידקים והאבנית המצטברים בין השיניים. מומלץ להשתמש בחוט דנטלי או קיסם טרם צחצוח השיניים ולסיים את הצחצוח עם מי פה, רצוי כאלה המכילים פלואוריד.

אל תפעילו כוח בצחצוח השיניים, מאחר והסוד נמצא דווקא בטכניקה. אופן הצחצוח צריך להיות בעדינות ולאורך זמן עם דגש על 'הכיס' - החיבור שבין השיניים לחניכיים. בתום הצחצוח רצוי להעביר את הלשון על השיניים ולבדוק אם הן חלקות. במידה וישנה הרגשה של חספוס, יש לחזור על הפעולה במקום הספציפי.

מומלץ להשתמש במברשת רכה עם ראש לא גדול מדי, שיגיע לכל פינה, בעיקר לאזור השיניים הטוחנות, מאחור. חשוב להחליפה כל 3-4 חודשים, לא רק בגלל שחיקת הסיבים אלא בשל כמות החיידקים המצטברים עליה. ואל תשכחו גם לבקר לפחות פעמיים בשנה אצל רופא השיניים או לגשת לטיפול שיננית, על מנת לסלק את האבנית, לקבל הדרכה ספציפית ולהצטייד בהמלצות שיעזרו לכם לשמור טוב יותר על בריאות הפה.

מכבי דנט טו באב

הסוד הוא בניחוח

נשיקה טובה מערבת את כל החושים, וחוש הריח חשוב במיוחד. אמנם ריח רע מהפה היא תופעה, שלעיתים האדם עצמו לא יחוש בה, אך ניתן להניח שיהיה מי מהסובבים אותו שיפנה את תשומת ליבו לנושא. אין ספק שאיש מאתנו לא רוצה שמי שיספר לנו על זה יעשה זאת בזמן שאנו רוכנים לעברו כדי לנשקו.

כ-100 מיליון אנשים ברחבי העולם, בטווח הגילאים 35-45 סובלים מריח רע בפה. מדובר בבעיה רפואית, המוכרת גם בספרות המקצועית, שגורמת בחלק מהמקרים לבעיה חברתית, ירידה בביטחון העצמי, מקשה על מציאת בן/בת זוג או מעוררת בעיה במערכת יחסים קיימת.

בחלק מהמקרים ריח רע מהפה נובע מבעיות שכלל אינן קשורות לחלל הפה, כגון פעילות לא סדירה של מערכת העיכול, דלקות באזור מערות האף והשקדים או נזלת כרונית. לכן כאשר הבעיה אינה חולפת, בעזרת צחצוח ומי פה, יש להמשיך בבירור מעמיק יותר אצל רופא השיניים, על מנת שזה יבדוק אם הגורם לריח לא נעוץ בדלקת או במחלת חניכיים. במקרים מסויימים כדאי יהיה לפנות לרופא א.א.ג או לגסטרו-אנטרולוג (רופא מערכת העיכול).

ככלל, ועד לבירור מעמיק של הבעיה, תכשירים ייעודיים למניעת ריח רע מהפה, מסטיק ללא סוכר, סוכריות מנטה וכדומה, יכולים לסייע באופן זמני.

צהוב עולה

מאחר ובנשיקות רומנטיות עסקינן, מי מאתנו לא היה רוצה להתהדר בפה מלא שיניים לבנות ובוהקות? הלבנת שיניים שהייתה בעבר נחלתם של דוגמנים ושחקני הקולנוע, הוא הליך שהיום נגיש לכלל האוכלוסייה במרפאות השיניים שמבצעות זאת במספר שיטות.

המונח המקצועי של הלבנת שיניים הינו הבהרת שיניים (Teeth bleaching). חשוב להדגיש כי עצם הפעולה מטרתה להפוך את השיניים לבהירות יותר. התוצאה, כמובן, היא פה אסתטי ויפה. התהליך עצמו מתבצע על-ידי מריחת חומר פעיל על גבי שכבת השיניים החיצונית המגיע בצורת ג'ל ומכיל מי חמצן כחומר פעיל, בריכוזים שונים.

השיטה השכיחה והמועדפת כיום להלבנת שיניים היא השיטה הביתית וזאת באמצעות סד המותאם לפה ועליו חומר מלבין, אותו המטופל מרכיב למשך כשעה במהלך מספר ימים. ההלבנה הביתית מכילה חומר במינונים נמוכים יחסית של מי חמצן הבטוח יותר לשימוש וכן עם פחות תופעות לוואי.

שיטה נוספת היא ההלבנה המקצועית הנעשית במרפאת השיניים. במקרה זה הרופא מניח את חומר ההבהרה על השיניים, לאחר שהשיניים בודדו מחלל הפה באמצעים מיוחדים. החומר שנעשה בו שימוש בהלבנה מסוג זו הינו בריכוז גבוה יותר, כאשר לרוב נדרשת פעולת חימום החומר באמצעות מנורה מיוחדת או מקור אור בעוצמה גבוהה. היתרון של שיטה זו הוא הבהרה בפגישה אחת בלבד, אך החיסרון הוא תופעות לוואי שונות כמו רגישות בשיניים. אגב, שתי השיטות מתבצעות בליווי רופא שיניים ותחת פיקוחו.

חשוב לזכור כי אפקט ההלבנה הוא אינדיווידואלי ומשתנה. הדבר תלוי בצבע השיניים ההתחלתי שהינו כהה יותר ככל שעולים בגיל ובהמשך קיום ההרגלים שגרמו ל'צביעת' השיניים כמו עישון וצריכת מזון ומשקאות עתירים צבע כקפה שחור ותה מרוכז שיגרמו לנסיגה של תהליך ההבהרה.

היגיינת חלל הפה

לבריאות הפה והשיניים יש השפעה עצומה על איכות החיים, ובטח כשאנחנו מתכוננים לרגע הנשיקה הרומנטית. היגיינת פה לקויה, עלולה להחמיר שלל מחלות כלליות ובכך להשפיע לא רק על מצב חלל הפה, אלא גם על מערכות חיוניות כגון הלב,להגדיל את הסיכון לשבץ מוחי, סכרת ואף לסרטן של חלל הפה.

היגיינה לקויה הינה הסיבה העיקרית למחלת חניכיים - מחלה זיהומית של הרקמות התומכות בשיניים, כלומר החניכיים ועצם הלסת. המחלה גורמת לדימום, ריח רע מהפה, חשיפת שורשי השיניים, ניידות שלהן, ובמקרים מתקדמים לאובדן שיניים. היגיינה לקויה היא גם הסיבה העיקרית למחלת העששת. בנוסף, הסיכון למחלת העששת עולה עקב תזונה לא נכונה, חשיפה של שורשי השיניים בגלל נסיגת חניכיים, שחזורים לא תקינים ויובש פה כתוצאה מנטילת תרופות ומחלות כלליות שונות.

מעבר לכך, שימוש ממושך באנטיביוטיקה או בסטרואידים, דיכוי של מערכת החיסון ותזונה לא תקינה מגבירים סיכון להופעת פטרת חלל הפה. אל תתעלמו מכאבי שיניים או מתחושת נפיחות. זה הזמן לגשת לרופא השיניים כדי לא להחמיר את המצב. זכרו כי, אימוץ הרגלים נכונים, הקפדה על תזונה נבונה ומעקב רפואי ראוי יסייעו בשמירה על השיניים לאורך זמן.

והכי חשוב, אל תשכחו לאהוב
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה